V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

Estrellita

Trochu uječená, přesto nádherná česká (!) pohádka. Jakožto milovnice své mateřštiny oceňuju, že se tu vyskytuje krásná archaická čeština, vesnické dialekty, hezké kostýmy, půvabné prostředí a záběry na venkov... a celkově je ta pohádka natočená čistě "postaru". Pro mě se stala klasikou! ()

flawi.f

Tak předně určitě nebudu dávat nízké hodnocení jen kvůli tomu, že to natočil Troška. Z celé jeho tvorby filmy spíš stojí za *píp* , ale Princezna ze mlejna patří k tomu lepšímu. Určitě jí nejde srovnávat se starými, klasickými, českými pohádkami, ale i tak můžu říct, že má pro mě hezké pohádkové kouzlo. Písničky jsou fajn, postavy jakbysmet - a to hlavně čarodějnice Lucie Bílé, překvapivě mi Yvetta Blanarovičová neleze na nervy a příběh je zkrátka pohádkový. Princeznu ze mlejna mám ráda, je to zřejmě jediná "modernější" pohádka, která se mi líbí. Narozdíl od druhého dílu....tam už je to zase klasický Troška :-) ()

kinghome

Klasika, která mě nikdy neomrzí. U týhle pohádky prostě pod 4 hvězdy nejdu. Na tomhle jsem vyrůstal a na princeznu ze mlejna mám jenom ty nejlepší vzpomínky x) ()

Lachtaan

Po Botě jménem Melichar asi nejpovedenější Troškův rodinný film. Na téhle pohádce jsme opravdu strávili celé dětství. Nikdy jsem vlastně nevěděl, jestli zdejšímu vodníkovi fandím nebo jestli mě znechucuje. V celkovém měřítku se ale napříč Princeznou ze mlejna nenajde jediná špatně odehraná role. ()

Zdeňka

Moc pěkná pohádka, mám ráda, když filmy (pohádky) provází pěkné písničky. Znám jedno oudolí, znám já pěknej mlejn... Ještě pojatá vtipně, pěkné, pěkné ()

honz

Na této pohádce je pro mě nejlepší postava knížepána, opravdu vtipná figurka bravurně zahraná Oto Ševčíkem. ()

uiu

Pro mě je Princezna ze mlejna srdcovou záležitostí, protože jsem ji jako malá měla moc ráda. Líbily se mi písničky i celý příběh o naivním Jindřichovi, který se vydá hledat princeznu, kterou si vezme za ženu a nakonec zjistí, že je lepší láska obyčejné mlynářovi dcery Elišky. Takže do toho i pěkné ponaučení a nádherná Eliška, na kterou se pěkně dívá. Humorné postavy ve formě čertíka a vodníka a zlá postava Knížepána. Co víc si dítě od pohádky může přát? Měla jsem ji na videokazetě a viděla ji asi 100x, nikdy mě neomrzela a milovala jsem, když jsem byla nemocná a mohla jen ležet v posteli a dívat se na Princeznu ze mlejna. Nějaká Princezna Jasněnka a létající švec mě nikdy nezaujali, přišlo mi to moc temné a strašidelné, narozdíl od nádherné přírody u mlejna a hezkých písniček této pohádky. ()

Jazzzz

Upřímě nechapu jak muže být taková krásná pohádka v modrých hodnoceních. Není stará, je poměrně nová, ale i přesto si drží svoji starodávnou pohádkovost. Žádná snaha o modernu, a ty písničky, no senzace. Neznám dítko,které by tuhle pohádku neznalo. Ještě k tomu v pohádce nalezneme zlého kížete, čerta, vodníka, čarodějku, no prostě je tam vše, snad jen drak tam chybí, ale mě osobně teda nechyběl. ()

mikestiff

Kde jsou ty časy, kdy se děti v pohádkách chovaly jako dospělí místo dnešních dospělých co se chovají jako děti... ()

MikyAff

Zjistila jsem, že tuhle pohádku dokážu pořádně ocenit až teď, když už jsem starší. Vtipům, které jsem jako malá tolik nebrala, se směji jako bych je slyšela poprvé. Není tam žádná záporná postava, nikdo koho by se dalo bát. Prokouknutelné triky, jako je zpětně puštěný vodník, člověk svým způsobem ignoruje. Něco jako, když pro vás někdo má překvapení o kterém víte, ale nechcete dotyčnému zkazit radost, tak i tak děláte překvapenýho. Navíc je zde tolik nezapomenutelných hlášek, který běžně používáme i doma, že nižší hodnocení prostě nejde. ()

noriaki

Československá kinematografie měla dva parádní žánry. Malé příběhy ze života obyčejných lidí a pohádky. Po revoluci na svoje bývalé mistrovství zatím marně navazuje. Princezna ze mlejna je jednoznačně ten lepší z pokusů, a nebál bych se ho označit za ten zatím nejlepší z druhého zmíněného žánru. Má s citem zahrané postavy, atmosféru a dokonce i humor, co zabaví ty starší. Hodně z dojmu dělají chytlavé písničky a skvělí herci. Andrea Černá se do role nevysvobozené princezny asi rovnou narodila a o Radku Valentovi se dá říci to samé, jen v mužské verzi. Kupodivu film Zdeňka Trošky patří k tomu nejkvalitnějšímu co u nás do půlky devadesátých let vzniklo. Nebo na co si vzpomenete? Saturnin, Šakalí léta a dál? ()

pytlik... odpad!

Kolik kritiky si vyslechla nová norská Popelka kvůli polibku dvou chlapů, že prý se jedná o důkaz úpadku západu, že dřív se točily pohádky úplně jiné... a pak se člověk podívá na tohleto veledílo a jen zírá. Čertík je transvertista, vodník sice né, ale vypadá tak. V podstatě se tu nedá najít normální postava, jen samý úchyl a jako třešničku na dortu režisér obsadil do role Elišky toho nájemného vraha z Když se rozzlobíme, budeme zlí. Akorát mu nasadil paruku. No co to ksakru je? ()

Krysa SPK

Hezká, citlivá pohádka s přijemně pomalejším tempem, podmalovaná líbivou hudbou a příjemnou režií. Nechce se mi věřit, že stejný režisér za několik let natočí takové primitivní ubohosti jako Kameňák 1-3. ()

Tomesh

Troškovic ukvičený rádoby vtipný, pro někoho roztomilý trdlo není a pro mě nikdy nebude čert. Heřmánkovic peklo na Trošku a celej jeho ansámbl, i když při TROŠE dobrý vůle se to zkousnout dá, což se už bohužel nedá říct o dvojce.. ()

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje