Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

Sintiroma

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů.Trocha akce,trocha humoru,velmi dramatické a napínavé.Nemůžete předvídat co se stane.Takhle by měl vypadat film.Páni režiséři si dali prostě záležet. ()

pierre9

Nepopieram, že z technického hľadiska je to vynikajúci film a to, že je natočený podľa skutočnej udalosti mu v mojich očiach pridáva, ale... som trochu v rozpakoch. Realistické zobrazenie neľahkého života v Meste bohov kvitujem, no neraz to vyzerá len na surové, často bezmyšlienkovité zabíjanie. 3.5* ()

soltak

Když jsem tento film viděl, věděl jsem pouze, že se odehrává v Riu a že je tady vysoko v hodnocení, víc jsem ani zkoumat nechtěl. Udělal jsem dobře. Příjemně mě to překvapilo, i když z takovéhoto tématu se dalo vytěžit ještě o trochu víc. Navíc jsem byl překvapen, že se to je natočeno podle skutečné události. ()

Judhisthira

Tento mistrovský kousek jsem si naplno vychutnal až při druhé projekci a to pěkně v původním znění a s kvalitním zvukem. Hodně silný a syrový film, který s mnohými slušně zatřese. Několik scén dostane zaručeně každého. Neznámí mladí herci jako by ani nehráli, ale prožívali tento krutý příběh. Hlavně ultra zrůda Zé nemá chybu. Tomu se říká zvrácenost. Režie je vynikající, ruční kamera se do filmů moc hodí. Závěrečné profláknuté "Based on true story" se skutečnými podobiznami gangsterů a hlavně původním rozhovorem s jednou z osob ztvárněnou filmem tentokrát opravdu zapůsobí. Určitě jeden z nejlepších filmů vůbec. 95% ()

Ruadek

Neskutečně reálný nářez, čpící špínou, krví a rozpáleným sluncem. Stylovka, uhrančivě reálná, krvavá a upřímná. Uznávám, že proti Městu Bohů, jsou Tarantinovky pohádkami před spaním. Tohle bohužel napsal sám život a tyhle věci se skutečně dějí. Filmařsky dokonalý klenot až mrazí. **** 16.2.2010 ()

Kada80

V Městě bohů už malí kluci místo hraček dostávají zbraně a snaží se dostat do místních gangů.Zabij,nebo budeš zabit. Lidský život zde nemá žádnou cenu a policie se raději dívá na druhou stranu.Je to tak syrové,drsné,brutální až vám z toho běhá mráz po zádech. NEZAPOMENUTELNÉ: A ted' ty Řízečku. Chci vidět jestli patříš do party. Jednoho si vyber a doraz ho. Ukaž,že jsi chlap. 100% ()

Obenny

Naprosto výborný rozbor problému, které jsou v dnešní době v Rio de Janeiro mnohem horší, než zachytil tenhle vkusný film. Svým způsobem na tomhle filmu je vidět že se z něj čerpala částečná inspirace pro film Milionář z chatrče. Film Vám dá náhled na situaci, jak vypadá dětství a dospívání v nejvíce problémových čtvrtích Rio de Janeiro. Svým způsobem je to markantní rozdíl ve srovnání s Evropou. Vraždy, krádeže, znásilňování a obchod s drogami jsou na denním pořádku. ()

halberdier

Brazilský snímek odehrávající se v 60. a 70. letech v Riu De Janeru. Hlavní hrdina popisuje život v "Městě bohů", plného násilí, drog a přestřelek, kde příjit o život není vůbec těžké. Film se skládá s několika menších příběhů, které nejsou vyprávěny chronologicky, ale způsobem podobným třeba jako v Pulp Fiction či 21 gramů. Slyšel jsem, že tento film je drsný, ale nečekal jsem že tak moc. Vždycky jsem se chtěl podívat do Brazílie, ale po shlédnutí tohoto filmu se mi tam už moc nehce:-(. Je to snímek o tom, že nasíli plodí nasílí a z lidí a dětí se stávají vrazi jen díky tomu aby se pomstili nebo vůbec přežili a stačí se jen špatně tvařit nebo mít holku, která odmítne nějakého grázla a jste pod drnem. Herci jsou vesměs skvělí, jako by to ani nehráli, ale prostě se chovali tak jak se chovají ve skutečném životě. A když jdou po ulici 10 leté děti se zbraněmi v rukou a povídají si, koho dnes zabijou, je to až mrazivé... ()

Evbad

Nepochybně zajímavá sonda do života v chudinských částech Ria, kde život nemá valnou cenu. Mě bohužel dojem zkazilo to, že jsem viděl film nadabovaný do češtiny. Humus. Kam se poděla vyhlášená česká dabérská škola? Dabéry i s režisérem českého znění by patřilo pověsit za koule do průvanu. ()

aannemer

Já z toho zas tak odvázanej nebyl a budu upřímný - zaplať pánbůh, že u nás máme "jenom" ty naše cikány. V tom světě, o němž film vypráví, bych opravdu žít nechtěl! ()

Ondrew

Drsny a nekompromisny film, pri ktorom vas pravdepodobne napadne i jedna zasadna myslienka -- aku cenu ma vlastne ludsky zivot? V "Meste bohov" mozno tak jednej skladacky s koksom alebo zanovnej "dvadsatdvojky". Nic viac, nic menej. Autori snimky si rozhodne servitku pred usta nedavali a naservirovali nam brilantne natocene dielo, ktore znesie i najtvrdsiu kritiku. Nemam v umysle sa rozpisovat, faktom vsak je, ze pocas sledovania som obcas priam zabudal dychat, za co sa mozem podakovat uzasnej atmosfere (a kamere, rezii, hudbe, hercom...). Okrem toho, dla zaveru filmu je v podstate jasne, ze "Mesto bohov" si vzdy opat najde dalsieho "Kosticku"... Ako by som teda mohol napokon udelit ine hodnotenie, nez 100%? ()

Scaevola

Myšlenkově těžké téma podané formálně souvisejícím způsobem roztěkané kamery, moderních vyprávěcích postupů a naturalistického scénáře. Ovšem odpovídající emoční odezvu se ve mně nepodařilo vzbudit přes několik vydařených scén, snad proto, že se kloním spíše k řešením vykresleným v příbuzné "Elitní jednotce". Nátura lidí (včetně dětí) je od přírody zlá. ()

Raz2

Opravdu skvěle odvedené filmové řemeslo. Kamera a střih dávají filmu skvělý spád. Postavy jsou věrohodné, možná i díky obsazování neznámých herců a lidí žijících ve skutečněm Cidade de Deus. Film plný násilí, které zde ale není zdaleka tak explicitní, jak u filmů tohoto ražení bývá zvykem. Znamenitá sonda do života v jihoamerickém slumu, kde vládnou drogové gangy, policie jen přihlíží a normální lidé se snaží nějak přežít. Musím říct, že je to opravdu skvělý snímek, který by měl vidět každý milovník kvalitní filmařiny. A že je to všechno natočeno na motivy skutečných událostí? To je jen smutný obraz toho, v jakých podmínkách můžou v moderním světě lidé stále žít. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)