Neambiciózní" balada (ve smyslu důrazu na dějovost, na kritické hodnocení světa a jeho konfliktů), zaměřující se na základní hodnoty a pravdy lidské existence. Vypráví příběh Vojtěcha, člověka až živočišně přímého, neschopného se přizpůsobit vztahům a zvyklostem venkovského společenství. Vojta bojuje v prvním poválečném roce (1946) s celým světem o svou svobodu a nezávislost, o svou lásku... (oficiální text distributora)

Rodin

Neprávem opomíjený film disponující náladou i charakterem šedesátých let a výborným výkonem tehdy ještě prakticky neznámého Petra Formana v hlavní roli. 80%. ()

Mijagi

Tohle je přesně ten Zdeněk Tyc, jehož filmařinu mám rád. Po nedávném zklamání z TV filmu Šejdrem jsem si spravil náladu tématicky podobným Vojtěchem. Petr Forman v hlavní roli předvádí um na takové úrovni kvality, až mě překvapuje, že jej režiséři v následujícím období neobsazovali do svých filmů více. S každým záběrem měnícími náladami odhaluje komplikovanou psychickou stránku Vojtěcha, neuměle, uvěřitelně. Ponuré záběry hladiny a břehů rozlehlého chovného rybníka, u něhož se odehrává takřka celý děj, podtrhávají baladickou atmosféru příběhu, mimochodem: palec nahoru za výběr lokace. Menší vadou na kráse tak zůstává pouze pomalejší rozjezd děje. 4,5 hvězdy. ()

honzic

Zajímavý film, který se snaží připomínat starý, ač vznikl skoro v době předrevoluční, zachycuje poválečnou dobu a psychologii jednoho muže. Hodnocení: 60 % ()

Dvojirakri

Tuze tvrdý oříšek. Moc jsem se na Vojtěcha sirotka těšil, už dávno jsem o něm četl mnoho chvály, takže mi udělalo radost když se objevil volně k dispozici na netu. A co na něj říkám? Ono je to všechno hrozně pěkný, krajina, kamera, výprava, herci jsou zkušení a dobře vedení, rozumím náturám domorodých venkovanů a jejich averzi vůči cizákovi, ale... Chybí tomu něco, co by mne zasáhlo hlouběji, záběr, scéna kterou bych si s tímto filmem navždy spojoval. Vše mi připadá povrchní a i osud hlavního hrdiny mi byl tak nějak ukradený, nedokázal jsem si k němu najít cestu blíž, ač dobře znám úděl cizího elementu, a Petra Formana mám jinak v oblibě. Možná bych uvítal trochu vyostřenější hudbu, ta která ve filmu zní je na můj vkus unylá, nedává snímku žádný spád. Přesto musím dát vysoké hodnocení, protože řemeslně je to kvalitně odvedená práce. ()

robbez

Nevím, jestli je to poslední film nové vlny, ale moje vlna to tedy každopádně není. Příběh "neposedného" bláznivého křupana mezi "usedlými" burany a pytláky mě prostě nezaujal. Částečně i proto, že nějak nemám moc v oblibě Petra Formana. Černobílá výtvarná estetika s vodními plochami se mi líbila, ale filmový děj nikoli. Nejhezčí byla zasněná scéna, ve které pluje Vojtěch s Anežkou a vůbec momenty, ve kterých se tito dva spolu objevují. Kdyby těch nebylo, tak asi nedám ani ty tři hvězdičky. ()

90125

Presne ako sa píše v oficialnom texte distribútora. Slabý dôraz na dejovost, na príbeh, na postavy. To je aj môj problém s Vojtěchom. Lebo inak, natočené je to krásne. Čiernobiela poetická balada je vizualne veľmi podmanivá a nejedna scéna je skutočne nádherná. Fakt niet divu, že Tycovým filmárskym vzorom bol František Vláčil. Vôbec si nemyslím, že vracať sa k tomuto druhu 60tkovej poetiky je naškodu. Väčšia príbehová dôslednosť by ale filmu fakt bodla. Aspoňže ten tragický koniec sedí presne. Tento film akoby definitívne pochoval budovateľsko-schématicke filmy socializmu a začal slobodu. Šak počkaj Vojto, on ti tú tvoju slobodomyselnosť bolševik z hlavy rýchlo vytlčie, napadlo ma tak v polovici. On to ale osud nakoniec zariadil inak. 68 % ()

Hombre8

Dějově poměrně slabé, předvídavé, za to moc hezky natočeno. Kamera je parádní, černobílý formát určitě prospěl. Zrovna tak jako darDejova nepřítomnost. Svobodomyslný bohémský poctivec (nevhodný typ) versus buranský komformismus lotrů. Jinak to dopadnout nemohlo. Zavřelovi tyhle typy sedí. I kvůli jeho roli nakonec čtvrtá hvězda, ale tak tak. 70%. ()

trickyy

Moc dobré tohle, pro mě hlavně vizuálně(klasický materiál, BW) Forman moc fajn, krásná kamera , uvěřitelně natočené, poesie! - tohle že je absolventský film? ()