Tenkrát v Číně

• Hongkong Huang Fei-hong (více)

Tento film bojových umení zobrazuje vzťah legendárneho hrdinu a majstra bojových umení Wong Fei-Hunga (1847-1924) proti cudzokrajným silám (Angličanom, Francúzom a Američanom), ktorí plienili Čínu. Keď sa Aunt Yee vracia späť z Ameriky úplne prispôsobená Západu, Wong Fei-Hung sa ujme role jej ochrancu. Ukáže sa to byť veľmi ťažké, keď sa jeho škola bojových umení a miestna domobrana zapletú do zúrivých bojov proti zahraničným a a miestnym úradom. Násilie sa zosilňuje, a dokonca aj Aunt Yee má pochybnosti k novému západnému štýlu. Veď je možne bojovať s Kung Fu proti zbraniam? (genetique)

Flipnic

Tak nejdříve jsem byl 15 minut naštvaný, co je to zas za honkongskou "kungfu-komedii kravinu", dokud se příběh trochu nerozběhl a já začínal pomalu zapomínat lapat po dechu až jsem došel k naprostému nadšení. Tohle je naprostá špička v oblasti kung-fu a wu-xia filmů. Jedna velká řežba s obrovským množstvím postav, úžasně a nádherně ztvárněným prostředím, které se prakticky stále střídá, excelentní bojovou choreografií a neuvěřitelnými kaskadérskými výkony a ve finále i temnou a drsnou atmosférou. V podstatě jedna velkolepá řežba, Jet Li je naprosto úžasnej, nikdo proti němu nemá vůbec šanci. Bohužel mi neseděl děj a jména, nějak jsem stále nepobíral v té rychlosti "kdo proti komu a proč", a dále to byly ty několika metrové skoky, které prostě zrovna moc nemusím. Ale jinak jeden z vrcholů Jet Liho tvorby!! Pro milovníky honkongských martial arts filmů pastva pro oči. ()

Djkoma

Čím chce být Tenkrát v Číně? Dobovou freskou s asijskou dávkou komediálnosti a i jen tak mimochodem akčním příběhem jednoho mistra bojových umění? Pulzování mezi těmito dvěma póly mi dělalo docela problém, i když to není nic nového. Dobývání Číny západními obchodními společnostmi je určitě zajímavé téma, ale raději bych viděl Jet-Liho se všemi svými bojovými prvky z jeho tehdejších HG filmů. Toho jsem se dočkal až v poslední třetině, kde to všichni přítomní rozbalí ve velkém a divák může jen tiše sledovat a doufat, že jednou bude umět aspoň zlomek jejich schopností. Jak koukám na zdejší hodnocení, přijde mi, že lidé hodně dávají jen na závěr (žebříky, loď) a zapomínají na předešlých 100 minut filmu, v kterých se toho moc nestalo (snad jedině ukázka nějaké speciální asijské textilie, která schne rychlostí světla:)) ()

Superpero

Takovéhle filmy vás chytí již od první vteřiny a nepustí. Geniální úvod s bojovníky cvičícími na pláži a do toho jakási super čínská píseň. Decentní humor, ale i silné až dokonce kruté scény. No a samozřejmě dokonalé akční scény jimž směle vévodí Jet Li kterého budete naprosto "žrát". Některé záběry jsou opravdu perfektní např. bitka v dešti s mistrem Ji, když prší a Jet Li má skloněnou hlavu do země a kouká drsně vybaví se vám Matrix Revolutions a dojde vám, že Hong Kong měl co se týče bojového umění a coolovosti všechno dřív. Vrcholem filmu je headshot, který Jet Li provede cvrnknutím železné kuličky. Prostě dokonalé. ()

B!shop

Pro me solidni zklamani. Cekal jsem nejakou historickou rubacku a dostal sem spis takovy hloupoucky drama. Na souboje sice dojde a neni nich malo, jenze prvni poradnej je az nekdy po pulhodine a film ma presvihlejch 130 minut a zas tak moc tech souboju proste neni. Choreograficky sice hodne dobry, ale bohuzel az prilis casto to je takovy litani, sem tam je videt nejakej spagat a ty zvuky jsou fakt otresny. Nicmene Jet co ztraci na herectvi, to svejma kung-fu schopnostma vice nez vyvazuje, protoze tady je fakt v 100% forme. Hlavni problem filmu je tak ta vata okolo, ten pribeh je proste pitomej, spousta nedulezitejch postav se tu jen tak mota, kolikrat to pripomina spis sled scenek a hlavne je vetsina scen naprosto smesnejch. Obcas je sice jasny, ze to byl zamer, ale bohuzel to je smesny i tam, kde se jede na vazno. Celkove tak lepsi 3*, protoze jsem se casto docela nudil. ()

H34D

Předem je třeba si přiznat, že příběhové poslání o konfrontaci čínských tradic s novou vlnou euroamerických vynálezů a kultury se příliš nevydařilo a děj opět, jako u většiny akčních filmů, hraje jen druhé housle. Je tady však Jet Li v rozkvětu, spousta výborně zvládnuté akce, prvotřídní kung-fu s efektním použitím lan a celkově velmi příjemná vizuální forma - slunce, déšť, zpomalené záběry - pěkné a chytlavé. Opravdu škoda jen toho balastu kolem, jádro patří ke špičce bojových filmů a tak nezbývá než doufat, že Director's cut je toho z větší části vystříhán... 8/10 ()

• Jet Li rozprával počas natáčania mandarínsky, v post-produkcii bol nadabovaný do kantončiny. (m.a.t.o.)
  • Wong Fei-hung praktizoval hung-gar kung-fu, zatiaľ čo Jet Li vo filme predváza väčšinou metódu "dlhých pästí" a tai-chi. (m.a.t.o.)
  • Často sa uvádza, že choreografiu bojových scén vytváral Yuen Woo-Ping, ktorý však nemá s týmto filmom nič spoločné. Choreografiu v skutočnosti vytváral Lau Kar-Wing (Chia Yung- Liu). (Michal123)