V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

PowPow

Ano, je tam klasické troškovské pitvoření, které mi dost lezlo na nervy. Ale přesto je dobré si uvědomit, že tohle tvůrci stvořili s několika herci, jedním domem a zřejmě skoro zadarmo. Na stejné šabloně v České televizi vzniklo v devadesátých i jiných letech spousta pohádek, které nedokázaly utáhnout ani hodinu. A navíc jsem to jako dítě měl opravdu rád. ()

pantokrator odpad!

Fenomenální mixtura hereckých a režisérských sraček, kde odporné pitvoření a přehrávání nahrazuje vtipnost. A tohle je, prosím, někdo schopný považovat za klasickou českou pohádku? Tfuj. ()

Lukke32

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Je skoro neuvěřitelné, že ji natočil zrovna Zdeněk Troška, známý tím, že vede své herce k přehrávání a až trapnému pitvoření (Z pekla štěstí). Jistě, tady si to taky neodpustil (viz knížepán a čert), ale právě u Yvetty to vůbec nevadí, ba naopak. Má lví podíl na konečném hodnocení, její čertík je prostě neodolatelný. Krásná pohádka s nádhernou hudbou a dobrými herci. ()

Bradley

Troška natočil jednu docela dobrou pohádku - O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Tím skončil. Jeho další pokusy o koukatelnou filmovou pohádku jsou marné. Je sice zván "Králem pohádek", ale to je proto, že jich vychrlil asi nejvíc ze všech režisérů, tak ho s tímto žánrem automaticky všichni spojují. Tato pohádka má (i pro dětského diváka) přihlouplé a naivní dialogy a téměř všechny zbytečně uječené postavy se v ní chovají jako idioti. Společným znakem pro pohádky Zdeňka trošky je představitel hlavního mužského hrdiny - zženštilý kudrnatý hezounek, 80% času svlečený do půl těla. Což je sice pochopitelné, ale pro většinového diváka bezvýznamné. I přes nostalgicky shovívavé hodnocení a komentáře ostatních, Troška točit kvalitní, chytré a milé pohádkové filmy prostě neumí. ()

Kralovna.Noc

Měla jsem ráda jako holka a kouknu i teď. Nejvíce se mi líbí,že Eliška s Jindřichem se celou pohádku poznávají a zamilovávají,že je uvěřitelné,že se opravdu mají rádi a chtějí vzít. Legrační čertík, vodník, čarodějnice i knížepán s Jeanem navíc dodají trochu vtipu. Pěkné písničky. ()

kepejo

Na teto pohadce jsem vyrustal a radi se mezi me nejoblibenejsi, jen kousek za s certy nejsou zerty, a to je spicka. Je krasne, ze ji muzete pustit i hodne malym detem, aniz by jste meli obavu, ze si z ni odnesou neco, co nemaji. Zadne valceni, zadne souboje. At uz Troska vytvori cokoliv tak je to vicemene bez nasili a to dneska asi nikdo neumi. ()

JoshSparks

Videno cele po mnoha letech (jindy jsem to nevydrzel dele nez ~15 minut). Herci - nekteri jsou celkem ok, ma to 'hezkou' / zapamatovatelnou pisnicku a zli jazykove tvrdi, ze to je 'novodoba klasika'. Za me: scenar dementni, prehravajici Blanarovicova me absolutne iritovala, pana Maria - princezna - WTF? Technicky taky des (ty postsynchrony nejen ze dost casto nesedi. ale i zvukove jsou dost mimo).. 2* jen a ciste proto, ze aktualni (2018-2019) pokusy o pohadky jsou jeste horsi. ()

kralMiroslav

Nie je to úplne zlé, ale ani to nie je bohvieako dobré. Dve postavy mi pripadali hrané normálne, mlynár a Eliška. Ostatné postavy boli viac či menej prehrávané, ale len pri čertíkovi mi to prišlo ako vhodné. Niektoré scény boli nevydarené, hlavne scéna, kde boli vodník a čertík premenení na princezné. Niektoré pesničky boli dobré, hudba celkovo je ale nevýrazná. Z môjho pohľadu je táto rozprávka pozerateľný priemer. ()

MRParis

Jedna z nejhezčích českých pohádek všech dob z krásného prostředí a skvělým pokračováním. P. S. Jděte jse zahrabat vy intelektuální debílci co hodnotíte odpadem, sami patříte do filmové žumpy!!! ()

agamazx

fakt neviem, co toto bolo. Priemerny film, alebo mal nieco viac do seba? Zdenek Troska tu ukazal, ze urcite nie je az tak zly reziser. ()

horskejvlk

Jedna hvězdička za filmového architekta druhá za Otu Ševčíka a mladou, šťavnatou Andreu Černou byť v hrozné umělé paruce. Zbytek je nasnadě... pusťte si pohádku a vypněte obraz, řvaní, ječení, pištění to se opravdu nedá. Oprava by byla možná a pohádku by dostala i u mě 5 hvězdiček to jest kompletně opětovně předabovat ovšem jiným režisérem českého znění. ()

azalovic

Pěkně zvládnutý kousek. Příběh je fajn, postavy nehází jen tak slova do větru. Dle mého názoru je role čerta trochu přehraná, ale je to pohádka pro děti, takže v poho. ()

milos.bradik

Uřvané a upištěné pohádky Zdeňka Trošky jsou děs. Nechápu, co na nich někdo vidí, ale proti gustu žádný dišputát. Někdo má rád holky jiný vdolky. Uznávám, že návštěvnost v kinech to mělo, tak jako obvykle mívají filmy Zdeňka Trošky, je to prostě film pro lidový dav a k tomu já jsem nikdy nepatřil. ()

Redyx1

Otřesná záležitost,trapný vodník se zubama jak trubka a čert co mluví jako mimoň,celkově jedna z nejhorších pohádek,které jsem viděl. ()

GrooteLulu

...pohádka porevoluční, kdy už jsem však na Jindřicha s Éliškou a starým panem Otcem neměl díky věku čas, nebo chuť a sledoval spíš akčňáky.. na téhle pohádce, je k nezapomnění Vodněna s Čertem (jak ho vyhání Jindřich z pelechu), Lucie Bílá jako zpěvná čertice a hlavně knížepán s žánem s "oknem do zahrady"... mrknu na ni kdykoliv a rád a klidně u ní i usnu.. 3,5 hvězdy ()

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje