Kuře melancholik

Melancholic Chicken, The

Česko, 1999, 114 min

Rozhodně film, který svojí expresivností nenechá nikoho chladným. Je dobře když film vzbudí kontroverzi, od odmítání až po přijímání, znamená to, že se nejedná o tuctový film. To, zda se nám tento film jeví jako "odpad" nebo nás naopak zasáhne, záleží na subjektivní zkušenosti (a také psychologickém profilu) každýho člověka. Ale odhlédnu li od subjektivních pocitů, nezbývá než uznat, že zcela nezaujatě se jedná o mimořádný film, a ryze filmový, což se v naší porevoluční kinematografii vidělo hodně zřídka. Nádherná hudba.(4.9.2011)

• levente

Jeden z nejdebilnějších českých snímků všech dob. Účelové pro účel. Procítěný příběh? No to je k smíchu. Spíš velmi ztěžka hrající na city, ale opravdu tím nejstupidnějším způsobem. Herecké výkony: Extrémně (tedy ještě mnohem více, než obvykle) přehrávající Cibulková, klidná a nevybočující Geislerová, průměrný Roden (to už je lepší v neprůstřelném mnichovi), Chramostová se do role opravdu položila. Je to nejhorší porevoluční snímek s ambicemi na český psychologický film.(11.9.2003)

Já jinak české filmy z historie kvituju s povděkem, ale tady se to nějak minulo účinkem. Možná za to můžou herci, kteří ne vždy mi ve své roli sedli. Spíš ale za to může příběh, který mě vůbec nijak neoslnil stejně tak, jako způsob, kterým místy byl vyprávěný. Karel Roden je ale výborný a kdyby nic jiného, tak on tady prostě za žádných okolností nezklame.(25.9.2014)

Hořící kuře zapálí stavení a vše hoří, Roden lítá mezi plameny v župánku s peříčkama a snaží se pár džberama vody vše uhasit - zbožňuju tyhle absurdní situace. ____ Tenhle film jsem musel opětovně zkouknout, protože si pamatuju, jak moc sugestivně na mě působil, když jsem ho viděl jako kluk, zejména cejch děvky, jen to mám celé v paměti tak nějak jinak. Krev-a-mlíko-role Cibulkové sedí, aby taky ne, je to baba a parádní protipól "andělské" (realita) Geislerky, ta je tentokrát v sympatické čisté roli a Roden "just mess" zkrátka hraje, ale jeho postava tápe sem a tam, totální cholerický myšmaš, proklíná Boha a přijde o vše, film končí v nejlepším. ____ Kluk jen trpí, celý příběh brečí a trpí, což člověka začne otravovat, což je špatně, z diváckého hlediska, z lidského hlediska jsem musel cítit empatii stejného ražení, jaké kluk cítil k umírajícím zvířatům... Šlejhar české bestie totiž pojal syrově, ale zjevně formou, která ve filmu nefunguje. Film možná trochu dojel i na divadelní pojetí, pokud jde o herce - připadalo mi to přepálené a melodramatické, na to že to mělo být naturalistické, ale pořád ta stylizace z devadesátých je nadčasovější a zajímavější, než plochost současné kinematografie. Kuře melancholik je taková typicky 'Česká tragédie'.(15.5.2014)

Pekny, ale dost smutny film chlapca, ktoremu blesk zabil maminku, a tak nema cloveka, ku ktoremu sa citovo naviaze /a ze ludske emocie maju silu, a ne ze ne/. Macocha ho odmietla, s otcom taktiez nic moc, a tak zdiela svet a jeho bolesti/trapenia len s kuratom. Krasny pribeh, do ktoreho sa podarilo zlakat vsak len Karla Rodena, Vlastu Chramostovu /Spalovac Mrtvol/ a Annu Geislerovu. 69 %(16.5.2015)