Kuře melancholik

Melancholic Chicken, The

Česko, 1999, 114 min

• Ony

Kuře melancholik se to jmenuje jen náhodou, že jo? Nesnažil se tu snad někdo o adaptaci? Šlejharova próza je totiž překrásná. Je kraťoučká a jednoduchá, ale přesto silná a opravdu krutě melancholická. Ale co bylo tohle? Téměř chyběla lyričnost, kterou by si námět zasloužil. Namísto toho někdo sesmolil rádoby atraktivní příběh s několika zoufalými pokusy o zobrazení krutosti a zhýralosti a ještě zoufalejšími o tzv. pohled dětskýma očima. Ten chlapec nehraje úplně špatně a typově sedí, ale když promluví, je to na pěst. Karel Roden není k zahození, ale že by na jeho výkonu bylo něco výjimečného, to bych neřekla. Totéž platí o ostatních hercích, až na Vlastu Chramostovou. Ta má totiž opravdu výjimečně debilní roli. Na stará kolena cpát malému klukovi ňadra do ksichtu - bravo! Když už zfilmovat Šlejhara, zasloužilo by si to citlivějšího tvůrce. Napadl mě György Pálfi, beze srandy. Sice nemůžu vědět, jak by to dopadlo, ale toto Brabcovo a Körnerovo zpracování je podle mě katastrofální. Za některé povedenější momenty bych, pravda, mohla hodnotit výš, ale že by formální prostředky světily účel? To se mi nezdá.(27.10.2007)

• Jazzzz

Tak tohle je doopravdy humus. Nesnáším věci kruté, protože si myslím, že jich je ve světě tolik, že už nepotřebujeme další. I když se říká, že před problémy dnešního světa a před jeho krutostí utíkáme, ale nikdo se nevyhne obrázku zmrzačeného ditěte z východu, které si šláplo na minu, v novinách nebo v televizy. Všude kolem nás vidíme kolem krutost, neštěstí. Prostě všechno to nejhorší a ještě k tomu koukat na filmy tohoto typu? Samozřejmě co je na tom, že někdo podřeže kozu, nebo že káně sežere pár kuřátek, ale když se na to všechno podíváte během filmu očima malého nechápajícího ditěte, stane se z toho věc ukrutnější než jsou filmu válečné. Když jsem se na tento film díval poprvé, nevydržel jsem to a musel jsem ho vypnout, ale dokážu pochopit, že věci které zde já kritizuji může jiný divák chválit. Podle mě nejde u filmu jen o herecké výkony, ale jde o film jako celek a myslím si že takovéto filmy nejsou za potřebí.(17.9.2005)

Nádherná baladická adaptace stejnojmenné knihy J. K. Šlejhara. Literární naturalismus předlohy z ní sice vyprchal, pryč je determinace a sociálně kritický tón, ale zůstává posmutnělá až tragická tónina stylizace a civilizační strach, dá se říci i odpor k tomu, co nám civilizační tlaky přinášejí. Rozvrat tradičního manželského svazku (zde způsobený zásahem vyšší moci - maminku zabil blesk) vyústí v citovou frustraci způsobenou příchodem toho, co symbolizuje chlapcova nová macecha. Nově příchozí osoba přináší do narušeného, přesto ale funkčního a harmonického světa zapomenutého statku uprostřed přírody (ukotveného do koloběhu ročních cyklů) všechny propriety dravě se rozpínající civilizace - mamon, citovou vyprahlost, materialismus, hedonismus, požitkářství, fyzično, cynismus a lakotu... Bezbrannému chlapci tak zůstává útěchou už jen útěk k přírodě (propojení s mrtvou maminkou - rys podobný baladám Erbenovým), po jeho odtržení od přírody pak už jen do sebe a k věcem, které mu spojení s přírodou symbolizují ... hlavně tvor přesahující rozměr mazlíčka či hračky, malé bezbranné kuře, stejně osamělé a zranitelné jako on sám...(28.4.2007)

V rámci povinné četby jsem si vybrala "Kuře melancholik" Josefa Karla Šlejhara, protože jsem tušila, že kniha byla zfilmována a tím pádem budu moci srovnávat. Kniha se mi nelíbila. Čtení bylo pro mne utrpením, všechny ty přechodníky, kdo četl, jistě ví. Navíc jsem nikdy nečetla něco tak drsného a smutného. Jediné, co mohu ve filmu vyzdvihnout, je krásná hudba a herecký výkon Karla Rodena. Co z toho plyne? I přes mnohé změny v příběhu zdařilá filmová adaptace, proto 3*.(2.1.2010)

Já jinak české filmy z historie kvituju s povděkem, ale tady se to nějak minulo účinkem. Možná za to můžou herci, kteří ne vždy mi ve své roli sedli. Spíš ale za to může příběh, který mě vůbec nijak neoslnil stejně tak, jako způsob, kterým místy byl vyprávěný. Karel Roden je ale výborný a kdyby nic jiného, tak on tady prostě za žádných okolností nezklame.(25.9.2014)