Tenkrát v Číně

• Hongkong Huang Fei-hong (více)

Tento film bojových umení zobrazuje vzťah legendárneho hrdinu a majstra bojových umení Wong Fei-Hunga (1847-1924) proti cudzokrajným silám (Angličanom, Francúzom a Američanom), ktorí plienili Čínu. Keď sa Aunt Yee vracia späť z Ameriky úplne prispôsobená Západu, Wong Fei-Hung sa ujme role jej ochrancu. Ukáže sa to byť veľmi ťažké, keď sa jeho škola bojových umení a miestna domobrana zapletú do zúrivých bojov proti zahraničným a a miestnym úradom. Násilie sa zosilňuje, a dokonca aj Aunt Yee má pochybnosti k novému západnému štýlu. Veď je možne bojovať s Kung Fu proti zbraniam? (genetique)

Djkoma

Čím chce být Tenkrát v Číně? Dobovou freskou s asijskou dávkou komediálnosti a i jen tak mimochodem akčním příběhem jednoho mistra bojových umění? Pulzování mezi těmito dvěma póly mi dělalo docela problém, i když to není nic nového. Dobývání Číny západními obchodními společnostmi je určitě zajímavé téma, ale raději bych viděl Jet-Liho se všemi svými bojovými prvky z jeho tehdejších HG filmů. Toho jsem se dočkal až v poslední třetině, kde to všichni přítomní rozbalí ve velkém a divák může jen tiše sledovat a doufat, že jednou bude umět aspoň zlomek jejich schopností. Jak koukám na zdejší hodnocení, přijde mi, že lidé hodně dávají jen na závěr (žebříky, loď) a zapomínají na předešlých 100 minut filmu, v kterých se toho moc nestalo (snad jedině ukázka nějaké speciální asijské textilie, která schne rychlostí světla:)) ()

H34D

Předem je třeba si přiznat, že příběhové poslání o konfrontaci čínských tradic s novou vlnou euroamerických vynálezů a kultury se příliš nevydařilo a děj opět, jako u většiny akčních filmů, hraje jen druhé housle. Je tady však Jet Li v rozkvětu, spousta výborně zvládnuté akce, prvotřídní kung-fu s efektním použitím lan a celkově velmi příjemná vizuální forma - slunce, déšť, zpomalené záběry - pěkné a chytlavé. Opravdu škoda jen toho balastu kolem, jádro patří ke špičce bojových filmů a tak nezbývá než doufat, že Director's cut je toho z větší části vystříhán... 8/10 ()

B!shop

Pro me solidni zklamani. Cekal jsem nejakou historickou rubacku a dostal sem spis takovy hloupoucky drama. Na souboje sice dojde a neni nich malo, jenze prvni poradnej je az nekdy po pulhodine a film ma presvihlejch 130 minut a zas tak moc tech souboju proste neni. Choreograficky sice hodne dobry, ale bohuzel az prilis casto to je takovy litani, sem tam je videt nejakej spagat a ty zvuky jsou fakt otresny. Nicmene Jet co ztraci na herectvi, to svejma kung-fu schopnostma vice nez vyvazuje, protoze tady je fakt v 100% forme. Hlavni problem filmu je tak ta vata okolo, ten pribeh je proste pitomej, spousta nedulezitejch postav se tu jen tak mota, kolikrat to pripomina spis sled scenek a hlavne je vetsina scen naprosto smesnejch. Obcas je sice jasny, ze to byl zamer, ale bohuzel to je smesny i tam, kde se jede na vazno. Celkove tak lepsi 3*, protoze jsem se casto docela nudil. ()

Superpero

Takovéhle filmy vás chytí již od první vteřiny a nepustí. Geniální úvod s bojovníky cvičícími na pláži a do toho jakási super čínská píseň. Decentní humor, ale i silné až dokonce kruté scény. No a samozřejmě dokonalé akční scény jimž směle vévodí Jet Li kterého budete naprosto "žrát". Některé záběry jsou opravdu perfektní např. bitka v dešti s mistrem Ji, když prší a Jet Li má skloněnou hlavu do země a kouká drsně vybaví se vám Matrix Revolutions a dojde vám, že Hong Kong měl co se týče bojového umění a coolovosti všechno dřív. Vrcholem filmu je headshot, který Jet Li provede cvrnknutím železné kuličky. Prostě dokonalé. ()

Flipnic

Tak nejdříve jsem byl 15 minut naštvaný, co je to zas za honkongskou "kungfu-komedii kravinu", dokud se příběh trochu nerozběhl a já začínal pomalu zapomínat lapat po dechu až jsem došel k naprostému nadšení. Tohle je naprostá špička v oblasti kung-fu a wu-xia filmů. Jedna velká řežba s obrovským množstvím postav, úžasně a nádherně ztvárněným prostředím, které se prakticky stále střídá, excelentní bojovou choreografií a neuvěřitelnými kaskadérskými výkony a ve finále i temnou a drsnou atmosférou. V podstatě jedna velkolepá řežba, Jet Li je naprosto úžasnej, nikdo proti němu nemá vůbec šanci. Bohužel mi neseděl děj a jména, nějak jsem stále nepobíral v té rychlosti "kdo proti komu a proč", a dále to byly ty několika metrové skoky, které prostě zrovna moc nemusím. Ale jinak jeden z vrcholů Jet Liho tvorby!! Pro milovníky honkongských martial arts filmů pastva pro oči. ()

• Jet Li rozprával počas natáčania mandarínsky, v post-produkcii bol nadabovaný do kantončiny. (m.a.t.o.)
  • Wong Fei-hung praktizoval hung-gar kung-fu, zatiaľ čo Jet Li vo filme predváza väčšinou metódu "dlhých pästí" a tai-chi. (m.a.t.o.)
  • Často sa uvádza, že choreografiu bojových scén vytváral Yuen Woo-Ping, ktorý však nemá s týmto filmom nič spoločné. Choreografiu v skutočnosti vytváral Lau Kar-Wing (Chia Yung- Liu). (Michal123)