Sam a Tusker se rozhodli strávit nějaký čas ve svém starém obytném voze a během cesty Anglií navštívit rodinu, přátele a místa, na nichž již dlouho nebyli. Tuskerovi před dvěma lety diagnostikovali ranou demenci, což obrátilo celé jejich životy vzhůru nohama. A od té chvíle jim nezáleží na ničem jiném, než být spolu. Během jejich anglické cesty se však postupně ukazuje, že jejich představa budoucnosti se začíná hodně lišit. Tajemství jsou odkryta, soukromé plány odhaleny a jejich vzájemná láska prochází nejtěžší zkouškou nejen jejich soužití, ale celého života. Nakonec se oba musí postavit čelem otázce, co skutečně znamená láska a co vše jsme jeden pro druhého ochotni udělat. (Bohemia MP)

Botič

Intimní, srdcervoucí a melancholický příběh pro dvě hvězdy, které září a to i ve chvílích, kdy dojdou slova a zůstávají jen pohledy a doteky. Jeden z těch filmů, u kterého má divák pocit, že nesleduje dva hrající herce, ale opravdový výsek lidského života. ()

silentname

Myslím si, že "Supernova" je síce smutný, no súčasne aj veľmi láskavým filmom. A okrem toho Stanley Tucci vie občas povedať nejaký ten dobrý, ktorý ma celkom pobavil. Sam a Tusker sú maximálne prirodzení a jak Tucci tak Firth podávajú absolútne bravúrne herecké výkony. Majú obaja môj úprimný obdiv. Film má skvelý spád, príbeh sa dá jednoducho sledovať, nemá žiadne zbytočné odbočky, postavy sú sympatické a dramatické momentky tu nie sú podľa mňa nikdy prepálené a fungujú veľmi dobre. Nenudil som sa pri sledovaní, dokonca som mal priam pocit, že to skončilo až neuveriteľne rýchlo a pritom sme toho skutočne stihli celkom veľa. Film je síce smutný, ale rozhodne nie je deprimujúci alebo zúfalý. A to je jeho najlepšia stránka. A keď prídu v závere tie silnejšie momentky, fungujú podľa mňa dobre. TIe dialógy im dávajú jasného ducha a nemal som problém im uveriť. Hodnotenie: B+ ()

Marthos

Mimořádný film. Křehký, intimní příběh o odcházení, o tom, jaké to je ztrácet paměť a vůli žít. Colin Firth a Stanley Tucci nehrají, nepředstírají, prostě jsou. Psát cokoli navíc nemá smysl, osobní prožitek je v tomto případě mnohem důležitější. ()

Stanislaus

"I want to be remembered for who I was, not for who I'm about to become." Supernova je komorním filmem se vším všudy, jemuž se však i na tak malém prostoru vesměs daří sdělit hluboké myšlenky. Snímek stojí zejména na civilních výkonech Firtha a Tucciho, jimž se podařilo ztvárnit dlouholetý pár postavený před těžkou životní zkoušku na výbornou. Melancholický podtón filmu byl podtržen líbivou hudební stránkou, jež skvěle dotvářela dojemně trpký příběh Sama a Tuskera. Vedle toho chválím krásné exteriéry a poutavé metaforické pojetí vyhasínajících hvězd ve spojení s lidským životem. Přesto jsem měl ale pocit, že byla Supernova i přes silný příběh a solidní výkony poněkud nedořečená a zkratkovitá. Lepší tři hvězdičky! P.S. "You have to let me go!" ()

marhoul

Pochopitelně pro zaprděného homofoba absolutně nedívatelný film. Však pro člověka, který ví, jaké je to být milován a jaké je to milovat, obzvlášť když se to ještě sejde tak, že ti dva lidé spolu vytvoří úspěšně pár, může toto být hereckým koncertem a lahůdkou pro fanoušky komorních filmů. Supernova ve svém sdělení neukazuje dva nestydaté hanbářské homosexuály, nýbrž silný příběh lásky, loučení, bolesti duše, omezených východisk i nedostatku času. Příběh o tom, jak je krásné, najít si k sobě tu pravou polovičku a jak je těžké, zůstat sám. Moc se mi to líbilo! Je možné, že zvednu do plných, až se mi to rozleží. Chlapi to rozbalili jeden líp než druhý. Citlivé, civilní, autentické, chvílemi má divák pocit, že sedí vedle nich a zná je oba celé roky. Vlastně jakési zrcadlo duše každého z nás. Ať už jde o cit k partnerovi, dítěti, rodiči, je to prostě o velké lásce, úctě, veliké oběti a ztrátě. "Nechci být sám!!!" Edit k večeru: kdu do plných. Proč? Protože to bylo přesné. ()

Vxxx

Čekala jsem emocionální vycucávačku, ale on je to vlastně strašně příjemný snímek o lásce, oddanosti a podpoře. Kapesníčky nebyly potřeba, ale srdce mi maličko posmutnělo během filmu. Oba herci předvedli úžasné výkony a já si ráda film jednou zopakuji. 4* ()

easaque

4* z tohoto gay filmu si odnáším dobrý pocit, a proto ho musím patřičně ohodnotit. Filmů o umírání jsem viděl dost, ale tento mezi nimi určitě nezapadne a citlivě zobrazuje poslední etapu staršího páru. I když hlavní představitelé nepatří k naší minoritě, tak role zvládli na jedničku. A přesto že je film melancholický, tak mi nepřišlo, že to působilo uměle, ale naopak přirozeně. Tohle komorní, intimní a konverzační drama si užijí spíš zralí diváci, kteří už dokáží ocenit váhu dlouhodobého vztahu, který platí všeobecně a nejen mezi muži. Za to všechno si pozornost i mé 4 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Arsenal83

Názov je trefný. Rovnako ako výbuch supernovy je sprevádzaný obrovskými teplotami, aj tento film je taký teplučký, priam horúci. Prináša však melancholickú nudu, ktorá je obohacovaná občasnou peknou hudbou, ale nejakú extra drámu sme nedostali. Skôr len dvoch večne zamračených gayov, túliacich sa k sebe a smútiacich, čo za nešťastie ich postihlo. ()

sator

Přátele Sam (Colin Firth) a Tusker (Stanley Tucci) cestují společně po Anglii v karavanu, aby navštívili své blízké, rodinu a místa ze své minulosti. Vzhledem k tomu, že Tuskerovi byla před dvěma lety diagnostikována demence, je jejich společný čas nejdůležitější věcí, kterou mají. ()

vyfuk

[FEBIOFEST] Velice lehký film, který se nesnaží jít v nějakých intelektuálních šlépějích, ale vše říct na rovinu. I když ta rovina je taková ta, se kterou rodiče chodili do školy. Film je dosti ladně vyprávěný, i když to, co se v něm děje není mnohdy nijak zásadní nebo převratné. Bylo vsazeno taky konečně na to, že gay láska není jen mezi mladými, což podtrhl galantní Firth a energický Tucci. Když oni dva mluví, umí to být doraženo vtipnými komentáři, které jasně ukazují jednoduchý a efektivní humor. Finální část je v celku dlouhá a zajímavá, nicméně její konec je takový, že moc není. Když člověk zřejmě pochopí, co nám básník chtěl vyveršovat, tak zjistíme, následuje scéna, které to zabijí v opak a konec tak pomalu nedává smysl. Škoda zabijáctví, které padne přesně. I tak jsme opět dostali tak trochu jednoduchý a jasně čtivý britský film. ()

Lukoboss

Začnu hodnocením ústřední dvojice, protože na těch dvou hereckých bardech je film postavenej. Jsou výborní, často není potřeba slov, ale ve výrazu a pohledu je opravdu řečeno vše. Tady není pochyb, že herecká volba to byla víc než skvělá. Do toho ještě zmíním nádherný prostředí, lokality, přírodu, na to se dívá moc hezky. Ale teď přichází ta zásadní otázka, která se trošku nabízí. Co by se stalo, kdyby hlavní dvojice nebyli dva muži jakožto životní partneři podle dnešních měřítek, ale prostě klasickej pár žena - muž? Vyvolalo by to podobný emoce a debaty? Bylo by to lepší nebo naopak horší, resp. zajímavější? A já si troufám říct, že tato tematická volba je jen a pouze nutným až vypočítavým tahem, aby to v dnešní době "bylo všechno v pořádku". A s tím mám bohužel problém - s tou tabulkovou šablonovitostí. ()

quip

Jeden z filmů, které jsou nijak objevné, ale ve kterých je hrozně dobré dívat se na dobré herce a zážitek není tak není jenom "fajn, fun" tři, ale "fajn, fun a občas wow" čtyři ****. ()

Sharleen76

Když se sejdou na place dva herečtí bardi (Colin Firth a Stanley Tucci), potká se dobrý scénář s dechberoucí krajinou anglického venkova a jako podkres zazní klavír, nemůže to dopadnout jinak než skvěle. Laskavý snímek plný lásky a něhy, bez patosu a frází. ()

Rathalos

Tieto dramy spojene s umieranim su naozaj krasne,ale smutne,no cloveku pocas sledovania prejde hlavou milion myslienok,urcite spojene aj s ludmi,ktori su mu srdcu najblizsi a aj si mnoho veci uvedomi,v jeden den sme tu,druhy uz nemusime byt,ludsky zivot je hrozne krehky a preto by sme mali zit naplno,kym sa da a nie je neskoro,este musim pochvalit hlavnych predstavitelov filmu,vynikajuce herecke vykony i hudba sa mi velmi pacila...:-) ()

zolo

Těhletěch filmů už bylo natočeno neúrekom. Pokud si místo jednoho chlapa představíte ženskou, zbyde jen děj, který nic nového nepřináší a co víc, spíše nudí. Ale zas je třeba vidět ta pozitiva a sociální jistoty pro filmaře. Všechny ty dojáky, které doposud byly točeny v heteromódu (a že těch je) se budou překlápět do queer módu. No a při těch 72 či kolika pohlavích mají filmaři vystaráno na staletí dopředu. Víte, jak komedianti budou rádi, že na léta bude vystaráno na dárky pro fakany pod stromek? Ostatně... kdo by nebyl, že. ()

Novko

Ponurý a melancholický příběh dvou mužů a Alzheimerovy choroby. Celý snímek stojí a padá na výkonu Colina Firtha a Stanleye Tucciho, kteří se vzájemně doplňují a nikdo nikoho nezakrývá. Dojemná hudba dodává snímku známku beznaděje a krásně sedí k stylu vyprávění. Bohužel scénář trochu zaostává a bývá občas trochu monotónní. Přesto výborný britský film na začátek roku. 8/10. ()

alisek87

Pomalý a dojemný příběh doplněný o jemný humor a nádherné scenerie. Neskutečné herecké výkony, které vás opravdu vtáhnou do děje. ()

katakomb

Já se na tohle docela těšil, ale je to pro mě spíš zklamání. I přes to, že se film častokrát uchyloval k mlčení, které mluvilo za vše, a vyhnul se tak patetickým a emoce ždímajícím scénám, tak celkový dojem je neslaný nemastný. Což je za mě škoda, myslím si, že Firth i Tucci mají na víc. Koneckonců téma ale vcelku zajímavé, rozhodně musím pochválit krásné exteriéry a kameru. ()