Kuře melancholik

Melancholic Chicken, The

Česko, 1999, 114 min

Jeden z nejdepresivnějších filmů, co jsem kdy spatřil. Herci předvání úžasné výkony, zejména pak Vilma Cibulková hraje roli "zlé macechy" naporsto procítěně, až z ní jde chvílemi mráz po zádech. Dále úžasná kamera, perfektní režie a hudba. 5 hvězdiček ale nedám díky až neúnosně depresivnímu dopadu na diváka, kvůli kterému je tento film velice špatně stravitelný.(25.11.2004)

Hořící kuře zapálí stavení a vše hoří, Roden lítá mezi plameny v župánku s peříčkama a snaží se pár džberama vody vše uhasit - zbožňuju tyhle absurdní situace. ____ Tenhle film jsem musel opětovně zkouknout, protože si pamatuju, jak moc sugestivně na mě působil, když jsem ho viděl jako kluk, zejména cejch děvky, jen to mám celé v paměti tak nějak jinak. Krev-a-mlíko-role Cibulkové sedí, aby taky ne, je to baba a parádní protipól "andělské" (realita) Geislerky, ta je tentokrát v sympatické čisté roli a Roden "just mess" zkrátka hraje, ale jeho postava tápe sem a tam, totální cholerický myšmaš, proklíná Boha a přijde o vše, film končí v nejlepším. ____ Kluk jen trpí, celý příběh brečí a trpí, což člověka začne otravovat, což je špatně, z diváckého hlediska, z lidského hlediska jsem musel cítit empatii stejného ražení, jaké kluk cítil k umírajícím zvířatům... Šlejhar české bestie totiž pojal syrově, ale zjevně formou, která ve filmu nefunguje. Film možná trochu dojel i na divadelní pojetí, pokud jde o herce - připadalo mi to přepálené a melodramatické, na to že to mělo být naturalistické, ale pořád ta stylizace z devadesátých je nadčasovější a zajímavější, než plochost současné kinematografie. Kuře melancholik je taková typicky 'Česká tragédie'.(15.5.2014)

V rámci povinné četby jsem si vybrala "Kuře melancholik" Josefa Karla Šlejhara, protože jsem tušila, že kniha byla zfilmována a tím pádem budu moci srovnávat. Kniha se mi nelíbila. Čtení bylo pro mne utrpením, všechny ty přechodníky, kdo četl, jistě ví. Navíc jsem nikdy nečetla něco tak drsného a smutného. Jediné, co mohu ve filmu vyzdvihnout, je krásná hudba a herecký výkon Karla Rodena. Co z toho plyne? I přes mnohé změny v příběhu zdařilá filmová adaptace, proto 3*.(2.1.2010)

Jeden z mála skutečně výrazných porevolučních filmů, připomínající například adaptace Kornerových knih. Dobře vyvedené prostředí podporuje skvělý výkon Rodena a zejména toho malého chlapce (jméno nevím), jeden z nejlepších dětských výkonů. K tomu na současné české poměry nezvykle výrazná hudba a kamera dávají ve výsledku jeden z nejpůsobivějších filmů polistopadové "svobodné tvorby". Jediný film, kde mi nevadí Geislerová.(20.9.2006)

Já jinak české filmy z historie kvituju s povděkem, ale tady se to nějak minulo účinkem. Možná za to můžou herci, kteří ne vždy mi ve své roli sedli. Spíš ale za to může příběh, který mě vůbec nijak neoslnil stejně tak, jako způsob, kterým místy byl vyprávěný. Karel Roden je ale výborný a kdyby nic jiného, tak on tady prostě za žádných okolností nezklame.(25.9.2014)