Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

seiffs

Vynikající atmosféra. Na to jak drsné téma tenhle film zpracovává se jedná o úžasnou a chytlavou podívanou. Hluboce smekám před tímto mistrovským kouskem a řadím mezi absolutně nejlepší filmy světa. ()

Shredder

V podstate x-ta variacia pribehu o ganstroch, ibaze tentokrat fetuju,kradnu a vrazdia uz male deti. Samotny realisticky pohlad na odvratenu stranu zivota v brazilskych slumoch nie je nicim vynimocny a preto sa mi zda ze film je mierne nadhodnoteny. Mna najviac zaujala linia dvoch kamaratov z detstva - Bennyho a Lil Zeho. Najlepsi kamarati, ktory su uplnymi protikladmi, prvy z nich Benny je ludomil, priatelsky,komunikativny, uziva si zivot,hudbu, lasku a jeho najvacsim snom je chillovat so svojou priatelkou a jointom v puse niekde na pokojnom mieste bez zlocinu. Na druhej strane je tu Lil Ze sociopaticky psychopat s neukojitelnou tuhzbou po krvi, ktory zavrazdi kazdeho kto mu je len trocha nesympaticky je nonstop agresivny a rozculeny, nedokaze si najst ziadnu zenu a jedine po com tuzi je moc. Kym je Benny nazive sluzi ako brzda, ktora brani aby v jeho kamaratovi sialenstvo prepuklo na plno. Po jeho smrti sa vsak vsetko zvrhava a Lil Ze je utrhnuty z retaze a vrazdi a znasilnuje este viac ako predtym. V zavere je nacrtnuta depresivna beznadejna idea, jedna generacia ganstrov je mrtva, druha(zase male deti cca 10 rocne) sa dostava k moci a nekonecny kolobeh zvratenosti pokracuje. ()

PB2

Film, u kterého se někdo může rozhodnou stát se fotografem. Film, u kterého se někdo rozhodne nejezdit do Ria. Film, který začíná skoro na konci příběhu. Film, který ukazuje začátek i konec jedné generace zločinců. A hlavně zatraceně chytlavý film. Chudák Ben :( ()

LudkovaLevaRuka

Spletitý příběh, který stylem vyprávění místy připomíná gangsterky od Guye Ritchieho. Musím se ale přiznat, že rozeznat vedlejší postavy ztvárněné černošskými herci bylo občas mimo mé rozlišovací schopnosti. Klasik měl pravdu: "Všichni vypadaj stejně." Ze spletitého děje se tak rázem stával tipovací kvíz. ()

odvedle

No neviem teda, najlepší na filme je strih, to klobúk dole, ale zvyšok ma vôbec nenadchol, a to, že sa deti kosia guľkami pred kamerou určite nestojí za 5*, pričom okrem toho zabíjania vo filme už nič iné nie je, takže trochu nerozumiem tej obľubenosti, no neva, za mňa 3*. ()

Rimer545

Nemůžu uvěřit, že mohlo vzniknout něco tak úžasného. U tohodle filmu jsem na začátku nevěděl jak zareagovat. Jestli to náhodou nebude něco tupého. A musím říct, že bych měl poslat dopis všem hercům, kameramanovi, střihači, režisérovi, scénáristovi a produkčnímu. Dopis, ve kterém by byla omluva, že jsem u tohodle filmu zapochyboval. Nabízelo to úžasně spletitý příběh, ve kterém bylo trochu vtipu (ale méně) a špetka té brutality. Jako třeba zranit dvě děcka a nechat třetí, ať jednoho zabije. Doporučuji film každému, avšak každému se silnější povahou. ()

Paviozo

Super film, jen ten příběh mohl být maličko ucelenější. Scéna, kde mladíci dostávají u místních gangů zbraně a odůvodňují svou motivaci bojovat a zabíjet hláškami typu "dluží mi prachy", "jednou mě zmlátil" a podobně je naprosto perfektní. ()

Izz

Zážitek vyloženě nepříjemný ke sledování,ale neuvěřitelně vyspělý z hlediska filmové práce.Drsné,naturalistické,inspirativní:A skrz na skrz profesionální. ()

Juwe

Jeden z TOP filmů. Skvělý scénář, kolem kterého se točí zcela neznámí ,,herci´´ , ale s bravurou toto nasazení velmi dobře zvládají. Tenhle film nemůže nechat nikoho chladným. ()

Čiban

Tento film se mi hodně líbil, ale trochu mi vadilo tolik zabíjení a násilí. Líbil se mi trochu zamotaný příběh. Jestli je to podle skutečné události a to si myslím že je, tak ten kdo přežil tady toto tak je teda borec. ()

Maniik88

Oceňujem, že ide o tvorcov a hercov z daných podmienok. Film je na môj kus moc kostrbatý, ale na nič sa nehrá a všetko ukáže bez prikrášlenia. Hlavné klamstvo dnešnej spoločnosti je, že všetci majú rovnakú šancu, všetci sa môžu vzdelať, začať podnikať a zbohatnúť. No tak to asi ťažko ak je váš brat v gangu, otec v base a ste radi keď máte čo do úst. Tento film by som zaradil medzi filmy 1x stačilo a určite ho nebudem pozerať 2.x. Má však svoje kvality, ktoré oceňujem a ukáže aj nám Európanom ako to tu môže čoskoro vyzerať, veď všelijakí gejzíci z osád nemajú moc ďaleko od tých detí v slumoch. Taká je doba, taká je naša civilizácia, na zaplakanie. ()

altaica

PRO MUŽE:Prvotřídní drama začíná jako slepičí útěk opeřené partyzánočky a heslo dne je : město bohů – peklo na Zemi. Nemohu si pomoci, podle mého je to Pulp Fiction po brazilsku. Bez émerickejch superstár, téměř stejně syrové, totálně nadupané hláškama, historkama z podsvětí a navrch ještě v rytmu samby. Postavy do příběhu vplouvají a zase z něj vyplouvají hezky přirozeně nepřirozenou smrtí. “Kdysi byl život ve slumu očistec, teď se z něj stalo peklo.” Možná, ale tuze pěkně se na to kouká. Doporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Jestli je tohle produkt rozvojové kinematografie, pak by se ta naše měla hodně rychle začít taky rozvojovat. Děj hezky plyne a v tom narativním pojetí i ty brutální vraždy, hromady drog a zbraní působí tak nějak mile a samozřejmě. A protože jsem v dobrém rozpoložení, madame, přidám i recept na banán v troubě s párkem v čokoládě. Odposlechnuto z filmu - a) Ten tvůj tě nelíže? b)Ne. a) Než si pustím chlapa dovnitř, musí mě udělat nejdřív jazykem, aspoň půl hodiny. Do zadku ti ho asi nestrká? b)Panenko Mariáa, to ale to bolí, ne? a) Nóoo ze začátku trochu jóo, ale pak je to učiněná slast. Musíš mít banány. b) Na co zase banány? a) Vezmeš banán, trochu ho před tím zahřeješ a zasuneš si ho do kundičky. Chlap jde potom zezadu. Máš dojem, že se vznášíš.. Vřele doporučuji milá vznášedla.          PÁR HLÁŠEK:Já nechci bejt rybářem. Rybáři smrděj. Mluvíš o vlastním tátovi?// Má plnou prdel mariánky a je chytrej jako rádio// Opravdovýmu zločinci nestačí mít jen zbraň, musí mít taky nápad. A nápadů měl dost.// Osud zavedl Hasáka do náruče Boha, Hřívu zase do náruče Berenice.// Lump nikdy nemá dost, jenom si dává pauzu.// Ze dne, kdy zabili Hřívu si pamatuji jen davy lidí a fotoaparát. Od té doby jsem chtěl mít taky takovej.// Má kluka. Nejsem žárlivej. Její táta je policajt. Nikdo není dokonalý.// Obchodování s drogami má řád, jako každé jiné podnikání. Kdyby byl obchod s drogami legální, stal by se Zé podnikatelem roku.// V balení jointů jsem byl mistr. Kdybych uměl stejně dobře balit holky, tak už dávno nejsem panic.// ()

Mabe22

Další skvěle propracovaný film, na který se doporučuji určitě podívat pokud by jste náhodou chtěli zabrousit do Drogového nebo Zbraňového průmyslu. Tento film je tak rozkouskovaný, že nedává dohromady jeden ucelený děj (což se dnes prakticky vůbec nevidí) a snímá osudy několika lidí najednou. Není v něm ani jedna scéna navíc, ale myslím si, že až na trochu vleklejší průběh filmu (který vůbec nebyl od škody) a jeho možná až uspíšený konec by to bylo ještě fantastičtější dílo. Dávám 4 a polovinu hvězdičky. ()

Marcos

Tak jako se z kostičky stal Li'l Zé,tak ze mě se stal Big M. Lačný po další dávce filmu a "krásy" favel. S každým střihem a dalším mrtvím děckem jsem chtěl víc a víc. Omámen příběhem rozehrávající příběhy v tak trochu Tarantinovském stylu jsem si užíval tuhle nirvánu smrti Města bohů až do konce. Tvrdý dojezd v podobě dodatku podle skutečné události tento žážitek ještě umocnil. ()

TommyDiamond

Tento snímek mám opravdu rád a čas od času se na něho vždy znovu podívám. Líbí se mi především to z jakou lehkostí jsou vyprávěny nelehké i nešťastné osudy jednotlivých účastníků...Město bohů je ukázka drsného jihoamerického pouličního prostředí plného drog a zbraní, ve kterém nemá obyčejný lidský život prakticky žádnou hodnotu. Koloběh tohoto světě je natolik neúprosný a drsný, že i na toho největšího ,,bosse,, někde nakonec čeká zlatá kulka.... ()

MarkysDeSade

Znate takove ty filmy, po nichz vam zustane pachut hnijiciho mase jeste dlouho na jazyku, nebo jeste lete po jejich zhlednuti citite jak Pavlovovi psi sliny tekouci z vyvodu, ktery mate v krku, aby vedci mohli sledovat jestli skutecne mozek na zaklade zvukovych impulzu vysila signal slinnym zlazam? A znate ty filmy, co vam zmaluji pozadi, ze jeste tri sta let se nemuzete jak ma Lybertina posadit na tvrdsi podlozku? Tak presne ani jeden z techto typu filmu tenhle kousek neni. Uz ubehlo drahne let od doby co jsem tohle udajne veledilo videl, a na na mem rozkladajimcim se tele od te doby pribilo par morovych skvrn a jedine, co si z celeho toho opusu marnosti pamatuji, je jediny rotujici zaber (ani si vlastne nejsem jisty jestli ten zaber opravdu pochazi z tohohle filmu). O cem to cele bylo, co jsem to vlaytne videl? Nemam nyni ani potuchy a to ja opravdu nemam rad. K cemu je zaznamenavat na "celuloidovy pas" (problematice konzervativniho umeni kinematografickeho a jeji krizi s prechodem na digitalni a tudiz v soucasnosti neuchovatelny format se hodlam venovat v nektere z dalsich mych pornograficko-filosofickych publikacich s nazvem 120 dnu Hollywoodske sodomie, proto tedy ty uvozovky) neco, co si ani jeden clovek davno stizeny morem, kostivkou a pakostnici, ktery se rozklada v hrobe nedokaze zapamatovat do konce sveho zivota a vzhledem k tomu, ze ten uz mam davno za sebou, tak odpoved je pro me jasna. ()

Bezda22

Drsnej film z hnusnýho prostředí. Není to špatně natočený, herci jsou slušný i když jsou úplně neznámí. Ale mě to nebavilo. Působí to tak syrově, až autenticky, že mě to vůbec nevtáhlo. Kdyby to bylo něco na způsob jako film Elitní jednotka, tak by to bylo úplně něco jinýho a přesně to, co mě baví. Tady je to takový nijaký pro mě. 50% ()

Knor

Příběhy z otřesnýho místa, na kterým by žádnej normální člověk nechtěl bejt. Reálný a hodně drsný, těžko tohle popisovat, to by se mělo vidět. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)