Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

djPeťál

Způsob vyprávění, který je použit v tomto filmu, a to přes navzájem související příběhy, ten já hodně rád. A k tomu musím hned dodat, že tady jsou ty příběhy poslepovány v celek asi nejlepším způsobem, co jsem viděl. Lepidlo se vpilo někam dovnitř a zaplnilo spáry s absolutní přesností, a tak poté, co absolvujeme jednotlivé části, nezbývá nic než pocit celku. Zároveň jsem byl trochu překvapen, s jakou lehkostí člověk propluje snímkem, u kterého jsem vzhledem k danému tématu a prostředí čekal temný ponor do skrytých zákoutí duše, jak to tak u podobných filmů bývá. Ona lehkost (ke které možná přispěla i vybraná hudba) však nijak nesnižuje vážnost a dopad, jen je vidět, že není nutno diváka za každou cenu přivést do deprese už při sledování snímku, aby se nad obsahem vydatně zamýšlel ještě dlouho po závěrečných titulcích. Režiséru Meirellesovi nemůžu než tleskat. ()

Blazis34

Krutý film, který je natočen (bohužel) podle skutečné události. Herci, kamera i vše ostatní je ohromně realisticky podáno a síla příběhu je také ohromná. Můžeme vidět, jak už malé děti jsou nuceni býti na dráze zločinu a stávají se z nich gansteři, vrazi či zloději. Po shlédnutí tohoto díla jsem se zamyslel, jak můžu být rád, že žiju právě v naší zemi a o to asi i tvůrcům filmu šlo. ()

LoudlyMonk

Perfektní závěr. I když jak se to veme - představa, že vás může o život připravit 6ti-leté dítě bez známky jakékoliv nervozity či výčitek svědomí je prostě strašná. ()

jachnicka

Město bohů jsem viděl až po shlédnutí Milionáře z chatrče, takže možná jsem zaslepen všeobecným úspěchem tohoto filmu. Ale Město bohů je opravdový příběh a to mi velí přeci jen preferovat tento film. Tento film je drsný už jenom tím že se stal. Příbeh slumu Rio de Janeira mě opravdu dostal a vřele ho doporučuji. ()

Weissik

Dost syrový film, které mi v mnohém připomíná Tarantinovo Pulp fiction, ovšem bez humoru, nadsázky a hlášek. Každopádně je to osobité a ukazuje to člověku, že by si měl vážit toho, co má. ()

sirrgulo

Dlouho se mi město bohů úspěšně vyhýbalo, ale to nemohlo trvat věčně. Musím říct, že po jeho shlédnutí jsem si uvědomil, že jsem podobný film už dlouho neviděl. Přesněji nikdy neviděl. Život mladých lidí ve slumu v tomto filmu není nijak přikrášlován. Vždyť samotný hlavní hrdina Buscapé kouří trávu. V našich poměrech by ho společnost za to odsuzovala. V Riu je za slušňáka. A k samotnému ději? Nakonec si člověk uvědomí, že když se zbaví jednoho zla jeho místo okamžitě zaujme někdo další. V takovém místě to prostě asi jinak nejde. ()

Adam's

Dechberoucí, byť obtížné na usledování všech dějových nitek. Najděte si svého hrdinu ve Městě bohů a doufejte, že se dožije konce filmu, neb štěstěna je vratká. Mrazivá sonda do místa, kde vládne chaos a právo silnějšího. Film je nabitý akcí a dějovými zvraty, které nedovolí od něj byť na chvíli spustit oči. Přesto však zůstává realistickým dílem, které víc než množstvím zabitých přitahuje jejich osudy. ()

Don_Salier

žít tam, to je sebevražda. Město bohů mi ukázalo svoji atmosféru, kterou bych vážně nechtěl začít, scén ykdy malé děti vraždí a ještě se z toho radují. to je vážně dost brutální, do toho ještě bláznivý chechot.... Skvěle natočené, oceňuji také délku filmu, které se nepřehoupla přes dvě a čtvrt hodiny, což je u tak dobrého filmu velmi neočekávané 90% ()

DooFooS

Možná jsem film shlédl v ne příliš ideálním prostředí, ale to nic nemění na tom, že jsem viděl silný příběh, kterému do ideálního ztvárnění cosi chybí. Pro mě to zkrátka bylo odvyprávěné, ale nedostal jsem šanci někomu fandit a to mi u filmu vždycky hodně chybí. ()

warpcore

Zaujímavá dráma o živote v slume. Ťažkom, špinavom a krvavom, zahalenom v dyme marihuany a kokaínovej ilúzie. Násilie, ktorého je tu viac než dosť nie je účelové ale popisné, ukazuje svet v ktorom je dôležité slovo "dnes", "zajtra" neznamená nič. Hodnoty obrátené naruby,deti bez budúcnosti, oháňajúce sa zbraňami......a mladý človek, ktorý len s vypätím všetkých síl prežíva a prostredníctvom fotoaparátu sa stáva nestranným pozorovateľom vojny gangov na mieste, ktoré znesie len jedno prirovnanie.....peklo! ()

elanista1

Jemne, ale zaroven drsne, inteligentne ale aj primitivne, miestami az dychberuce a sokujuce, a ako tu uz bolo spomenute, vynikajuco zostrihane, ale stale len a len pravdive. Chlapci v Riu de Janeiru sa ako mali nehraju s autickami ale so zbranami, dievcata sa nehraju s babikami, ale hladaju sposob ako v tejto vojne prezit. Miestami az neuveritelne pomery, kde neplati nic, iba Darwinova teoria, ze prezije len najsilnejsi. ()

Shley

Město bohů rozhodně není pro slabší povahy, film je celkem krutý a drsný, přesto je zajímavý a napínavý. Atmosférou mi to trochu připomíná Amores peros, ale i přesto úžasná podívaná. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)