Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

Lestat

Nevím jestli můžu o tomhle filmu říct, že je mafiánský, protože je rozdíl jestli na sebe střílí dva taliáni v černých kvádrech s tomsony nebo dvanátileté děti v trenýrkách s kolty, které si po pravidelném odpoledním fotbálku jdou trochu "zašpásovat" do ulic. Jinak je to ale skvělí film, z trochu drsnějšího prosředí. Jen mě překvapil na konci filmu titulek "podle skutečné události". Věřím, že v 70. a 80. léta v Riu byla drsná, ale že by to byl až takový středověk se mi nechce věřit. ()

aik

Hodně dobře natočená podívaná. Svým střihem a hlavně réžií mi trochu připomíná filmy od Guye Ritchieho ale řízností také Scorseho. Příběh je velmi zajímavý se spoustou střihů v časové linii, hodně realisticky pojatý a dokonale vás v táhne do sebe a pocelou dobu nepustí. Člověk prostě jen musí nevěřícne zírat na to čeho všeho je kolikrát malé dítě schopné. ()

DENIROSIS

Tomu říkám naturální film,jestli je aspoň na tom špetka pravdy ? A tam se dá normálně žít ? Trochu víc mě to nudilo. ()

DonTommy

"Jsou války které nemůže vyhrát nikdo, ve kterých je jen otázka času kdy zemřete pokud z té války neutečete" Když mi někdo položí obligátné otázku: "jaký je tvůj oblíbený film?", obvykle řeknu že nemám jeden, že filmů je tolik různých druhů že nejlepší v jednom žánru přecejenom objektivně nejde postavit výš nebo níž nad vrchol jiného žánru. Ale když už musím odpovědět, řeknu že Cidade de Deus je mezi těmi několika filmy co jsou nejvíc u špice mého osobního žebříčku. Nejsem úplně schopný říct proč, tak bravurně natočených, sestříhaných a zahraných filmů je celá řada, ale pocit který jsem měl po shlédnutí a který se mě držel ještě celou řadu dní potom hovoří za vše: každý má film který ho zasáhne až do duše a trefí nějakou utajenou vnitřní pohnutku, a tohle je ten můj... ()

Petus

Unikátní snímek z brazilských slumů je ojedinělý nejen úžasným a pohříchu reálným (dalo by se říct naturalistickým) příběhem, ale také svým obsazením, které tvořili skuteční obyvatelé tohoto právoplatného kandidáta v soutěži o nejděsnější místo, kde se nikdy nechci ocitnout (nota bene žít). Surová realita tohohle místa vás „flákne do ksichtu“ od prvního momentu a zároveň vás nutí přemýšlet, jestli to není přece jen trochu moc in natura. Sakra brzo vám ale dojde, že není. A pak už tomu klukovi jenom celou dobu držíte všechny prsty, co máte, aby se z téhle noční můry dostal v jednom kuse a aspoň nějakou nadějí na relativně normální život. Protože vymanit se tohohle prostředí a předem daného zločineckého osudu, chce rozhodně víc než jenom tu příslovečnou špetku štěstí. Chce to spíš pořádnou horu štěstí. Přesně takovou jakou autoři filmu měli. Na tohle se totiž jen tak zapomenout nedá. I když by člověk občas chtěl. ()

Galliano

Mesto bohov je jedným z mála snímkov, ktoré vás po zhliadnutí nenechá chladným, pretože tematika tohto filmu je výborne podaná pred kamerou. Malé deti sa hrajú so skutočnými zbraňami a odmalička žiju obklopený terorom, násilím a drogami. V Meste bohov tiež badat ako rýchlo môže človek spadnút do pekla, z ktorého niet návratu. Kvalitný a emocionálne velmi silný príbeh z mesta, kde by z nás väčšina neprezila ani jeden den. ()

godspeed

žádné herecké hvězdy, žádné vysoké rozpočty, žádná počítačová animace. výborný neprvoplánovitý příběh, naprosto fenomenální střih a kamera, skvělé barevné podání, přesvědčivé herecké výkony. všechny zmíněné vlastnosti dělají z tohoto filmu perlu mezi perlami. ()

lenzi

Tak to bol nárez. Taký gang deciek so zbraňami je stokrát nebezpečnejší a nevyspytateľnejší ako gang dospelých, nechcel by som sa ocitnúť v ich rukách. Som rád, že som sa narodil tam, kde som sa narodil. ()

stiewe

Jako fotograf jsem si hlavního hrdinu velice zamiloval, jeho zápal pro focení mi připomělo také moje začátky s prvním fotoaparátem. Život v Městě bohů vyobrazeno reálně s hrůzou, utrpením, válkami a bolestí která se v něm objevuje na denním pořádku. Dostala mě chladnokrevnost malých dětí, kteří si jen tak mezi řečí vymýšleli koho zabijí. Prozatim se mi dostala do ruky jen česká verze takže nemůžu dát plný počet hvězdiček, když jsem slyšel jen ten jako skoro vždy pokaženej dabing:( ()

Chuppa

Svěle natočený snímek Latinsko-americké produkce o drsném životě lidí a především dětí ze slumů Brazilského Ria. Tohle opravdu nebylo to Rio z pohlednice, jak se koneckonců říká i ve filmu. Ani jeden záběr na sochu Ježíše ani klasickou pobřežní scenérii, prostě jen drsná realita chudisných čtvrtí této bývalé Brazilské metropole. ()

vojta1

Jednomu stačí málo k vraždě, druhému stačí málo k tomu aby se loupeže zdržel. Toto je nejzajímavější kontrast dvou postav z filmu Město bohů. Lil Z je padouch prorostlý zlem od hlavy až k patě a Rocket je postavou, která není lepší tím, že je paradigmatickým příkladem ctnostného rytíře s vytetovaným kodexem cti na urostlé hrudi, ale "aspoň" tím, že mezi lumpárnou a nelupmárnou lavíruje. Rocket si nevybírá, jak bude jednat, spíše je vlečen okolnostmi. Nejdřív mu brání dětský strach přidat se k banditům a poté neúspěch v tak geniálně napsané formě - laskavost potenciálních obětí jeho loupeživého řádění mu zabrání v tom je okrást, pročež se vzdá kariéry bandity. Stačí málo k tomu aby pokřivený charakter páchal zlo kde může a stačí málo, aby zabránilo o něco lepšímu charakteru v tom samém. Toť jedna z tisíce a jedné možné perspektivy, skrz kterou je možné na film hledět...___ U filmů, od kterých očekávám neviděné a ohromující, si někdy beru zápisník a tužku, abych si z filmu něco odnesl prostřednictvím komentáře. Jenomže u Města bohů jsem na zápisník dočista zapoměl! A poznamenal jsem si pár prkotin, jako třeba, že jsem si zapoměl během filmu poznamenávat. ()

Uiboek

Co dodávat, neskutečný filmový zážitek. Město bohů zachycuje, nespíš, skutečný život v Riu bez příkras, nemyslím v tom Riu, který známe z pohlednic, ale jeho okrajovými částmi. ()

MRPitivier

Nedávám 100 % hodnocení z jednoho důvodu, nevytvořil jsem si vztah k žádné z hlavních postav filmu! S nikým neprožívám celý příběh! Jinak dokonale zpracované, natočené a bezohledně podané! Vynikající film z gangsterského prostředí ve slumu v Rio de Janeiru! Doporučuji! ()

xenopus

Tak nevím, co bych měl pohanět jako první. U celého filmu jsem se nudil. Co jste, vy ostatní, čekali? Že to dopadne dobře? A i kdyby nakonec mělo, režie nemohla slevit z počáteční frekvence mrtvých, takže se na mrtvoly dalo zvyknout velice rychle. Vím, že latinskoamerické favelly nejsou rajskou zahradou, takže žádné překvapení a nic šokujícího. (Víc mě štve, že podobně to v součastnosti vypadá v Africe, do které se pořád cpou prostředky z humanitární pomoci). Na takhle drsně sestříhaný film nemám oči a popravdě ani nemám oči na to, abych ve všudypřítomné tmě dané modrošedými kamerovými filtry rozpoznával tváře Brazilců, kteří vypadají tak nějak stejně. A když někdo velebí režii - v základu některé věci jsou známé (typický Scorseseho vypravěč, dále retrospektivní ohlédnutí za minulostí některých postav za účelem lepšího vtáhnutí do mikrokosmu lokace filmu (Tarantino)...). Vlastně jsem ani nevěděl, co sleduji, čí je to příběh (neboť vypravěče do všech detailů nebyl), komu bych měl fandit (jestli vůbec někomu), s kým bych měl soucítit (jestli vůbec s někým), jestli se smát nebo plakat z toho, že se dvanáctiletí vejrostci střílejí mezi sebou... Už zase jsem sledoval pouhé obrázky bez myšlenky (a nebo s myšlenkou, kterou ale nepotřebuji vysvětlovat). Je to asi jako když bych čekal na nádraží vlak, který mě má někam dovézt a kolem prosviští rychlík, ve kterém se veze početné stádo, které možná ani neví, kam jede, ale já vím, že nejede tam, kam chci dojet já tím svým vlakem. Prostě hodně lidí onanuje nad tímto snímkem, ale u mě se naprosto minul. Onanovat nemám nad čím. Slabé 3*. ()

6sense

Ta jedna hvězda patří ženě Prcka, za scénu kdy se dozvídá od sousedky o banánu :), která se dá ale citovat až po 22 hodině. Jinak celkem nudný film, hold drama... ()

RajCZitko

Opravdu nemůžu říct, že to bylo špatný. Je to asi tím až diprimovaně reálným prostředím (pro mě) a tím úplně specifickým pocitem jak-je-to-vůbec-možné-že-se-něco-takového-vůbec-děje (mám namysli situaci dětí v této oblasti atd.) Jinak příběh byl moc hezký, ukazoval reálnost, brutalitu a "vztahy", které mezi sebou tyto individuality podsvětí mají. Avšak nemůžu říct, že by mě to nějak vtáhlo a tudíž i extrémně bavilo ()

Doomer

Hodne naturalisticke, kazdy by to mel videt aby vedel ze nema cenu posilat na takova mista humanitarni pomoc. Mistni obyvatele se za to jen rozmnozi ale nic nevybujuji tudiz bude na tu pomoc jen odkazano vic hladovych krku a pomoc bude vyuzita hlavne k nasili ()

singone

Těžko vystihnout dokonalost tohodle snímku, asi nejspíš rozdílností od amerických krváků, super střihem a uvěřitelností příběhu, o kterém se na konci dovíte, že je podle skutečné události. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)