Zub za zub

Hajo Gies

Horst Vocks

Jürgen Jürges

Hartmut Grund

16. díl dvojice Schimanski a Thanner, i když Thanner se tu objeví jen párkrát. Tentokrát si chlapci dají i do držky, aby z nich pak zase byli kámoši. PRVNÍ FILM se Schimanskim, který šel v tehdejším Západním Německu do kin, do televize potom o 2 roky později. Tentokrát je to pro Shimiho osobní. Na začátku je zabit jeho kamarád z dětství Alfi Kruger a celá jeho rodina, stopy zavedou Shimiho, který se kvůli tu nechá i suspendovat, až dolů do Francie do Marseille. Schimi má i novou holku francouzskou novinářku Ulli (Renan Demirkan), ta to ale odnese. Přitom je to první holka, se kterou se se Schimim navzájem řeknou, že se milují, to tu ještě nebylo. Schimi se dostane do střetu s bývalými příslušníky francouzské cizinecké legie. Tentokrát díl doprovází od samého začátku a po celou dobu dobová hitovka od Klaus Lage Band - Faust auf Faust (Schimanski). Je tady rozdíl mezi běžnými televizními díly, tento je o dost akčnější a v zajímavějších exteriérech. Viděl jsem to už asi popáté a dneska přihazuju frčku. 70%(15.1.2015)

Schimanski strčí všechny ty kriminálky Vegas a Majamy do kapsy. V kontrastu s americkými barevnými , slunečnými záběry na krásné lidi je protiklad německého Duisburgu plný špíny, chudoby a špinavého přiopilého policisty, který ale zároveň budí daleko více sympatií. V tomto díle se mi nejvíce líbila hromadná bitka demonstrantů s policií, kde se proplétají naši dva kriminalisté, aby se ukázalo , že Schimanski nasedne na motorku k lidem, kteří jsou v ten moment proti policii.(25.2.2015)

Rozhodně nepovažuji Zub za zub, jako top případ Schimanského. Kdo se na tyto příběhy podívá v dnešní době, a znaje pouze z vyprávění, asi si poklepe na čelo. Já osobně s Schimim vyrůstal, ať už sériemi Místa činu, tak i samostatnými příběhy. Tenhle Duisburgskej švihák, kterej dostane na budku snad v každém díle, mrtvolama, ani agresí nešetří, k tomu s lehce homosexuálními sklony k jeho kolegovi Tannerovi mě zkrátka bavil. Takže spíše z nostalgie, než příběhy jako takové, budu nadhodnocovat.(8.8.2011)

Schimi pátrá po vrahovi svého dávného kamaráda.V patách má reportérku do které se až nečekaně zamiluje.Ve filmu sou opět klasické perličky bez kterého by nebyl Horst Horstem.:-))Bomba je scéna kdy se vyspí s reportérkou a ráno jen ve slipkách žádá jejího tehdy ještě přítele o župánek do sprchy.Prostě v klídku.Thannerovi pěkně namlátí na letišti aby mu nemohl zabránit v odletu do Francie,,ten mu to ovšem po příletu hezkou fackou vrátí.Ale sou opět kamarádi.Ve Francii si na Schimiho pěkně vyskakuje místní frajírek z kriminálky,Horst mu to na rozloučenou pěkně vrátí a uspí ho peckou do zubu, po které se svalí ze schodů.(14.5.2015)

Málo záživný, napínavý a logický díl. Horst je brzy suspendován (klasické to klišé žánru, ale nevadí) a pak si jede na vlastní pěst. Je tu ale několik nevysvětlitelných postojů: Kruger měl zabít celou rodinu a sám sebe, ale zapomněl na jedno z dětí (asi sotva), takže duisburští vyšetřovatelé to dál hodnotí jako sebevraždu (asi zoufale potřebovali záminku pro další pátrání Horsta). Pak je Schimanski namočen do zabití v Marseille, a francouzští kolegové ho nemilosrdně sbalí (jak jinak, nemá průkaz a nachází se na místě činu čerstvé vraždy) - ok, ale proč ho pak po rozhovoru na recepci zase pustí? Pak už se na sebe vážou zvláštní náhody, díky nímž se vyšetřování posouvá dál. Je tu trochu erotiky v podání hubené Renan Demirkan, hezké lokality francouzské Riviéry. Tradičně silný dabing. Ale jako detektivka tentokrát spíš propad.(28.12.2016)

• - Píseň Faus auf Faust (Pěst na pěst), kterou zpívá hudebník Klaus Lage, byla v roce 1985 na desáté příčce německé hitparády. (Terva)