Kočičí oko

Cat's Eye

Mačacie oko

Komedie / Horor / Thriller / Povídkový

USA, 1985, 94 min

Snímok "Mačacie oko" je súborom troch sfilmovaných poviedok, ktoré napísal známy americký spisovateľ Stephen King. V poradí prvá je "Nefajčiari, a. s.", po nej nasleduje "Rímsa" a nakoniec "Generál". Prvé dve pochádzajú zo zbierky "Nočná smena", odkiaľ je tá tretia bohužiaľ netuším. Ale to je vcelku jedno. Ako poviedkový film to funguje dobre. Celé je to prepojené sympatickou mačacou líniou, sú tam odkazy na ďalšie Kingove diela, hrajú v tom dobrí herci vrátane malej Drew Barrymore, je to spracované odľahčenou, zábavnou formou... príjemná horrorová oddychovka pod taktovkou Stephena Kinga. ***(2.4.2015)

• kingik

Když bych měl jmenovat asi nejhoršího režiséra, jehož tvorba je pro mě odstrašující, vévodil by tomuto žebříčku jistý Lewis Teague. A za ním hodně dlouho nikdo. Neznám od tohoto velmistra patlala film, který by byl třeba jen průměrný, a klidně se všem jeho filmům dá bez uzardění napálit čistoskvoucí odpad. Dost se divím, že taková kapacita jako je hororový spisovatel a autor Stephen King svěřil svoje tři povídky, zvláště, když mu dva roky před tím dojebal vzteklého psíka Cuja, právě tomuto režijnímu antitalentovi "edwoodovského" ražení. V jeho režijním převedení se z výborných Kingových povídek stalo něco co je z mého pohledu těžko popsatelné. Vše natočené doslova superpříšerně a to se ve filmu objevují dost dobří herci jako James Woods, Robert Hays nebo mladá Drew Barrymoore. Když jsem kdysi dělal ve svém okolí anketu, bylo to v době rozmachu VHS a videopůjčoven, jaký nejhorší film viděli, nejvíce lidí právě uvedlo Kočičí oko. Můj táta, velký odpůrce hororů, kterému jsem před léty půjčením videokazety s tímto filmem chtěl vyvrátit jeho negativní názor v domnění, že to bude kvalitní pokoukáníčko, tehdy prohlásil, že se chtěl dívat na normální film a ne na film určený pro chovance blázince. To by byla ještě pro tento film pochvala. Ten film je totiž megapříšerný nedívatelný shit. Ty triky, kamera, to se fakt těžko popisuje. 0%(7.6.2012)

Dalsi z pera Stephen Kinga,excellent stuff.Dovoluji si vsak upozornit na druhou povidku s rimsou,nemohu opomenout zaber na padajici trubku z nevimkolikateho patra vyskove budovy i s jejim nasledujicim deformovanim se pri dopadu na chodnik - pekne udelano.Naopak trochu mi nedavalo a nebralo, v treti povidce zelene pero na hlave monstra(chtelo by se rici pero na klobouku), mne se tam vsak moc nehodilo, i kdyz pravdepodobne melo trochu odlehcit atmosferu,zvlaste kdyz zasimranim na chodidle probudilo hlavni hrdinku,presto mi prislo divne videt monstra se zelenym perem andulky,ktera byla jeho predchozi obeti jakoby prilepenem na hlave.Bral bych to u nejake parodie, ale ne u tohoto dilka,presto vsak 5 stars.(3.3.2006)

Skutocne vydarene sklbenie troch Kingovych poviedok. Prvou je Nefajciari, s.r.o. (alebo ako to bolo u nas prelozene), v ktorej James Woods podstupuje zaujimavu odvykaciu kuru:) Druha poviedka je Rimsa alebo Muz na rimse, uz velmi nepamatam a tretia je General. Prve dve su nabeton zo zbierky poviedok Nocna zmena, ale ta tretia neviem. Vsetky tri poviedky maju velmi dobru atmosferu, dostatocnu nadsazku, aby bolo jasne,ze ide predovsetkym o zabavu a kratku stopaz, takze je iste, ze nuda sa nedostavi...(aj ked posledna poviedka je o cosi slabsia).Pre mna fakt mile prekvapenie.3,5/5(29.4.2005)

Quitters, Inc.: Černá komedie s vynikajícím Jamesem Woodsem, která spíše než na atmosféru sází na originální myšlenku -- a skvělou pointu ;-) 60% The Ledge: Stephen King vždycky mistrovsky vynikal v rozvinutí jednoduchého nápadu do plnohodnotné povídky. Tady máte dva chlapíky a jednu římsu. Víc netřeba říkat. 60% The General: A teď se konečně dostávám k důvodu, proč si vůbec Cat's Eye pustit. Tato horrorová variace na Toma a Jerryho disponuje skvělou atmosférou a mistrovským příběhem. Byla to právě ona, která mi jako malému klukovi přinesla neklidné spaní a živé sny. A byla to právě ona, kvůli které jsem si film opět po letech sehnal. Onen ďábelský trol je ztělesněním všech dětských nočních můr (s čímž ostatně King pokaždé počítá a pracuje) a jeho ztvárnění na plátně je brilantní. Tohle je za 100%.(4.8.2008)

• - Příběh je natočen podle stejnojmenného povídkového románu Stephena Kinga, na jehož tvorbu je ve filmu několik odkazů. Okolo druhé minuty je v záběru vidět automobil a na jeho blatníku samolepka z nápisem "Já jsem Christína", odkazující na film Christine (1983) podle Kingovy předlohy. Hned na začátku filmu dále proběhne před kamerou pes velice podobný psu ze snímku Cujo, vzteklý pes (1983), dalšího filmu dle autorova díla. Dick Morrison (James Woods) pak v první povídce „Nekuřáci“ sleduje v televizi snímek Mrtvá zóna (1983), tedy další Kingovo zfilmované dílo. (Terva)

• - Manželka ve třetím příběhu čte před spaním knihu "Pet Sematary", jejímž autor je Stephen King. (WolfR)

• - Povídky jsou propojeny skladbou „Every Breath You Také“. Rozpočet filmu však nebyl dostačující a nebyla proto použita originální verze od kapely The Police, avšak cover verze. Rozdíl však rozpoznat nelze. (campa)