Zub za zub

Hajo Gies

Horst Vocks

Jürgen Jürges

Hartmut Grund

Není tak odlehčený a vtipný jako jiné díly, hudební doprovod je slušný, ale ne tak komický jako např. v epizodě Mezi námi bratry (Hamtim Ham), ale je tam toho přesně tolik, kolik toho tam má být. Má to příběh, sympatického hrdinu, nějakou tu milostnou zápletku, chlast, řešení případu na vlastní pěst, zběsilou jízdu v autě, (a skok) na motorce.... Jó, v osmdesátkách se točily filmy! A to jsem ani nezmínila dobrý dabing.(4.3.2015)

Schimi je komisař, o kterém jsem od mládí věděl, kolovali kolem něj různé zvěsti, ale já ho prostě bral jako klasickýho komisaře osmdesátek a přiznám se...lehce jsem ho ignoroval. Jenže to byla obrovská chyba. V dnešní době, ve které když už vznikne kriminálka, tak si hraje na efekty, barevný filtry a každý herec ve filmu je hustej, jsem se totiž setkal s člověkem, který všecky tyhle neduhy současných kriminálek strčí do zadku a zalije to pivem nebo při nejhoršim tvrdym. Schimanski, vochlasta a komisař v jednom. Není to snadný, ale když si uvědomím, co hned v prvním dílu, který jsem viděl, zažil, ani se mu nedivím. A určitě se budu těšit na další díly. Netušil jsem totiž, že kriminálka z roku 1985 dokáže bejt tak drsná, tvrdá a zajímavá zároveň. Klobouk dolů. A ten závěr? Ten mě naprosto zlomil.(6.8.2011)

Německé kriminálky mne nikdy moc nebraly, připadaly mi všechny tak nějak stejné a neatraktivní. Všechny kromě Schimanského. Avšak není mi známo, proč je zde tak podhodnocen a dáván do jednoho pytle s ostatními kriminálkami von Deutchland. Jde totiž o jinou ligu, možná i o jiný sport. Schimi není žádný vědátor, který koukne a vidí, ani udatný superman, přeskakující za jízdy z auta na auto - je to obyčejný chlap z masa a kostí, který chybuje, dostává rány, doplácí na svou cholerickou povahu, holky střídá jako fusekle, má motorku v bytě a téměř permanentní kocovinu. "Zub za zub" je skvěle napsaná krimi s výborným obsazením (kromě Götze Georga skvělý Rufus), spoustou zajímavých scén (Schimi vs Francouzská policie - krásný příklad známé Francouzské nevraživosti k Němcům) a uvěřitelným dějem, který s každou minutou graduje. Když Schimi na plný plyn vrazí na Grassmannovu oslavu a jde si to s tím úlisným gaunerem vyřídit, měl jsem srdce až v krku. "Zub za zub" ode mne nedostane plné hodnocení, snad jen proto, že jsou lepší díly. I když vzhledem ke zdejší "popularitě" možná časem zvýším. 85%.(10.8.2011)

16. díl dvojice Schimanski a Thanner, i když Thanner se tu objeví jen párkrát. Tentokrát si chlapci dají i do držky, aby z nich pak zase byli kámoši. PRVNÍ FILM se Schimanskim, který šel v tehdejším Západním Německu do kin, do televize potom o 2 roky později. Tentokrát je to pro Shimiho osobní. Na začátku je zabit jeho kamarád z dětství Alfi Kruger a celá jeho rodina, stopy zavedou Shimiho, který se kvůli tu nechá i suspendovat, až dolů do Francie do Marseille. Schimi má i novou holku francouzskou novinářku Ulli (Renan Demirkan), ta to ale odnese. Přitom je to první holka, se kterou se se Schimim navzájem řeknou, že se milují, to tu ještě nebylo. Schimi se dostane do střetu s bývalými příslušníky francouzské cizinecké legie. Tentokrát díl doprovází od samého začátku a po celou dobu dobová hitovka od Klaus Lage Band - Faust auf Faust (Schimanski). Je tady rozdíl mezi běžnými televizními díly, tento je o dost akčnější a v zajímavějších exteriérech. Viděl jsem to už asi popáté a dneska přihazuju frčku. 70%(15.1.2015)

Rozhodně nepovažuji Zub za zub, jako top případ Schimanského. Kdo se na tyto příběhy podívá v dnešní době, a znaje pouze z vyprávění, asi si poklepe na čelo. Já osobně s Schimim vyrůstal, ať už sériemi Místa činu, tak i samostatnými příběhy. Tenhle Duisburgskej švihák, kterej dostane na budku snad v každém díle, mrtvolama, ani agresí nešetří, k tomu s lehce homosexuálními sklony k jeho kolegovi Tannerovi mě zkrátka bavil. Takže spíše z nostalgie, než příběhy jako takové, budu nadhodnocovat.(8.8.2011)

• - Píseň Faus auf Faust (Pěst na pěst), kterou zpívá hudebník Klaus Lage, byla v roce 1985 na desáté příčce německé hitparády. (Terva)