Tetsuo

(festivalový název)
  • Japonsko Tecuo (více)
Japonsko, 1989, 67 min (Special Edition: 69 min, Director's Cut: 77 min)

Čiernobiely príbeh dvoch mladých mužov, ktorých osudy spojila nešťastná náhoda. Japonský kultový režisér Shinya Tsukamoto vytvoril na základe celkom jednoduchej myšlienky pôsobivý, ale predovšetkým kontroverzný film, v ktorom sa muž začne meniť na kovové monštrum. (Furmi)

Doudis19

V podstatě prostý příběh muže, který si svým chováním vysloužil "chorobu", při níž se jeho tělo mění v kov. Samotná proměna působí ohromě děsivě, navíc odpornost je ještě vyšší tím, že neexistovaly počítačové efekty, které by tenkrát mohli nahradit zručné tvůrce rekvizit. Naprostá šílenost, co se týče námětu i zpracování. ()

LeoH

Mejdan Švankmajera s Lynchem a partou zfetovanejch Japonců s kleštěma a letlampou. Pět hvězdiček tomu s čistým svědomím dát nemůžu, protože brutalita překračuje mez, kterou jsem si schopný vnitřně odůvodnit, ale ve svém specifickém oboru je to ohňostroj fantazie a filmařského umu a z nějakého důvodu jsem se po tom výplachu hlavy cítil vyloženě osvěženě. ()

Decker

Film budu vnímat čistě jako abstraktní umění - při pohledu na obrazy Františka Kupky taky nevíte o čem to je, ale nemůžete jednoznačně říct že je to špatně či dobře - působí to pouze na vaše vnimání, na vaše emoce a momentální nastavení... zkusím k tomuto filmu jen vyjádřít pár mnou vnímaných kladů (+) a záporu (-)... (+) doba vzniku: cítím zde ovlivnění předchozí tvorbou H.R. Giger, Akira (1988) postava Tetsua (cyber ruka) a naopak vidím ovlivnění Tetsuem například v postapokalyptickém dnes již kultovním RPG Fallout při vizualizaci Mastera (+) soundtrack: naprosto perfektní směs industriálu a EBM (+) 16 mm černobilý film funguje skvěle a dodává filmu ještě větší nádech "artovosti" (v zásadě to slovo nenávidím ale vystihuje to myslím koncept filmu asi nejlépe) (-) stopáž: jednoznačně pro mě příliš dlouhé, film se velmi těžko pozoruje, musel jsem dávkovat a myslím že kolem 35 - 40 minut by stačilo (-) určitá nesourodost "příběhu" pakliže nějaký byl? ale to je jen subjektivní pohled, nelze jej zkrátka aplikovat, jedná se o abstrakci a ta nemá žádné tvary ani pravidla (-) mé 4 hvězdy o ničem v zásadě nesvědčí, film se bude zřejmě vždy dotýkat pouze určité skupiny lidí, kteří jej buď milují nebo respektují a proto mé hodnocení pouze shrnuje soubor plusů a mínusů které jsem naznačil výše, není to zřejmě nic co bych musel vidět znovu, stejně jako podruhé člověk nemusí vidět řadu obrazů, protože si z nich odnesl ten prvotní dojem a ten je myslím nejzásadnější, nehledal bych v tom větší poselství ani přesahy, zkrátka dokonale vyšinutá cyberpunková extrémní jízda, která navzdory době vzniku (nebo díky ní) má jednoznačné právo na status být kultem i dnes a zřejmě ovlivnila a ještě ovlivní řadů umělců svým vizuálním zpracováním ()

David.Darco

Tetsuo sa v podstate s ničím nesere a už na začiatku vám naservíruje zrejme najhorší záber v celom filme. Jeho metafora človek-stroj-stroj skaza človeka síce funguje. Jeho kompozícia záberov a montáž nadchne až sa zastavuje rozum. Ale. Ale po 15tich minútach začne akosi nudiť. Utiekať sa k nekonečným bojovým sekvenciám a stáva sa z neho úplné Béčko. Pritom samotná metafora človeka-stroja sa dala spracovať omnoho lepšie. A tie ostatné vrstvy? Tak tu asi končí moja intelektuálna hranica... Mnoho vecí mi skôr ako premyslený postup a súlad formy s obsahom pripadalo ako miš-maš všetkého. Radšej si znova pozriem Kung-Fury, Ľudskú stonožku, alebo Antichrista. ()

Hillock odpad!

Naprostá šílenost, která nemá hlavu ani patu. Tohle normální člověk nemůže pochopit. Jsem přesvědčený o tom, že to natočili pro chovance cvokhauzů po celém světě místo šokové terapie, která je nic proti tomuhle. ()

Savo

Takováhle totální jízda cyberpunkem, hororem a netradičními trikovými scénami co si jen amatérský film může dovolit, si nezaslouží nic jiného než 5 hvězdiček. ()

TO

Autor nás tedy nešetří a svým osobitým podobenstvím vyvolává přinejmenším údiv. Označil bych to za černou grotesku, prostor k smíchu však nenechává. ()

Micro41CZ

Na rozdíl od Lynchovy Mazací hlavy je to pro mě trochu zklamání. Nebavilo mě to. Ano, psycho obraz člověka měnícího se ve stroj byl nakreslen velmi dramaticky, děsivě a přesvědčivě, dle mého názoru byl ale až přespříliš natahován. Být to o polovinu kratší, přidal bych hvězdičku. Taky mi chyběl nějaký další rozměr filmu. Jako námět k videoklipu by to obstálo, ale jako pětašedesátiminutový snímek trochu rozvleklé vzhledem k samotnému obsahu. A to platí i o formě, která - ať by byla sebedobrá - nemůže obstát, pokud se neustále opakuje a jakoby sama sebe vykrádá (když se určitě postupy během filmu neustále opakují). Originální? Děsivé? Vymykající se? Ano, to ano, ale nemůžu si pomoci - Lynch tohle zvládl lépe. Během jeho filmu mě napadaly nejrůznější interpretace jeho díla a každá scéna jako by byla obrazem sama pro sebe - obrazem, který nejen že působí jako audiovizuální smršť, který je zároveň svébytný i co se týče svého sdělení k divákovi a ve filmu jako celku nepostradatelný. Tady mi každá další scéna (v pohledu z celku) připadala jen jako opakování sebe sama. ()

Raven0

Jako ten vizuál je správně šílenej a ujetej. Jinak je to docela o ničem. Docela rychle se z filmu stává otravná nuda (a to je stopáž snímku něco málo přes hodinu) a nějaké to super-hluboké poselství jsem taky moc nenašel. No, po pravdě, ani jsem ho nehledal :-) Když hlubokej film na zamyšlení, tak radši Stalkera, nebo nějakou veselou Lynchovinu. ()

neoBlast

Škoda, že takováto extrémně originální zápletka - co jiného čekat od Japonců? - není zpracována normální filmovou řečí. Prostý příběh o chlapíkovi s "vadou" mohl být vděčným tématem na obrovský příběh (napadá mě srovnatelný námět s filmem Podivuhodný příběh Benjamina Buttona). V tomto stavu je pro většinu lidí nekonzumovatelným, nesrozumitelným vizuálním blivajzem a směskou hodně bizardních obrazů. 40 % ()

gjjm

What the fuck is it? It is incredible! Zapomeňte na Mazací hlavu - takhle vypadá film od psychopatů pro psychopaty. Vizálně perfektní série silně morbidních surrealistických závěrů, jako vystřižených z noční můry šílence, nebo prostě někoho jako já. Nepochopil jsem z toho asi vůbec nic, ale něco mi říká, že to ode mně ten film ani nechce. Po celou hodinu mně dokonale děsil a deprimoval. Celovečerní úchylnošílená bizarnost s perfektní, těkavou, šílenou, psychopatickou, hyperaktivní kamerou, která mně přes naprostou nelogičnost (která mně většinou tak za dvacet minut začne nudit) ani trochu nenudila. A po dlouhé době jsem byl vysloveně nerad, že nějaký film končí. ()

Javad

Nechutný filmový grc toho najhrubšieho zrna. Audiovizuálny hnus. Toto mohol natočiť iba totálny úchylný maniak. No natočil to tak úžasne (čo sa vizuálnej stránky týka) že si neviem vôbec predstaviť či sa dá vytvoriť niečo viac odporné, šokujúce, no zároveň tak...povedzme zaujímavé (aj keď 99% ľudí na zemi asi premenu človeka na kus kovu za niečo zaujímavé nepovažuje). Čím ďalej nad tým rozmýšľam tak sa mi dostávajú do mysle stále slová ako „dokonalé“ a podobne, no neviem prečo si ich práve s týmto šialenstvom spojujem. Je fascinujúce dívať sa niečiu chorú myseľ, ktorú v roli režiséra pretvára do videa. Na záver nemôžem nespomenúť masky a kostýmy, ktoré sú vinikajúce! ()

demented

Neviem, nejak extrazvlášť šokujúci mi tento film nepripadal. Vhodnejšie je slovo netradičný. To nič nemení na fakte, že to bola brutálna nuda. Nemám nič proti videoklipom, pokiaľ teda netrvajú 67 minút a nepodkresľuje ich industriálny techno rámus, ktorý majú niektorý ľudia drzosť nazývať hudbou :) ()

Moogwi

Naprosto vatozní japonské psycho, kde rez a ocel hrají hlavní roli .. Film přes výborný začátek a trochu nudnější prostřední část graduje v závěrečném souboji dvou kovošroťáků - Mr. rezavé trubky a Mr. nerez holícího strojku, aby se nakonec změnily oba v jeden monstrozní neokovotank a společně šli změnit svět na ocel :D grandiozní výplach, který stojí za to vidět :) ()

Compadre

Úplně maximální bizarnost. Tetsuo mi připadadal hrozně depresivní a šílenej. Hudba k nevydržení, samotný vzhled filmu depresivní a vůbec všechno co se v tom filmu odehrávalo bylo zvrácené. Na druhou stranu...filmy jako Tetsuo si zaslouží respekt už kvůli zapřísáhlé nekomerčnosti a undergroundovosti a tak jsem prostě tuhle hrubost vidět musel. Filmek který mě nepobaví každý den znova, ale v určité náladě umí udělat hodně dobře. (A leckterej kovofetišista si u toho i vyhoní vrtačku) ()

Brain-D

Tak tohle byl vskutku nejzrvácenější a nejbizardnější snímek, při kterém mi bylo opravdu hnusně. První polovina přeměna byla dokonalá, ale z druhé části jsem to moc nechápal...JO! a ten konec se špičkovou hudbou byl výbornej. ()

VanTom

Totálně úchylný a ujetý experiment, ve kterém se hlavní postava bůhvíproč mění na nechutné kovové monstrum. Kvůli těkavé kameře, nezvyklým úhlům záběrů, zběsilému střihu, přepáleným zvukovým efektům a hlasité industriální hudbě je film až nepříjemné sledovat. Klidně bych mohl napálit pět hvězdiček za originalitu a "mnohovýznamovost", ale to bych pomíjel fakt, že jsem střídavě trpěl nebo se nudil. ()

Mishqo

Nechápačky, prepínačky. Odporúčam len pre milovníkov absurdného, bizarného, možno nepochopiteľného. Veľmi Lynchovský nádych to malo. Drsná, špinavá atmosféra i hudba. Byť to vo farbe, tak práve to čím film dominuje, by sa vytratilo - čiže dobrá voľba tvorcov. ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu