Kuře melancholik

Melancholic Chicken, The

Česko, 1999, 114 min

• Ony

Kuře melancholik se to jmenuje jen náhodou, že jo? Nesnažil se tu snad někdo o adaptaci? Šlejharova próza je totiž překrásná. Je kraťoučká a jednoduchá, ale přesto silná a opravdu krutě melancholická. Ale co bylo tohle? Téměř chyběla lyričnost, kterou by si námět zasloužil. Namísto toho někdo sesmolil rádoby atraktivní příběh s několika zoufalými pokusy o zobrazení krutosti a zhýralosti a ještě zoufalejšími o tzv. pohled dětskýma očima. Ten chlapec nehraje úplně špatně a typově sedí, ale když promluví, je to na pěst. Karel Roden není k zahození, ale že by na jeho výkonu bylo něco výjimečného, to bych neřekla. Totéž platí o ostatních hercích, až na Vlastu Chramostovou. Ta má totiž opravdu výjimečně debilní roli. Na stará kolena cpát malému klukovi ňadra do ksichtu - bravo! Když už zfilmovat Šlejhara, zasloužilo by si to citlivějšího tvůrce. Napadl mě György Pálfi, beze srandy. Sice nemůžu vědět, jak by to dopadlo, ale toto Brabcovo a Körnerovo zpracování je podle mě katastrofální. Za některé povedenější momenty bych, pravda, mohla hodnotit výš, ale že by formální prostředky světily účel? To se mi nezdá.(27.10.2007)

Mně se tedy ten film líbil, knížku jsem ale nečetl. Ten název je tedy dost zavádějící, s melancholií to nic moc společného nemělo, spíš je tu těžká deprese a "schýza". Roden je jako vždy výborný, Kostelka je taky dobrý, Chramostová taky dobrá, ta fakt hraje samé "baby". Geislerová je tu spíš jen do počtu, Cibulkové ta role vyloženě sedla. Líbila se mi ale taky kamera, ta byla fakt fantastická, Český Lev šel asi oprávněně. Bylo to dobře nasnímané, poměrně jistě zrežírované, solidně odehrané a úžasně depresivní. Příběh sice nebyl moc výrazný, ale překvapivě to nenudilo, pro mě 70%(2.4.2009)

• Bathory

Kájo ? Áňo ? Vilmo ? Co Vám to ten ubohej Brabčák udělal ? Po hodině jsem již nahazoval "WiFinu" a dával Vám, nebo spíše jemu odpad. Ještě štěstí, že je ta "WiFina" natolik pomálá, že jsme stihl hořící, běhající kuře, jak zapaluje všechno kolem sebe a změnil své hodnocení na jednu hvězdu. Nojono, kdyby tu slepici někdo nepolil a běhala ještě chvíli, tak dám hvězdy dvě, ale s takovouhle je to provdu skoro odpad!!!(12.5.2014)

• Kingjiri

Možná ještě nejsem dost zralej na to, abych takovýhle "baladický" příběhy byl schopnej docenit. Nebo třeba na příběhu fakt vůbec nic působivýho nebylo a jen malá skupina diváků v tom viděla něco, co chtěla. Těžko říct, každopádně zaujmou herecký výkony (ačkoliv je už v český kinomatografii docela dost Rodena i Geislerový) a nejlepší je Brabcova filmařina v podobě zajímavý kamery. Velká škoda, že scénář (z mýho pohledu) nenabízel nic zajímavýho, protože se mohlo jednat o jeden z mála kvalitních českejch filmů v porevoluční době, dvě silnější hvězdy.(2.9.2013)

Já jinak české filmy z historie kvituju s povděkem, ale tady se to nějak minulo účinkem. Možná za to můžou herci, kteří ne vždy mi ve své roli sedli. Spíš ale za to může příběh, který mě vůbec nijak neoslnil stejně tak, jako způsob, kterým místy byl vyprávěný. Karel Roden je ale výborný a kdyby nic jiného, tak on tady prostě za žádných okolností nezklame.(25.9.2014)