Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Majitel půjčovny lodiček a převozník Ryba sídlí celý život v domku u řeky, která se často stává osudnou pro plavce i sebevrahy. Protože jsou však Rybovou zásluhou mnozí tonoucí zachráněni, stává se Ryba velmi populární osobností celého kraje. V okamžiku, kdy už se svérázný muž chystá oslavit svého stého zachráněného nešťastníka, dovídá se o připravované regulaci řeky, která jej připraví o práci. Regulaci má shodou okolností na starosti mladý inženýr Pánek, který se zamiloval do Rybovy dcery. Když se o tom Ryba doví, důkladně se opije v několika hospodách v nedalekém městečku. Zatím se v řece topí dlouho očekávaný stý nešťastník. Jeho zachráncem se stane právě inženýr Pánek... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (67)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Tak další Burianův film si mohu odškrtnout. Ztvárňuje tu Rybu, majitele půjčovny lodiček a především zachránce, který čelí pokroku. Není to závratná komedie. Jde tu spíše o střet povah a trochu i civilizací. Tvůrci ilustrují na rozhodnutí o regulaci národní povahu a malost. Burian nedostal tolik příležitostí na svou klasickou komiku. Bohužel se jednalo o jeho poslední rok natáčení na delší dobu. Další věc, která mi příliš nesedla byla kombinace externích záběrů se studiovými, které k sobě ani moc nepasovaly. Když už filmaři vyjeli ven, proč u řeky nenatočili i venkovní záběry domu a z před domu? Kdo ví. Každopádně to není špatný film. Burian mu dal, co mu jen scénář dovolil. ()

antragus 

všechny recenze uživatele

A opět mi přijde, že to celé stojí a padá s Vlastou Burianem. Díky němu se sem tam vyskytne nějaká opravdová zábava, jinak se mi film neskonale vlekl. Ale opravdu mě dostal Burianův Ramboidní postoj na loďce se zachráněným děvčetem v náručí hned v první scéně. Ten museli tvůrci Ramba zkopírovat. :-D ()

Reklama

Pierre 

všechny recenze uživatele

V dobách hrůzné války se natočil takovýto velmi příjemný film ze světa, kde jsou sice všichni ješitní,, ale hodní, vzájemně se k sobě hezky chovají, jsou schopni dělat ústupky a odpouštět si až nakonec všechno dobře dopadne. Je to sice naivní snímek, ale dokáže pěkně zahřát na duši. Lidi musel v hrůzné válečné době potěšit a povzbudit. I mě po semdesáti sedmi letech udělal radost. Navíc Vlasta Burian podává jeden ze svých nejcivilnějších výkonů. Hraje umírněne a moc pěkně. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Doba občanské společnosti po roce 1989 nejen nenastala, ale dokonce se dorozpadla. Takže nám dnes přijde dosti cizí život v komunitě na malém městě. Za první republiky to však bylo jiné. Všichni se znali, byli členy různých spolků, v nichž si jeden druhému vzájemně "předsedali". Život byl ve společenském duchu výrazně pestřejší, člověk byl však zároveň pod tvrdým drobnohledem pavlačového zpravodajství místních drben. Veřejné mínění, které je dnes každému ukradené, tehdy mocně ovlivňovalo dění, jako takové ho proto bylo třeba usměrňovat různými oslavami, vítáními slavných rodáků, v našem případě udělováním čestného občanství. Ryba na suchu je mistrnou karikaturou maloměstského života, kdy zejména starosta městečka Marvan obklopený svými sympatizanty je opravdu pikantní kousek. A Burian jako převozník toužící po stém zachráněném, aby měl pomníček. Touha po té "malé" velikosti je vlastní nám všem a filmy jako tento nebo Anton Špelec nám to jasně připomínají...80% ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Filmů s Vlastou Burianem jsem viděl hodně a většina z nich mě dokázala skvěle pobavit. Některé z jeho komedií jsou tím nejlepším z filmů pro pamětníky z období první republiky. Bohužel snímek Ryba na suchu patří k těm nejslabším. Těžko říct, proč tomu tak je. Možná se projevila obtížná doba natáčení - rok 1942, kdy zuřila válka. Přeci jen se naladit na veselohru bylo obtížné. Také se muselo zvolit neutrální téma a narážky na současný stav nebyly možné. Příběh je proto velmi jednoduchý, stejně tak jako napsané postavy a není až tak co hrát. Navíc samotný mistr Burián už není v plné síle. Není se ovšem čemu divit a za snahu všech tvůrců v nelehké době alespoň nějak pobavit národ, je všechny dokáži ocenit… tři hvězdy. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (5)

  • Natáčelo se také v Praze Karlíně. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama