Tokio, červenec 1988. Extra Senzorické Pozorování - místo tajných vládních experimentů, které připravuje aktivizaci atomové bomby, která zapříčiní rozpoutání třetí světové války. 31 let po této katastrofě je svět sice rekonstruovaný, ale krajně nestabilní, jelikož pokračují psychické experimenty: Tokio se změnilo na obrovský megapolis Neo-Tokio. Zde působí i motocyklový gang, vedený Kanedem. Jeden z jeho členů Tetsuo je unesen organizací ESP, která ho zařadí do armády. Kaneda hledá zmizelého přítele. Jeho odysea mu umožní kontakt nejen s revolucionáři a tajnou policií, ale i primárním tajemstvím všeho, zvaným Akira... (Intersonic)

Laxik

Hlavu z toho mám v pejru, ale tak nějak mám s jistotou hraničící pocit, že to bude napodruhé dávat (větší) smysl. ()

Freemind

Akira je nekompromisní film s řadou strhujících scén, bohužel jsem se ale postupně začal ztrácet v houšti postav, zvratů a retrospekcí - nechám to tedy odležet. Prozatím za tři, po dalším zhlédnutí snad přidám hvězdu navíc. ()

Naslund

Něco málo pro intelektuály, něco víc pro divné diváky a opravdu mnoho pro akcechtivé nátury. Sám jsem od každého kousek, tak se mi Akira také líbil. Nechápu, co by na příběhu mělo být složitého, jak tu mnozí píší. Snad jen kdybych se chtěl zamýšlet nad všemi těmi evolučními a morálními narážkami ještě během filmu, tak by mi nezbylo moc času na příběh. Sám jsem nejvíc asi přemýšlel, proč děti vypadají jako zombie opičky, což mě řadí jasně do skupiny 3. Zbytek není tolik na očích, a tak se dá řešit až po skončení. No s remakem to budou mít amíci děsně těžké. Jak chtějí nahradit nějakou tu brutalitu a hlavně kde sehnat všechny prachy na některé ohromné scény, je otázkou. Ale i tak se moc těším, jak se s tím popasují. ()

kaylin

Japonci jsou prostě šílenci. Ono to ze začátku vypadá na pořádné béčko, kde se to bude rvát a zabíjet beze smyslu, ale takový snímek "Akira" rozhodně není. Je to filosofické sci-fi se skvělými postavami a výbornými momenty. Další úchvatná ukázka toho, co to znamená japonské umění, které spojuje brak i myšlenky, které béčková produkce standardně není schopná prezentovat. ()

gojackill

AKIRA je vygradovaná zběsilá jízda ve futuristické motorce. Na začátku si trochu postěžuji. Myšlenka filmu mi nepřišla příliš dobře promyšlená, respektivě jsem nějakou hlavní myšlenku po shlédnutí filmu ani nedokázal extrahovat. Nic extra originálního. Volání společnosti po novém řádu. Přijde snad s Akirou? Co, nebo kdo je to vlastně Akira? Mytologie je vytvořená, ale není uspokojivě vysvětlená, prostě tohle není Matrix a na rozdíl třeba od Inceptions, zde nenajdeme novou funkční dimenzi (snění jako nový prostor k bytí).... Více než existenciální film je to prostý příběh o přátelství, které je nevyrovnané. Tetsuo je ten slabší jedinec a žárlí na věrného kamaráda Kanedu... V celku banální příběh, ale to nevadí! Teď už budu jenom chválit... Animace je možná vůbec nejlepší s jakou jsem se setkal a to jsem toho neviděl zrovna málo. Modernější anime bývají uhlazenější a barvy čistější a navíc jsou v nových anime nové prvky jakoby z počítačových her (různé odlesky a podobně), ale nové anime ztrácí život a více než vypracovanému obrazu, blíží se k počítačem renderované hře. Něco jako když dokonaleji animovaní Simpsonovci ztratili charisma původních postaviček. Film Akira má úžasné dílčí scény, především jsou vynikající motorkářské honičky a všechny přestřelky. Anime obecně mě baví také z důvodu, že je pro mě studnou nových a neobvyklých hudebních zážitků. Akira v tomto ohledu exceluje. Hudba samotná má pro mě až filozofickou hloubku, je nádherná, smutná a zcela originální. Zvedám ze čtyř na pět... Chtěl bych to vidět v kině ()

rockyt

První anime film,který jsem viděl.Naprosto mě nadchl nejenom dokonalou animaci,ale i zajimavym dějem,který určitě inspiroval tvůrce Matrixu.Nemám filmu absolutně co vytknout. ()

m@rz

Asi to na mě bylo až moc inteligentní a zřejmě jsem nepochopil kus filmu, ale i tak to jako zábava uspělo. Jinak souhlas s _Moon_. ()

Dont

K Akiře jsem si nenašel cestu, neshledal jsem žádné velké zalíbení v příběhu, v postavách ani ve futuristickém světě, proto jednoznačně nejslabší japonský animák, co jsem zatím viděl. Asi nejsem fanoušek cyberpunku. Dvě hvězdy za originalitu a pár dobrých nápadů. ()

d-fens

pri čítaní ospevných hodnotení tu na csfd som sa bavil viac ako na samotnom filme :( ... hudba samozrejme pôsobivá, animácia podobne... ale príbeh je úplne uletený a neuchopiteľný, posolstvo pre mňa neznáme, a dĺžka filmu neprimeraná.... buď je to pre ťažkých intelektuálov, čo ja nie som, alebo tie hviezdičky sa tu nahromadili od ľudí odchovaných na akčných anime seriáloch, čo tak isto nie som.... "Vesmírna odyssea" pre mladšie, akčnejšie ročníky otaku maniakov.... pri takomto vyslovene kultovom filme by som čakal oveľa väčšiu variáciu hodnotení, stádovitosť však asi prevládla (vlastne podobne ako pri spomenutej "Vesmírnej odyssei" :) ()

GILLWANDER

Vizuálna uspávanka pre náročnejšie deti. Nevidí sa až tak často, aby mal animovaný film tak prepracovaný dej ako Akira. Tento film mal potrebný potenciál, hĺbku, emotívnu stránku, bez ktorej by bol príliš chladný. Krásne farby (na tú dobu nevídané množstvo prevedených farieb), hudba bola potrebným aspektom filmu. Nie je divu, že najlepšie spracované animované filmy pochádzajú z krajiny vychádzajúceho Slnka. Aj Akira právom patrí medzi klenoti japonskej animovanej tvorby. Pre mňa zatiaľ po prvej projekcií len 4*. Druhá to určite znení na konečných 5*. 85% ()

easaque

už jsem nějaký ten anime film viděl a žádný na mně nijak výrazně nezapůsobil. Ani tento není vyjímkou, přesto to bylo zajímavé. Především animací jsem byl dost překvapen a když si uvědomím, že jde o film skoro 25let starý, tak za to dostává ode mě plus navíc. Zaujalo mě, jak si animátoři pohráli s různými detaily a výsledek byl precizní. Výrazná byla i hudba. V příběhu mi však vadili honičky, přemíra agresivity, upištěné a uječené postavy - což asi k tomu patří - ale já to mít nemusím ;-) Sci-fi mám stále rád, ale tento filozofický cyberpunk (jak to tady někteří nazývají) mi není vůbec blízký a nechápu ho. Takže pro jednou to rozhodně stačilo a odchází ode mě s 3* do zapomnění. ()

Jonash87

Jak píší ostatní: v ději a postavách máte občas hokej a ztrácíte se. Děj má spád, ač v začátku to chvíli trvá, ve cca druhé polovině se tu však stále něco děje a neni moc času na oddych - což taky onen zmatek způsobuje. Scénář špatný nebyl, o originální prvky zde nebyla nouze, ale chybělo mi bližší řečení toho, PROČ postavy (dosti si vzhledově podobné) dělají, co dělají, a PROČ se tu dějí ty a ty věci. Spoustu toho si musíte domýšlet, jinak to nejde (a mně to tolik nešlo). Audiovizuálně se však jedná o perfektní zážitek, kde těch 25 let od vzniku vůbec není znát. Přesto mi to - ač těsně - na 4 hvězdy nestačilo. ()

Hees

Wau sú dve myšlienky vo filme a tie sú nadčasové a na zamyslenie. V podstate ide o to, že každý živý organizmus má nejakú energiu (životnú atď), čo ak by nejaký slabší tvor získal životnú energiu silnejšieho tvora. Pekne sa treba nad týmto zamyslieť a potrápiť si svoje mozgové bunky. Animácia strčí do vačku aj novšie počiny. ()

honajz2

Uf, a já už se bál, že se mi začne líbit anime... Naštěstí to byly jen 4 výjimky, z čehož 3 jsou od jednoho schopného režiséra a ten 1 se mi líbil kvůli hudbě od Daft Punk. Každopádně tady jsem řádně naletěl. Čekal jsem od Akiry něco aspoň trochu inteligentního, ale to, že z toho vypadne ujetější superhrdinský film sice bez superhrdiny, ale za to s pořádným superpadouchem, jsem fakt nečekal. Tudíž z toho vyplývá, že ve finále bude mnoho akce, ale té je tady tolik, že už mi to přišlo přehnané. Příběh sám o sobě blbě vymyšlený není, ale nudí, trvá zbytečně dlouho a má dost nesympatické postavy, které jsou neskutečně ploché. No a ve finále se to vyvine do překombinované a přehnaně akční kraviny, no nádhera... A ten úplný závěr, SPOILER ve kterém je Tokio kompletně zdevastované, ti tři co to přežili se po něm jedou projet na motorce jako by se nic nestalo a Akira s Tetusem a těmi třemi prcky splynuli v jedno a stali se Bohem jejich vlastního a nově vzniklého vesmíru KONEC SPOILERU, mi přišel už dementní úplně. Má to teda ještě dobrou hudbu, ale jinak vůbec nechápu, co kdo na Akiře vidí a proč je z ní takový kult mezi otaku, nebo jak se těm fandům anime říká. Já stejně dodnes nepochopil, co na tom kdo vidí, ale když si tu pročítám pětihvězdičkové a čtyřhvězdičkové komentáře, z nichž každý druhý obsahuje větu typu "Absolutně nevím, o co tam šlo, ale bylo to úžasné a atmosférické.", tak se těm 82% ani nedivím. Holt to není film pro mě, no. 2* ()

M.i.k.e

moje teprve druhé setkání s libovolnou anime klasikou a zatímco Ghost in the shell mě nechytl tak jak sem čekal,Akira je úplně jiné kafe.Minimálně půl hodiny sem se sice ztrácel v postavách i ději,ale když si to pak sedlo,chytlo mě to a nepustilo až do konce.A to si vlastně vůbec nejsem jistý jestli sem to pobral a kdyby po mě někdo chtěl stručný popis asi toho nebudu schopen.Každopádně se teď mnohem víc těším až si Akiru přečtu...80% ()

MrPierc

DOKONALÉ! Čekal jsem další kvalitní anime s infantilními vedlejšími postavami a trochu toho přehánění... Ale animace je tak úžasná - je pestrá, barevná a vykresluje vše do posledních detailů. Neo-Tokyo je futuristická změť kabelů, která už pomalu žije vlastním životem. Gigantické věžáky plné lidí, kteří nesnáší systém a bojují proti němu. Mezi tím se proplétají motorkářské gangy za doprovodu tak prapodivné, ale zajímavé hudby. Ohromilo mě dospělé chování bez typických infantilních vedlejších postav či hloupoučkých hlavních hrdinů. Finále je megalomanské, nechutné, mutující a bující. Zápletka o praenergii, která dovolila vývoj člověka v něco jiného. Snad gen, snad skrytá energie nebo jen pomyšlení. Nevím, ale závěr je skvělý, geniální, nejasný, smutný, šílený, jiný, vzdálený, nebezpečný, krvavý, nevinný v počátcích. Zajímavá myšlenka a záhadné finále mi dokázalo, že anime lze brát také velmi smrtelně vážně. ()

Pán prstenů dostane anime prequel

Pán prstenů dostane anime prequel

11.06.2021

Studia Warner Bros. a New Line Cinema se vrací ke značce Pán prstenů. Oznámili totiž čerstvě anime prequel k trilogii režiséra Petera Jacksona The War of the Rohirrim. Příběh samostatně stojícího… (více)

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

06.03.2020

Režisér Taika Waititi (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok) napíše a natočí dva nové chystané animované seriály pro Netflix. Ty pak budou vycházet ze známého dětského díla spisovatele Roalda Dahla Karlík a… (více)

Taiki Waititi zpátky u Thora

Taiki Waititi zpátky u Thora

17.07.2019

Měl točit hranou Akiru, nakonec to ale vypadá, že od něj nejdřív uvidíme čtvrtého Thora. Režisér Taika Waititi (Thor: Ragnarok) oficiálně oznámil návrat k MCU, spolu s ním se vrací i Chris Hemsworth,… (více)

Akira má datum premiéry

Akira má datum premiéry

26.05.2019

Po více než deseti letech ve vývoji se studiu Warner Bros. zdá se konečně podaří přivést slavnou japonskou manga Akira na velká plátna. Snímek od režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok) oficiálně… (více)