Tenkrát v Číně

黃飛鴻

Wong Fei-hung

Once Upon a Time in China

Akční / Dobrodružný / Drama

Hong Kong, 1991, 134 min (Director's cut: 95 min)

tady jsem dlouho váhal mezi čtyřma a pěti hvězdama - ovšem musím říct, že jakmile se film rozjede, tak už se jen vezete na vlně dlouhých soubojů, decentního humoru, na kung-fu film nečekaně syrových scén a hlavně spousty momentů, které vám utkví v hlavě na hodně dlouho (souboj v dešti, žebříková scéna, pokus o znásilnění, cvičení na pláži při západu slunce, zabití padouškého mr. Jacksona). Za zmínku také stojí hudba, která v určitých momentech opravdu dost vyniká a jedná se snad o první kung-fu film, ve kterém jsem si hudby vůbec všiml:)(30.10.2008)

Ze začátku velké WTF – šestákové charaktery, dětinský orientální humor, naivní propaganda, hospodské rvačky ve stylu Buda Spencera a Terrence Hilla – 1001 filmů, které musíte vidět? Proč? Ovšem báječně to ve všech směrech graduje, je nejenom čím dál víc na co koukat, takže ve finálních scénách už není problém nacházet přímé inspirace pro Matrix, ale i příběh se zahušťuje a historicko-politická rovina o střetu kultur dává čím dál větší smysl, na konci už jeden na jedné straně s hrdiny dýchá a na druhé straně má málem pocit, že svým Číňanům rozumí. A v akčních scénách je to krásně staromódní, žádné počítačové triky ani zběsilý střih, pěkně poctivá herecká akce (na tu a tam se zablesknuvším drátu). Po Hodném, zlém a divném, kteří tak úplně nedostáli očekáváním, tohle v naší sérii domácích pánských kinojízd naopak příjemně překvapilo tatu i syna.(18.12.2017)

• Nethar

Sláva tohoto filmu do dnešních dnů už asi nepatří. Mlátičky vcelku pěkné, Jet Li šikula (i když ty zvuky "bum bác" a údery mimo jsou až příliš viditelné, holt je to staré), ale jinak strašné. Výkony špatné, jediný, na koho se dá dívat je právě Jet Li. Vlastně kromě těch mlátiček to byla asi komedie, ale fakt špatná, ten vylije vodu na tamtoho, ten se dívá jak moula a koktá... Nedokokukal jsem, nudilo.(29.10.2014)

• nascendi

Očakával som niečo na spôsob Vtedy na Západe alebo Vtedy v Amerike, ale nedočkal som sa. Dokonca som ani nebol schopný film dopozerať. Som presvedčený, že človek musí byť zaujatým fanúšikom tohto štýlu filmov na to, aby bez úhony prečkal nekonečnú nudu, občas spestrovanú nejakým hlúpučkým vtipom, ktorý rozosmeje nanajvýš dedinčana z čínskeho zapadákova. A bojové umenie Jet-Liho? No dobre, je to mimoriadne schopný herec, ale dve a štvrť hodinový film nedokáže utiahnuť ani on.(27.2.2015)

Once upon a time in America, in west....to su filmove eposy obrovskych kvalit. Kazdy z nich je pre svoj zaner a fanusikov modlou. Na Once upon a time in China som bol velmi zvedavy, ako obstoji voci tymto svojim konkurentom s ktorymi ho spaja nazov. Musim napisat ze sklamany som nebol. Prave naopak. Som uneseny a nadseny!!! Ziadny sprostucky pribeh ala shaolin kung-fu seria (aby bolo jasne tieto filmy mam naozaj rad ale postradaju akykolvek epickejsi rozmer), ale regulerny pribeh ktory graduje a dokaze ozaj chytit. Dockate sa hrdinstva, humoru, dokoca aj tragickej postavy a s nou spojenej myslienky- "Co zmoze nase kung-fu voci ich zbraniam?". S jeho slavnejsimi bratcekmi spaja tento film aj nadherna vyprava, kostymy a kamera. Niekolko okamihov je priam genialnych a osobne ich mam zaradene medzi moje vobec najlepsie filmove sceny. A suboje? Damy a pani...fantazia v pohybe!!! Jedny z najlepsich choreografii ake som mal sancu doteraz vidiet. Jet-li v mojich ociach min o 40% stupol. Nielen koli famoznym pohybom ale aj koli hereckemu vykonu, ktory mi konecne neprisiel ako proste prehravanie. Svojej postave skutocne cosi dal a vzdy ked sa objavil na platne, jeho charizma na mna priam srsala. Hark Tsui, nech sa akokolvek snazil, uz sa zo ziadnym svojim nasledujucim filmom neprekonal. Skutocny klenot Hong Kong-skej kinematografie. (10/10)(4.6.2007)

• - Vo filme zaznejú piesne, ktoré naspieval Jackie Chan. (Michal123)

• - Jet Li rozprával počas natáčania mandarínsky, v post-produkcii bol nadabovaný do kantončiny. (m.a.t.o.)

• - Wong Fei-hung praktizoval hung-gar kung-fu, zatiaľ čo Jet Li vo filme predváza väčšinou metódu "dlhých pästí" a tai-chi. (m.a.t.o.)