poster

Kuře melancholik

 • anglický

  Melancholic Chicken, The

Drama

Česko, 1999, 114 min

 • Anderton
  ***

  Konečne po dlhšom čase v telke niečo z českej tvorby 90. rokov, ktorá v žiadnom smere nenadbieha divákovi. Kuře melancholik asi nebol divácky hit. Odvážna a zaujímavá výtvarná forma, nevyhýbajúca sa symbolom, zato však nevyhýbajúca sa ani klasickému naratívnemu klišé. Ono totiž tento predvídateľný film trvá dve hodiny a nemusí každý niektoré opakujúce sa scény vydržať. Takže krásna kamera, výborné herecké výkony, ktoré sa však snažia zastrieť nie príliš dôveryhodné správanie postáv. Tá Rodenova sa v istom dôležitom okamžiku, takpovediac kde sa jeho osud láme, zachová v rozpore s tým, ako sa choval doposiaľ a niet divu, že dej sa uberie tragickým smerom. Ale keď dá prednosť na pohľad zostarnutej Cibulkovej pred mladšou Mórovou, tak nič iné si nezaslúži.(24.9.2014)

 • Sandiego
  ***

  Po vizuální stránce film stejně úchvatný jako Kytice a přitom neodbíhající krásou obrazů od tragického příběhu, herci procítěně dodávají svým postavám životnost (Roden je zde překvapivě umírněn, CIbulková až démonická i ve své nejednoznačnosti, Chramostová zde předznamenává výkon v Želarech, Mórová až dojímá, Geislerová tu má bohužel pořádně plochou roli, ale pěkně se na ni dívá, jen to dítě mi bylo docela protivné, i když dost podobné Rodenovi). Až na pořádně naturalistické detaily je však film zastíněn předlohou, která vztah postav ještě více prohlubuje a hlavně do ní požár nevpadá jako deus ex machina. Dá se říct, že oproti ní je i film nakonec slabý kafe.(10.4.2009)

 • Morien
  **

  Film jsem poprvé viděla už dávno, ale vlastně nějak pořád nerozumím tomu, jak může film plný tak živelných herců působit tak bezpohlavně. Dneska jsem to tedy pozorně zkoumala a dospěla jsem k závěru, že za to může (mimo jiné samozřejmě) špatné, necitlivé záběrování. Kameramani se snaží o to, aby jim vznikaly série krásných obrázků a úplně v tom zaniká všechno, co by na filmu mohlo být silné. Detaily používají jen informativně, žádné emoce z nich neplynou. Spousta důležitých záběrů je velmi krátká a jejich obsah nestačí v divákovi zarezonovat, místo toho se ale může dívat na spoustu rádoby malebných záběrů inscenované "divoké" přírody. Také se úplně připravují o nejslibnější potenciál příběhu - vyprávění z perspektivy dítěte, které vnímá informace jinak než socializovaní a znecitlivělí dospěláci. K dítěti se přistupuje pouze skrze ostatní, místo aby tomu bylo naopak, a tím jde všechno zajímavé do háje.(23.9.2014)

 • erased
  ****

  Velmi citlivý snímek se nádhernou hudbou, výpravou a vesměs i výbornými hereckými výkony. Roden se překonává, Geislerová je na svém malém prostoru naprosto kouzelná a malý Lojzek vedle nich uvěřitelný. A i když má film hodně slabých míst, kvůli převaze scén, kde se výše zmíněné spojilo v jeden unášející a dojemný celek, si Kuře melancholik zaslouží místo mezi nejlepšími českými porevolučními filmy.(11.5.2010)

 • Oktavianus
  *

  Zprasenej pokus o filmovej převod brilantní Šlejharovy prózy. Nic víc.(14.7.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace