Smrt je mým řemeslem

Aus einem deutschen Leben

Death Is My Trade

Drama / Životopisný

Západní Německo, 1977, 145 min

Jako fanouška kolem 2.světové mě to samozřejmě oslovilo i bavilo ale i přes toto vše těžko mohu ignorovat slabé herecké výkony a hlavně příšernou kameru a střih. To že se to natáčelo v Osvětimi by nebylo špatný kdyby ovšem z filmu uplně nevyzařoval pocit že tam vězní tak 20 židů maximálně. Tady se asi šetřilo a celý to na mě působilo hrozně laciným dojmem což je prostě škoda. Skoky v kariéře jsou zde předkládány zvláštním dle mě né zrovna citlivým způsobem. Víc jak 3* z toho nevytáhnu.(1.5.2015)

Na mých toulkách německou kinematografií jsem si samozřejmě nemohl odpusit rande s představitelem Schimanskiho Götzem Geroge. Snímek, který jsem si vybral jako první pochází ještě z dob, kdy po Schimanskim nebylo ani vidu ani slechu, zato o Götzovi se už vědělo a to díky "mayovkám". V tomu filmu dává odpověď všem, kteří by snad pochybovali o jeho hereckém talentu. Jeho herecký projev je naprosto adekvátní postavě, kterou ztvárňuje, chladný bezemoční stroj plnící rozkazy. Velmi klíčový je vidět film s titulkama, protože hlasová dikce, kterou Götze používá například při rozhovorech s manželkou je mistrovská a dokonale ukazuje způsob myšlení Hösse. Největší emoce jsou díky odtažitému až chladnému způsobu vyprávění, který ale o to víc vyniká, když si uvědomíš o co vlastně jde.(19.8.2017)

Film je životným príbehom Rudolfa Langa, v skutočnosti Rudolfa Hőssa, veliteľa vyhladzovacieho tábora Auschwitz -Birkenau. Vo filmových skokoch sa prenesieme cez detstvo, 1. svetovú vojnu, ťažký život po vojne, väzenie, až po vstup do NSDAP. Tu v strane dostáva dielčie úlohy, ktoré plní zodpovedne, má výborné organizačné schopnosti a dôsledne dodržuje režim vojenského života. Himmler ho odmení a poveruje založením a vedením koncentračného tábora v Osvienčime. Tu pracuje na automatizácii čo najefektívnejšej likvidácie Židov. Po vojne ho zadržali Američania a v Osvienčime bol symbolický popravený.(6.3.2015)

Kým bežne v životopisných filmoch preferujem zobrazenie celého života, tu to nebolo treba. Rudolf Höss je zaujímavý len Osvienčimom. Preto film je zaujímavý asi tak po hodine a za najlepšieho herca považujem toho, čo hral Himmlera, už len spôsobom reči tak hnusne slizký. Takisto oceňujem, že niektoré scény boli točené priamo v Auschwitzi. Höss je vo filme dobre ukázaný ako ochotný vykonávateľ príkazov. Veď sám uviedol vo svojich spomienkach: "Najdôležitejšie bolo, aby sa celý proces príjazdu a vyzliekania odohrával v atmosfére čo najväčšieho pokoja. Deti však plakali, ale keď ich konečne matky alebo členky zvláštneho ženského komanda utešili, stíchli a odchádzali do plynových komôr a pritom sa hrali, žartovali medzi sebou a niesli si hračky. Stovky mužov a žien kráčali bez podozrenia na smrť v plynových komorách pod rozkvitnutými stromami v sade. Tento obraz smrti uprostred života pred sebou vidím do dnes. Videl som v nich však nepriateľov nášho ľudu. Dôvody vyhladzovacieho programu sa mi zdali správne."(10.9.2019)

Naprosto skvělý Gotz George. Akorát jsem trochu nepochopil proč oproti knize i skutečnosti udělali z Hosse (zde Langa) infanteristu na západní frontě, když to byl kavalerista (dragoun) a bojoval na středním východě.(30.9.2019)

Kniha byla totální nářez! Film z ní hodně vychází, ale přijde mi, že to nejdůležitější z ní vynechal, například onen samotný proces, jak Rudolf Hösse vůbec přišel na nápad s plynovými komorami a cyklonem B. První polovina filmu je strašně nudná, druhá už se začíná rozjíždět, ale myslím, že ti, co četli knihu, se stejně budou cítit ochuzeni.(9.2.2015)

Knihu Roberta Merleho jsem četl,a dokonce mi zabírá místo v mé knihovničce.Téma o životě nechvalně proslulého velitele vyhlazovacího tábora Osvětim je velmi zajímavé z historického hlediska,což knize nechybí.Ovšem film/ne že by byl špatnej/,je jen nerozvinutej a trochu ztrácí štávu.Dané téma by se naopak dobře vyjímalo v Hollywoodské produkci megalomanských projektů na způsob Ryanů a Schindlerů.Dávám 4* a dle mě za 70%.(21.9.2015)