Willy Kufalt

Málem ledově studená kriminálka je zasazená do prostředí s minimální výpravou, všudypřítomnou pochmurnou náladou, s dlouhými scénami snímanými často i staticky, nicméně z toho zvláštně odtažitého komorního stylu stejně dýchá velmi silná atmosféra. O napětí a působivost, plynoucí i z „barového“ soundtracku, tu rozhodně nouze není, tolik chladu, šera, temnoty, současně pocitové melancholie, žádné pomrkávání po humoru, zcela žádná nadsázka. Apríl, měsíc smrti (jak by asi šlo ten název volně přeložit) je příběhem osamělého detektiva a jeho stupňující se souboje vůči hlavnímu podezřelému v případu surové vraždy. Kriminalistickou linku brzy začíná nahrazovat silný důraz na psychologii hlavní postavy Freda, v jehož vnitřním i pracovním světě se kloubí dohromady vysoký stupeň odhodlanosti a zásadovosti společně s narůstající únavou životem, což v průběhu neustálého fanatického boje za odsouzení pachatele ústí až do zkratového jednání s radikální pomstou. Marielle v hlavní roli si střihl parádní, sugestivní výkon... bravó, Jean-Pierre!! Tohle byl další skvělý zářez ve filmografii tohoto herce staré francouzské školy, který pro mě svou přítomností v hlavní roli začíná představovat podobnou sázku na jistotu jako Gabin či Ventura. Navíc stejně jako zmíněným mistrům, Mariellovi zde s pokročilým věkem nesmírně svědčí i ty dlouhé mlčenlivé scény, těžící z precizně úsporního herectví. Uvažoval jsem dát 4 hvězdičky, ale po nekompromisním závěru jsem se s ohledem na celkový zážitek rozhodl pro rovněž nekompromisních 5*! Pan herec i ostatní tvůrci si to zde zaslouží. [90%] ()