• Jiří K.

Nudný a místy i trapný film, váhal jsem mezi jednou až dvěmi hvězdičkami. S určitým zadostiučiněním jsem zvolil alespoň vyšší hodnocení, zejména kvůli těžké době ve které byl film natočen. Brrr, to byl snad nejhorší rok naší historie :-( Pro Zloděje kol: Myslím, že se točilo na Vltavě - v blízkosti Orlíku, nikoli tedy na Sázavě.(23.12.2004)

Válka plynule pokračovala ve svých dějinných okamžicích, v nichž nenávratně mizely životy tisíců, bezejmenných davů, sloužících zvrácené ideologii berlínského fanatika. Heydrichova systematická likvidace českých vlastenců nabývala na intenzitě a zdálo se, že strachem paralyzovaný národ upadl do naprosté agonie. Z té jej měl pozvednout, jako už mnohokrát předtím i potom, milovaný král komiků Vlasta Burian, kterého nečekaně oslovil režisér Slavínský pro svůj veseloherní film. Slavínského troufalá sázka, jejímž předmětem byl slib představit Buriana v jiné roli, než obvykle, našla skutečně svého naplnění a oboustranný úspěch v biografech podnítil bezprostředně navazující spolupráci obou velikánů českého humoru. Burianův převozník a zachránce tonoucích je člověkem trochu podivínským, přesto ctěným a milovaným, jak dcerou, tak obyvateli městečka. Ranou osudu je plánovaná výstavba vodní přehrady, nemilosrdně uzavírající dosavadní smysl Rybova života, hledajícího spásu v nedaleké hospůdce a skleničkách něčeho ostřejšího. Budeme-li celý tento dramatický konflikt vnímat pohledem současnosti, lze v něm v jistých souvislostech dešifrovat zřetelný politický index, cílený především v pozitivním přijímání vodní přehrady jakožto elementární zdroj všeobecného blahobytu. Obviňovat Slavínského a de facto i Buriana z jakékoli kolaborace by bylo ovšem více než troufalým gestem, vykonstruovaným a ne příliš objektivním, už proto, že scénář staví na zcela jiných symptomech. Z historického hlediska se zajímavým a svým způsobem i kuriózním jeví herecké obsazení, v němž nalézáme budoucí operní pěvkyni, vynikající interpretku janáčkovského repertoáru, Marii Štrosovou-Steinerovou, pozdějšího komunistického podržtašku Petra Víta-Vejražku a také Annu Letenskou, jednu z fatálních obětí heydrichiády. Mizerná doba a ještě mizernější život, který ale navzdory svým tragickým okamžikům poskytoval alespoň v biografech jakýsi mlžný opar bezstarostné zábavy a zapomění, vděčnou posilující vzpruhu do dalších dní, zdobených jasně červenými plakáty se jmény popravených. Název Slavínského filmové veselohry ve své bezděčné přítomnosti až příliš věrně ilustruje dobu, v níž vznikl. Protektorát na suchu.(3.10.2008)

František Ryba (Vlasta Burian) bydlí celý život v chaloupce u řeky, ve které se velmi často někdo topí. Ryba už zachránil devadesátdevět lidí a nyní čeká na toho stého, který by mu vynesl uznání po celém kraji. Toho se ale patrně nedočká, protože mu chtějí jeho milovanou řeku zregulovat. Regulaci navíc provádí mladý inženýr, který si zrovna namluvil Rybovu jedinou dceru a tak je velký problém na světě...Při volné chvíli o neděli jsem se nechal zlákal televizním programem a jen tak z nudy si pustil tohoto Buriana. A světě div, perfektně jsem se bavil. Škoda, že je film tak hrozně předvídatelný, možná bych si dal říct a ještě v hodnocení přitlačil. Ve starých filmech mám velké mezery, je na čase je začít zaplňovat. 60%(6.11.2014)

• donkocicak

Pro mne poněkud nudná a nezajímavá komedie s Vlastou Burianem. Burian je umírněný, nehraje ztřeštěnou postavu jako např. ve filmu Provdám svou ženu a to je možná důvod, proč mi Ryba na suchu nesedla. Mám Buriana velmi rád, ale tohle bylo trochu zklamání. Leč díky Rybě na suchu můžeme vidět Vlastu v docela netradiční roli. Zaujal mě ale pan Tichý, jak ho ztvárnil Václav Trégl a rvačka v hospodě.(14.1.2009)

Doba občanské společnosti po roce 1989 nejen nenastala, ale dokonce se dorozpadla. Takže nám dnes přijde dosti cizí život v komunitě na malém městě. Za první republiky to však bylo jiné. Všichni se znali, byli členy různých spolků, v nichž si jeden druhému vzájemně "předsedali". Život byl ve společenském duchu výrazně pestřejší, člověk byl však zároveň pod tvrdým drobnohledem pavlačového zpravodajství místních drben. Veřejné mínění, které je dnes každému ukradené, tehdy mocně ovlivňovalo dění, jako takové ho proto bylo třeba usměrňovat různými oslavami, vítáními slavných rodáků, v našem případě udělováním čestného občanství. Ryba na suchu je mistrnou karikaturou maloměstského života, kdy zejména starosta městečka Marvan obklopený svými sympatizanty je opravdu pikantní kousek. A Burian jako převozník toužící po stém zachráněném, aby měl pomníček. Touha po té "malé" velikosti je vlastní nám všem a filmy jako tento nebo Anton Špelec nám to jasně připomínají...80%(2.1.2012)

• - Mimo ateliéry se natáčelo v Bechyni a Černošicích. (John Dunbar)

• - Text písně napsal Josef Gruss,který hrál Vodičku. (M.B)

• - Film měl premiéru dne 11. září 1942 v kinech Lucerna a Alfa, kdy Anně Letenské zbývalo do její popravy nacisty 43 dní. (Redyx1)