Tento film bojových umení zobrazuje vzťah legendárneho hrdinu a majstra bojových umení Wong Fei-Hunga (1847-1924) proti cudzokrajným silám (Angličanom, Francúzom a Američanom), ktorí plienili Čínu. Keď sa Aunt Yee vracia späť z Ameriky úplne prispôsobená Západu, Wong Fei-Hung sa ujme role jej ochrancu. Ukáže sa to byť veľmi ťažké, keď sa jeho škola bojových umení a miestna domobrana zapletú do zúrivých bojov proti zahraničným a a miestnym úradom. Násilie sa zosilňuje, a dokonca aj Aunt Yee má pochybnosti k novému západnému štýlu. Veď je možne bojovať s Kung Fu proti zbraniam? (genetique)

Anderton

Hark Tsui ponúka fantastické akčné scény, predovšetkým súboje telo na telo, prípadne viac tiel na jedno telo, alebo viac tiel na viac tiel. A skvele do toho zapája aj mizanscénu. Okrem toho ale ponúka aj značne vážny pohľad na dobovú Čínu a pravdupovediac ak by film neobsahoval žiadnu akciu, stále by šlo o výborný historický film. Je obdivuhodné, ako obe tieto zdanlivo ťažko zlúčiteľné zložky (komercia vs. art) dokázal spojiť v organický a vyvážený celok. K stopercentnému hodnoteniu mi predsa len niečo ťažko špecifikovateľného chýbalo, objektívne ale nemám čo vytknúť. Jet Li je tu v životnej forme a opäť sa vynárajú otázky, či ten prechod do Hollywoodu stál za to, inými slovami to, proti čomu jeho hrdina v tomto filme tak srdnato bojoval. ()

genetique

Tak už mi je to jasné, prečo všetci nadávaju na hollywoodske filmy Jeta Liho. V jednoduchosti je krása a to presne sadne na tento film. Ten má dokonca sľubný príbeh, čím si len prilepšil a samozrejme dokonalé kung-fu súboje. Tie akoby predbehli Matrix! Trošku mi prídu vtipné tie ich metrové vlasy a vyholenej pol lebky. 95%. ()

pepo

Nechapem ako sa tomu, napriek zmatenemu rozpravaniu a dost nezaujimavemu deju, podarilo vybudovat ten pocit osudovosti a dejovej epiky. Hlavne vsak je, ze tam je obrovska hronada akcie (velmi casto skvelej), vizual sa tiez velmi vydaril a remeselne je to miestami na urovni Hollywoodskej velkoprodukcie. Aj napriek rozpakom som si to dost uzil, ale pokracovania vidiet nepotrebujem. Jet Li prekvapivo v pohode aj herecky, nie iba atleticky. Takze miestami trochu nuda a casto pocit, ze pozeram velku nesmrtelnu klasiku. 8/10 ()

LeoH

Ze začátku velké WTF – šestákové charaktery, dětinský orientální humor, naivní propaganda, hospodské rvačky ve stylu Buda Spencera a Terrence Hilla – 1001 filmů, které musíte vidět? Proč? Ovšem báječně to ve všech směrech graduje, je nejenom čím dál víc na co koukat, takže ve finálních scénách už není problém nacházet přímé inspirace pro Matrix, ale i příběh se zahušťuje a historicko-politická rovina o střetu kultur dává čím dál větší smysl, na konci už jeden na jedné straně s hrdiny dýchá a na druhé straně má málem pocit, že svým Číňanům rozumí. A v akčních scénách je to krásně staromódní, žádné počítačové triky ani zběsilý střih, pěkně poctivá herecká akce (na tu a tam se zablesknuvším drátu). Po Hodném, zlém a divném, kteří tak úplně nedostáli očekáváním, tohle v naší sérii domácích pánských kinojízd naopak příjemně překvapilo tatu i syna. ()

B!shop

Pro me solidni zklamani. Cekal jsem nejakou historickou rubacku a dostal sem spis takovy hloupoucky drama. Na souboje sice dojde a neni nich malo, jenze prvni poradnej je az nekdy po pulhodine a film ma presvihlejch 130 minut a zas tak moc tech souboju proste neni. Choreograficky sice hodne dobry, ale bohuzel az prilis casto to je takovy litani, sem tam je videt nejakej spagat a ty zvuky jsou fakt otresny. Nicmene Jet co ztraci na herectvi, to svejma kung-fu schopnostma vice nez vyvazuje, protoze tady je fakt v 100% forme. Hlavni problem filmu je tak ta vata okolo, ten pribeh je proste pitomej, spousta nedulezitejch postav se tu jen tak mota, kolikrat to pripomina spis sled scenek a hlavne je vetsina scen naprosto smesnejch. Obcas je sice jasny, ze to byl zamer, ale bohuzel to je smesny i tam, kde se jede na vazno. Celkove tak lepsi 3*, protoze jsem se casto docela nudil. ()

• Často sa uvádza, že choreografiu bojových scén vytváral Yuen Woo-Ping, ktorý však nemá s týmto filmom nič spoločné. Choreografiu v skutočnosti vytváral Lau Kar-Wing (Chia Yung- Liu). (Michal123)
  • Jet Li rozprával počas natáčania mandarínsky, v post-produkcii bol nadabovaný do kantončiny. (m.a.t.o.)