Supernova

Trailer 1

Sam a Tusker se rozhodli strávit nějaký čas ve svém starém obytném voze a během cesty Anglií navštívit rodinu, přátele a místa, na nichž již dlouho nebyli. Tuskerovi před dvěma lety diagnostikovali ranou demenci, což obrátilo celé jejich životy vzhůru nohama. A od té chvíle jim nezáleží na ničem jiném, než být spolu. Během jejich anglické cesty se však postupně ukazuje, že jejich představa budoucnosti se začíná hodně lišit. Tajemství jsou odkryta, soukromé plány odhaleny a jejich vzájemná láska prochází nejtěžší zkouškou nejen jejich soužití, ale celého života. Nakonec se oba musí postavit čelem otázce, co skutečně znamená láska a co vše jsme jeden pro druhého ochotni udělat. (Bohemia MP)

Trailer 1

Lacike

Chcel som napísať, že to je pekný vrelý teplý film, ale keď som si prečítal koment od Arsenal83, tak ma chuť na vtipkovanie prešla, aby ma niekto nedal do spoločného vreca s takým full retard homofóbom. Orientácii ústredného páru sa tu nevenuje žiadna pozornosť. Proste obyčajný pár, ktorý spolu žije 30 rokov a jeden z nich to má za pár. Teda mentálne. Demencia je sviňa. A tak sledujeme ich posledný spoločný výlet, behom ktorého v jemných náznakoch zistíme všetko potrebné o ich vzťahu a jak sa vyrovnávajú s nastalou situáciou. Obidve strany to majú sakra ťažké a nechcel by som byť v koži ani jedného. Napriek pomalému tempu a minimalistickému štýlu filmu, stačilo 5 minút a úplne ma to svojou atmosférou pohltilo. Hlavne postava Colina Firtha mi bola extrémne sympatická. Vyústenie je viacmenej očakávané a smutné, ale behom filmu sa nájdu a povzbudivejšie momenty, takže to nie je nejaký brutálny doják. Proste po každej stránke vydarený malý komorný film. 8/10. ()

silentname

Myslím si, že "Supernova" je síce smutný, no súčasne aj veľmi láskavým filmom. A okrem toho Stanley Tucci vie občas povedať nejaký ten dobrý, ktorý ma celkom pobavil. Sam a Tusker sú maximálne prirodzení a jak Tucci tak Firth podávajú absolútne bravúrne herecké výkony. Majú obaja môj úprimný obdiv. Film má skvelý spád, príbeh sa dá jednoducho sledovať, nemá žiadne zbytočné odbočky, postavy sú sympatické a dramatické momentky tu nie sú podľa mňa nikdy prepálené a fungujú veľmi dobre. Nenudil som sa pri sledovaní, dokonca som mal priam pocit, že to skončilo až neuveriteľne rýchlo a pritom sme toho skutočne stihli celkom veľa. Film je síce smutný, ale rozhodne nie je deprimujúci alebo zúfalý. A to je jeho najlepšia stránka. A keď prídu v závere tie silnejšie momentky, fungujú podľa mňa dobre. TIe dialógy im dávajú jasného ducha a nemal som problém im uveriť. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Názov je trefný. Rovnako ako výbuch supernovy je sprevádzaný obrovskými teplotami, aj tento film je taký teplučký, priam horúci. Prináša však melancholickú nudu, ktorá je obohacovaná občasnou peknou hudbou, ale nejakú extra drámu sme nedostali. Skôr len dvoch večne zamračených gayov, túliacich sa k sebe a smútiacich, čo za nešťastie ich postihlo. ()

Stanislaus

"I want to be remembered for who I was, not for who I'm about to become." Supernova je komorním filmem se vším všudy, jemuž se však i na tak malém prostoru vesměs daří sdělit hluboké myšlenky. Snímek stojí zejména na civilních výkonech Firtha a Tucciho, jimž se podařilo ztvárnit dlouholetý pár postavený před těžkou životní zkoušku na výbornou. Melancholický podtón filmu byl podtržen líbivou hudební stránkou, jež skvěle dotvářela dojemně trpký příběh Sama a Tuskera. Vedle toho chválím krásné exteriéry a poutavé metaforické pojetí vyhasínajících hvězd ve spojení s lidským životem. Přesto jsem měl ale pocit, že byla Supernova i přes silný příběh a solidní výkony poněkud nedořečená a zkratkovitá. Lepší tři hvězdičky! P.S. "You have to let me go!" ()

marhoul

Pochopitelně pro zaprděného homofoba absolutně nedívatelný film. Však pro člověka, který ví, jaké je to být milován a jaké je to milovat, obzvlášť když se to ještě sejde tak, že ti dva lidé spolu vytvoří úspěšně pár, může toto být hereckým koncertem a lahůdkou pro fanoušky komorních filmů. Supernova ve svém sdělení neukazuje dva nestydaté hanbářské homosexuály, nýbrž silný příběh lásky, loučení, bolesti duše, omezených východisk i nedostatku času. Příběh o tom, jak je krásné, najít si k sobě tu pravou polovičku a jak je těžké, zůstat sám. Moc se mi to líbilo! Je možné, že zvednu do plných, až se mi to rozleží. Chlapi to rozbalili jeden líp než druhý. Citlivé, civilní, autentické, chvílemi má divák pocit, že sedí vedle nich a zná je oba celé roky. Vlastně jakési zrcadlo duše každého z nás. Ať už jde o cit k partnerovi, dítěti, rodiči, je to prostě o velké lásce, úctě, veliké oběti a ztrátě. "Nechci být sám!!!" Edit k večeru: kdu do plných. Proč? Protože to bylo přesné. ()

• Film sa nakrúcal hlavne v Lake District v Cumbrii vo Veľkej Británii. (dwdb)
  • Počas rozhovoru LA Times v januári 2021 Stanley Tucci prezradil, že bol pôvodne obsadený ako Sam a Colin Firth ako Tusker. Počas diskusií pred natáčaním sa však obaja dohodli, že by si mali role vymeniť. (dwdb)