Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

kamael

Film dávající náhled do mysli a života lidí, kteří byli ponecháni svému osudu na ulici, kde přežije jen ten nejsilnější. Skvělá kamera a střih dává filmu úžasnou atmosféru a divák je díky tomu vtažen do děje natolik, že si připadá jako uprstřed slumu. Vžívá se do života postav a jak by se sám v takovém prostředí zachoval a zda by byl schopen přežití. Snímek ve mně zanechal hluboký dojem a představil odvrácenou tvář života v předmestí Ria. ()

Fugito

Perfektná kamera a celkové spracovanie, skvelé napätie počas celého filmu. Pekné objasnovanie deja a jednotlivých postáv . Príbeh o tom ako nikto neuznáva poctivosť v Brazílskych slamoch a všetkému panuje moc- drogy, peniaze, výtržnictvo .Moc, o ktorú bojujú dva gangy, a to všetko kvôli jednému človeku, ktorý ju túži mať . Pekne spracovaný príbeh na bázy skutočného príbehu. Film , ktorý sa na nič nehrá. ()

Nowasek22

Tento film jsem shlédl až včera a o dost jsem přicházel. Film z prostředí gangů, které mezi sebou válčí. Děti, které berou drogy, kouří trávu a zabíjí už od narození a další prvky, kvůli kterým působí tento film velmi realisticky. Asi nejlepší brazilský film, co jsem kdy viděl a určitě bych se na něj mohl koukat znovu a znovu. ()

krivkin

výborná sonda do světa mladistvých zločinců ve favelách Rio de Janeira - jo a doporučuji dabovanou verzi, přijde mi stravitelnější ()

BenchPress

Dobře natočený film bez profesionálních herců. Perfektně vystižené prostředí, ve kterém bych nechtěl žít. Ukázka toho, jak se lidstvo prakticky ničí samo. Přesto nemohu dát plný počet, protože tyhle filmy příliš nemusím. Něco mi tam chybělo, možná to mohlo být kratší. Pěkná jihoamerická hudba. 4/5 ()

Reiner

Tak tento snímek ukazuje opravdu doslova jiný pohled na svět. Na svět takový jaký je. S určitou surovostí a bez přetvářek. Určitě tento film není pro všechny. Musíte mít dostatečný odstup, jinak si ten děj prožijete s nimi. Film se nesnaží předstírat překombinované americké či např. německé snímky. Je svůj a to mu dodává to pravé. Překvapení, strhující děj, surovost ale i vlídnost. To vše a mnohem víc uvidíte, když tento film zhlédnete. **** ()

route60

Stěžujete si na život tak to nic není ve srovnáni s hrůzou a trápenim nejchudších ve slamu Rio de Janeira, drsný pohled Města bohů s výbornou kameru nenechá nikoho v klidu, když jsem film viděl před 8 léty v kině nikdo ani nedutal jen všichni nevěřícně zirali. ()

FREEWHEELER

Silny film v drsnom prostredi suchych ulic Rio de Janeira, vystihuje problemy nezastavitelnej mladeze a obcianskych vojen, pre milovnika kina za pomoci perfektneho strihu umelecky zazitok. ()

g3rtrud

Súhlasím s komentárom ktorý napísal J*A*S*M. Ani mňa príbeh nezaujal. Je šokujúce že v Riu to vyzeralo pravdepodobne tak ako vo filme, zabíjali sa tu všetci vrátane detí, ale aj tak tomu nemôžem dať vyššie hodnotenie. ()

blondboss

Veľmi kvalitný film, ktorým sa Meirelles preslávil. Realisticky natočený život brazílskeho mesta, ktoré sa nevhodným spôsobom preslavuje na celom svete. Ten koniec mi vcelku vyrazil dych. Celkovo sa mi páčil ale ten štýl réžie tohto filmu, ktorý bol vskutku autentický a na nič sa nehral. Miestami až moc brutálne, ale hold....taká je realita života v niektorých častiach sveta. 80 % ()

darebacek

No myslel jsem si, že si tento film pustím jenom tak na spaní, ale náramně jsem se bavil a nedalo se u něj usnout, měl přes dvě hodiny a já jsem se ani na minutku nenudil a ani jsem nechtěl, aby skončil. Výborný příběh o tom, jak to chodilo v Riu v minulosti mezi dospívajícímu, dost drsné prostředí a propletence příběhů mladíků, kteří se spolčovali s gangy, které do sebe skvěle zapadaly a ty jejich skvělé přezdívky - Kačer, Kostička, Černoušek atd. Byl jsem strašně nadšený. 100 % ()

mArtinko5MB

Výborný príbeh zobrazujúci krutú realitu v slumoch Ria. Veľmi zaujímavo sú členené jednotlivé pasáže filmu do akýchsi kapitol s ukážkovými kamerovými zábermi. Trošku to trvalo, kým som sa prepojil s rozprávačom príbehu, trpezlivosť nakoniec priniesla svoje ovocie. Výborný celkový dojem z filmu doplnil fakt, že je celý inšpirovaný skutočnými udalosťami. 90% ()

persik

Ne že bych se zrovna nudil, ale tak trochu jo:/ Je super, že je film založen na skutečných událostech, prostředí je drsnější než šmirgl, to by všechno sedělo, ale vlastně nechápu hlubší smysl než ukázat jak je někde na světě hrozně a kdo tam je ten má smůlu. Ve výsledku bych kromě dokonale vykresleného prostředí neslintal snad nad ničím... Ač mrtvola v každá minutě emoce na bodu mrazu jediná postava,která mě nebyla lhostejná umřela v první polovině ... 66,6% ()

Karlos8

Velmi pravdivým způsobem je vyprávěn skutečný příběh z "města bohů". Ačkoliv se jedná o velmi propletený příběh, vše je zcela jasným způsobem vysvětleno a uvedeno na pravou míru. Nejzajímavější na tomto filmu jsou pravděpodobně povahové rysy jednotlivých aktérů. Nejzajímavější je asi pohled na největšího "drsňáka", který spíše zápasí sám se sebou než s ostatními. Skvěle odvyprávěné a snadno uvěřitelné. Jediná výtka putuje ke kameře, která by mohla být v některých ohledech více klidná. ()

pollstro

Debutující Fernando Meirelles a jeho strhující drama z prostředí nejstaršího a nejnebezpečnějšího slumu slunného Ria De Janeira, jenž získalo ve světě mnoho respektu, uznání a nespočet ocenění odůvodněné především díky husté a mrazivé atmosféře, syrové autenticitě celého filmu a faktu, že samotný příběh je inspirován skutečnými osudy. Neznámí herci, kteří v mnoha případech ani nebyli herci, nýbrž skuteční obyvatelé slumů, vnášejí do filmu ještě mnohem větší pocit skutečnosti. Autentická kamera, která nedokáže chvíli vydržet na jednom místě, naopak se dynamicky neustále pohybuje, vnáší nás do samotného dění a nabízí nám tak ten nejbližší možný kontakt s drsnou atmosférou, která je nadále usměrňována různými barevnými filtry, které pokaždé vyjadřují odlišnost dané scény. Velmi povedený způsob vyprávění připomínající styl a velkolepost Martina Scorseseho, který tedy probíhá retrospektivně, pomalu ale jistě tedy poznáváme původ a historii slumu a příběh jednotlivých postav, od dětství až po současnost, vyprávěný pěkně postupně, ale s velkým počtem odboček a flashbacků, který v několika místech odbočí od příběhu, ale vzápětí se nádherně k němu vrátí a to klidně několikrát za sebou a přitom to vše vypadá nádherně a krásně to do sebe zapadá. Drsné setkání s realitou, kde se z dětí stávají vrazi a brutalita společně s vykrádáním a vražděním je pro ně na denním pořádku. V tu chvíli si člověk uvědomuje, že může být rád za to, kde žije. Finální střet s realitou, kde zjišťujeme, že ačkoliv se v jednom okamžiku zbavíme zla, jiné se zase objeví. Cidade de Deus je o místě na zemi, ze kterého máte pocit, jakoby pocházelo ze samotného pekla, kde neexistují žádná normální pravidla, nýbrž specifická, ze kterých doslova mrazí. ()

Mamutol

Nudný film, na kterém se podepsal zub času. Všem těm opicím bych rozdal ostrý zbraně a uspořádal přímo na místě airsoftový závody. Poslední na živu vyhrává. A byl by klid. Bezcenný lidi, bezcenný film. ()

Alex_01

Wow, tolik příběhů v jednom. Je to vlastně taková skládačka flashbacků a mazaiek, kdy je nám vyprávěn jeden příběh, na který se pak napojí další, a tak se noříme hlouběji a hlouvěji do Města bohů. V tomto guláši nás skvěle orientuje úžasný střih, který nás svým vysokým tempem veze do skázy obou konkurenčních gangů. Střihač - Daniel Rezende (má skutečně autorský rukopis, chvílemi jsem myslel, že se dívám na Elitní jednotku). Herecky a režijně je film plně na úrovni. Kamera je často shaky, což střih skvěle využívá k plynulým přechodům a prostřihům v pohybu **** ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)