Kuře melancholik

• angličtina

The Melancholic Chicken

Česko, 1999, 114 min

Jeden z nejdepresivnějších filmů, co jsem kdy spatřil. Herci předvání úžasné výkony, zejména pak Vilma Cibulková hraje roli "zlé macechy" naporsto procítěně, až z ní jde chvílemi mráz po zádech. Dále úžasná kamera, perfektní režie a hudba. 5 hvězdiček ale nedám díky až neúnosně depresivnímu dopadu na diváka, kvůli kterému je tento film velice špatně stravitelný.(25.11.2004)

Konečne po dlhšom čase v telke niečo z českej tvorby 90. rokov, ktorá v žiadnom smere nenadbieha divákovi. Kuře melancholik asi nebol divácky hit. Odvážna a zaujímavá výtvarná forma, nevyhýbajúca sa symbolom, zato však nevyhýbajúca sa ani klasickému naratívnemu klišé. Ono totiž tento predvídateľný film trvá dve hodiny a nemusí každý niektoré opakujúce sa scény vydržať. Takže krásna kamera, výborné herecké výkony, ktoré sa však snažia zastrieť nie príliš dôveryhodné správanie postáv. Tá Rodenova sa v istom dôležitom okamžiku, takpovediac kde sa jeho osud láme, zachová v rozpore s tým, ako sa choval doposiaľ a niet divu, že dej sa uberie tragickým smerom. Ale keď dá prednosť na pohľad zostarnutej Cibulkovej pred mladšou Mórovou, tak nič iné si nezaslúži.(24.9.2014)

• Kingjiri

Možná ještě nejsem dost zralej na to, abych takovýhle "baladický" příběhy byl schopnej docenit. Nebo třeba na příběhu fakt vůbec nic působivýho nebylo a jen malá skupina diváků v tom viděla něco, co chtěla. Těžko říct, každopádně zaujmou herecký výkony (ačkoliv je už v český kinomatografii docela dost Rodena i Geislerový) a nejlepší je Brabcova filmařina v podobě zajímavý kamery. Velká škoda, že scénář (z mýho pohledu) nenabízel nic zajímavýho, protože se mohlo jednat o jeden z mála kvalitních českejch filmů v porevoluční době, dvě silnější hvězdy.(2.9.2013)

Autor scénáře je znát a právě scénář je na filmu to nejlepší, zbytek se už tolik nepovedl. Herecké výkony jsou možná dobré, ale jak to mám zjistit, když je většina filmu braná "z dálky". Kamera si vyhrává se záběry na krajinu, které jsou ovšem často kýčovité, ale zbytek jakoby nebyl důležitý, což je velká škoda. On právě ten zbytek je tu to nejdůležitější, takhle jsem si k postavám nenašel cestu, snad až na malého Lojzíka. Hudba je sice pěkná, ale opět nemohu pouze chválit, je jí tu totiž až příliš, díky čemuž film zase směřuje do sladkého kýče, místo toho, aby byl drsným dramatem. A co teprve ten závěr... Jednoduše, velká škoda nevyužitého potenciálu scénáře. 50%(22.3.2016)

• jatamansi

Jestlipak dnes ještě někdo ví, co to znamená, když zvony přiletěla z Říma? Geislerová téměř vede můj žebříček nejneoblíbenějších hereček, ale uznávám, tady je dobrá. Podobně jsem na tom s Rodenem. Ale jeho herecké kvality jsou na rozdíl od ní nesporné. Blesky přicházejí zčistajasna. A zvláštní příležitosti někdy vůbec nenastanou. Je větší bolest ze ztráty matky nebo kuřat? S divokým vstupem Vilmy Cibulkové se rodinná romantika mění v drama. Živočišná Cibulková a hlavně neokoukaná Vlasta Chramostová udávají vývoji hlavní tón. Malý Lojzík pak je zcela obdivuhodný. V epizodních rolích hvězdy, které drží děj nad vodou, spolehlivý Kostelka, Huba – muž tisíce tváří i hereckých výkonů. Jen mi na konci filmu chybělo ono americké „při natáčení tohoto filmu nezahynulo žádné zvíře…“ Jak to tedy bylo s kuřetem?(20.8.2009)