Kuře melancholik

Melancholic Chicken, The

Česko, 1999, 114 min

V rámci povinné četby jsem si vybrala "Kuře melancholik" Josefa Karla Šlejhara, protože jsem tušila, že kniha byla zfilmována a tím pádem budu moci srovnávat. Kniha se mi nelíbila. Čtení bylo pro mne utrpením, všechny ty přechodníky, kdo četl, jistě ví. Navíc jsem nikdy nečetla něco tak drsného a smutného. Jediné, co mohu ve filmu vyzdvihnout, je krásná hudba a herecký výkon Karla Rodena. Co z toho plyne? I přes mnohé změny v příběhu zdařilá filmová adaptace, proto 3*.(2.1.2010)

• Autogram

So smrťou blízkeho sa každý musi vyrovnať po svojom, ale malý chlapec v zlej spoločnosti má obmedzené možnosti. Ako najbližšieho tvora si zvolí kura a to asi nie je celkom v poriadku. Depresia z filmu preteká, a keď si tu prečitam, ako to má skončiť, tak na to strácam silu. –––– Za matičku ani slzičku, ale za kuřeta šílí. –––– Takový chlap nevydrží dlouho bez ženský. Jinak ho skolí chlast.(23.9.2014)

• levente

Jeden z nejdebilnějších českých snímků všech dob. Účelové pro účel. Procítěný příběh? No to je k smíchu. Spíš velmi ztěžka hrající na city, ale opravdu tím nejstupidnějším způsobem. Herecké výkony: Extrémně (tedy ještě mnohem více, než obvykle) přehrávající Cibulková, klidná a nevybočující Geislerová, průměrný Roden (to už je lepší v neprůstřelném mnichovi), Chramostová se do role opravdu položila. Je to nejhorší porevoluční snímek s ambicemi na český psychologický film.(11.9.2003)

• Jazzzz

Tak tohle je doopravdy humus. Nesnáším věci kruté, protože si myslím, že jich je ve světě tolik, že už nepotřebujeme další. I když se říká, že před problémy dnešního světa a před jeho krutostí utíkáme, ale nikdo se nevyhne obrázku zmrzačeného ditěte z východu, které si šláplo na minu, v novinách nebo v televizy. Všude kolem nás vidíme kolem krutost, neštěstí. Prostě všechno to nejhorší a ještě k tomu koukat na filmy tohoto typu? Samozřejmě co je na tom, že někdo podřeže kozu, nebo že káně sežere pár kuřátek, ale když se na to všechno podíváte během filmu očima malého nechápajícího ditěte, stane se z toho věc ukrutnější než jsou filmu válečné. Když jsem se na tento film díval poprvé, nevydržel jsem to a musel jsem ho vypnout, ale dokážu pochopit, že věci které zde já kritizuji může jiný divák chválit. Podle mě nejde u filmu jen o herecké výkony, ale jde o film jako celek a myslím si že takovéto filmy nejsou za potřebí.(17.9.2005)

Velmi citlivý snímek se nádhernou hudbou, výpravou a vesměs i výbornými hereckými výkony. Roden se překonává, Geislerová je na svém malém prostoru naprosto kouzelná a malý Lojzek vedle nich uvěřitelný. A i když má film hodně slabých míst, kvůli převaze scén, kde se výše zmíněné spojilo v jeden unášející a dojemný celek, si Kuře melancholik zaslouží místo mezi nejlepšími českými porevolučními filmy.(11.5.2010)