Kuře melancholik

Melancholic Chicken, The

Česko, 1999, 114 min

Velmi citlivý snímek se nádhernou hudbou, výpravou a vesměs i výbornými hereckými výkony. Roden se překonává, Geislerová je na svém malém prostoru naprosto kouzelná a malý Lojzek vedle nich uvěřitelný. A i když má film hodně slabých míst, kvůli převaze scén, kde se výše zmíněné spojilo v jeden unášející a dojemný celek, si Kuře melancholik zaslouží místo mezi nejlepšími českými porevolučními filmy.(11.5.2010)

• Kingjiri

Možná ještě nejsem dost zralej na to, abych takovýhle "baladický" příběhy byl schopnej docenit. Nebo třeba na příběhu fakt vůbec nic působivýho nebylo a jen malá skupina diváků v tom viděla něco, co chtěla. Těžko říct, každopádně zaujmou herecký výkony (ačkoliv je už v český kinomatografii docela dost Rodena i Geislerový) a nejlepší je Brabcova filmařina v podobě zajímavý kamery. Velká škoda, že scénář (z mýho pohledu) nenabízel nic zajímavýho, protože se mohlo jednat o jeden z mála kvalitních českejch filmů v porevoluční době, dvě silnější hvězdy.(2.9.2013)

• Jazzzz

Tak tohle je doopravdy humus. Nesnáším věci kruté, protože si myslím, že jich je ve světě tolik, že už nepotřebujeme další. I když se říká, že před problémy dnešního světa a před jeho krutostí utíkáme, ale nikdo se nevyhne obrázku zmrzačeného ditěte z východu, které si šláplo na minu, v novinách nebo v televizy. Všude kolem nás vidíme kolem krutost, neštěstí. Prostě všechno to nejhorší a ještě k tomu koukat na filmy tohoto typu? Samozřejmě co je na tom, že někdo podřeže kozu, nebo že káně sežere pár kuřátek, ale když se na to všechno podíváte během filmu očima malého nechápajícího ditěte, stane se z toho věc ukrutnější než jsou filmu válečné. Když jsem se na tento film díval poprvé, nevydržel jsem to a musel jsem ho vypnout, ale dokážu pochopit, že věci které zde já kritizuji může jiný divák chválit. Podle mě nejde u filmu jen o herecké výkony, ale jde o film jako celek a myslím si že takovéto filmy nejsou za potřebí.(17.9.2005)

• Autogram

So smrťou blízkeho sa každý musi vyrovnať po svojom, ale malý chlapec v zlej spoločnosti má obmedzené možnosti. Ako najbližšieho tvora si zvolí kura a to asi nie je celkom v poriadku. Depresia z filmu preteká, a keď si tu prečitam, ako to má skončiť, tak na to strácam silu. –––– Za matičku ani slzičku, ale za kuřeta šílí. –––– Takový chlap nevydrží dlouho bez ženský. Jinak ho skolí chlast.(23.9.2014)

Prostý, jednoduchý a silný příběh. Nádherná kamera. Baladická režie. Kvalitní herecké výkony. Výjmenoval jsem myslím všechny klady této adaptace středoškolské povinné četby. A co si myslím, lépěji to ani natočit nešlo. Byť velkýn handicapem Kuřete melancholika je jeho rozpolcenost. Náročnějšího diváka moc okouzlit svojí jednoduchostí nemůže (tak jako to udělala Kráva od mistra Kachyni) a na obyčejného diváka je zase moc náročná.(26.6.2007)