Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

Hulkee

Tenhle film jsem si užíval a popravdě k němu mám doteď zvláštní vztah, už proto že ze mne nevyšuměl hned po odchodu od obrazovky ale i po třech letech si na něj občas vzpomenu. ()

morfeus.fs

Film o drogách, násilí a životu ve slumu. Není to ale vůbec film o drogách jako je Requiem za sen, o násilí jako Klub rváčů ani o slumu jako Milionář z chatrče. Je to jednoduchý příběh chlapce, který se chce stát fotografem a "je zapleten", ale zároveň mnohavrstevně a několikanásobně zamotaný a překrývaný příběh o Městu bohů, kokainu, nevěře, pomstě i válce gangů. Popis děje ale pořád nesdělí, co je to za film(spíš naopak). Jak je brilantně natočený a skvěle řežijně odvyprávěný. To ale do podrobna popsat by zabralo víc času, než zkouknout celý snímek znovu. Proto můžu jen vřele doporučit a zaručit, že rozhodně nebutete ani na vteřinu litovat, když si pustíte tenhle film. ()

monikka87

Atraktívne natočené, nekomromisné, veľmi silný film. Kontrastuje tu viacero naraz: krásna slnečná Brazília... chudobná favela s neutešenými vyhliadkami na budúcnosť... deti, ktoré chcú byť pánmi vlastného osudu... chladnokrvné zabíjanie zbraňami v detských rukách. V Meste bohov sa zlo opláca zlom. ()

kubas369

Realistické okénko do života obyčejného kluka, který má svůj životní sen ale žije v jednom z nejhorších možných míst na zemi, kde je denodení realitou smrt, přesto no spíš díky tomu na ten svůj životní sen dosáhne. ()

Rora.

Dobrý film, ikdyž kdybych srovnal s Hotelem Rwanda, tak je hodně slabší v porovnání, ale zpátky k Městu Bohů, film mě chytl od začátku až do konce, ikdyž nakonci a to nevím proč se u mě nedostavila ta koncová atmosféra, kde se sám sebe většinou po takových filmech ptám jak se na světě může dít něco tak krutýho..kolem a kolem určitě to stojí za zhlédnutí, kvalitně odvedená práce :) ()

Maw

Město bohů je peklem, peklem pro slušné lidi. Snažit se zde žít v souladu se zákonem je prakticky nemožné, a pokud se to daří, nestojí to za nic. Film ukazuje, že i sebeslušnějšího člověka toto město donutí porušovat zákony a vraždit. Opravdu drsný a pravdivý pohled na oblast, kde i malé děti nosí zbraně a zabíjejí lidi a kde válka drogových magnátů donutí prakticky každého z celého města se zapojit do války. Náš hlavní hrdina proplouvá díky své inteligenci a slušnosti tímto peklem a propracuje se jako asi jeden z hodně mála do normální společnosti. Jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl. ()

Sid_77

To se musí vidět! Mix toho nej z gangsterek a ještě milostnej příběh! Brutální Rio v těch nejhustějších barvách! ()

konysua

Město bohů vládne perfektním střihem, kamerou a podáním jednotlivých příběhů, které nejsou tak složité jak by se mohlo zdát. O Brazílii jsem už viděl hodně a nebojím se ji srovnávat s africkou krutostí, která se o moc neliší. Nebýt slušné produkce, dopadne to úplně jinak. 9/10 ()

MickeyH.

Skvěle zachycený život drsného podsvětí Ria de Janeira! Plno drobných příběhů, které se navzájem prolínaly a dávaly tak dohromady skvělý příběh o hlavním hrdinovi, který chtě nechtě musel přežívat v tomto prostředí. Výborná kamera, skvělý scénář a nad některými (zejména dětskými) hereckými výkony jsem také žasl. I když tam teče krev často, tak to není jako v amerických krvácích. Líbí se mi, že film není o tom, aby nasytil diváka krví, ale aby ukázal realitu některých koutů Země. ()

Forsetino

Po delší době jsem opět shlédl Město bohů a opět to byl strhující zážitek. To, že je film podle skutečného námětu jen podtrhuje jeho originalitu. Skvělá podívaná! ()

nula87

Silný příběh uzavřené spirály násilí, drog a bezvýchodnosti. K absolutnímu hodnocení chybí malinký kousek. 90% ()

GordonCZ

Velice zajímavý náhled do světa zločinu a pouličních gangů ve slavném Riu, podaný očima chlapce, ze kterého se vyrůstá zůčastněný novinář, který nám díky tomu může o tom všem podat podrobnou reportáž. Surovou a krvavou, jako samo Město bohů. ()

anyonecek

Na mě až moc kýčovité. Necítil jsem se u tohohle filmu prostě jako doma. Příběhově to bylo hodně dobré i navození té atmosféry bylo parádní, ale prostě dané téma mě nezaujalo natolik, aby mě zaujal i tento film. Nenašel jsem si prostě ten správný vztah k postavám a bylo mi úplně jedno když jeden po druhým umírali. ()

chesterko

Film pozostávajúci z viacerých kapitol, kde každú hodno označiť za jeden z najkrajších filmových zážitkov vôbec. Krásny a šokujúci príbeh, ktorý čerpá zo skutočnosti. 10 ročný chlapec presviedča ostatných, aký je dospelý, keď dokáže kradnúť a vraždiť. O strih neskôr leží v kaluži vlastnej krvi. Tá mentalita "detí" je desivá. ()

Brano

Snímok z drsného prostredia Ria De Janeira, ktorý je natočený na základe skutočných udalosti. Podľa hodnotení som očakával trochu viac, pretože ma film sklamal. Začiatok bol dosť neprehliadni kvôli výprave rôznych vedľajších postáv. Takisto aj samotný dej sa poberal dosť pomalým tempom a miestami to zaváňalo nudou. Určite to má svoje kvality a za pozretie to stojí, ale mňa až tak nezaujal a verím tomu, že už na druhý deň si naň nespomeniem. Jedine čo vyzdvihnem je celkom zaujímavá výprava od detstva, ktorá síce bola zo začiatku dosť neprehľadná, ale na konci to všetko do seba zapadne. A takisto aj neznámy herci podali slušné výkony. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)