Poprvé viděno před takovými osmi lety v TV, podruhé opět v TV těsně před Vánocemi 2009 a obeznámený s ostatními díly tohoto režiséra. V kontextu Vlčkovy tvorby bezkonkurenčně nejlepší snímek, ovšem kdyby to natočil nějaký lepší režisér, výsledek by byl jistě ještě lepší. Takhle totiž ze silného námětu zůstává jen pár dobrých scén, přičemž vrchol filmu přijde už někde v polovině a závěr je natočen dost mizerně. Herci se dost perou s nářečím, někteří lépe, jiní hůře, reálie se (mému národopisem nepříliš postiženém oku) podařilo zachytit vcelku slušně (tak tlusté krajíce chleba s tvarohem se nevidí) a Vlček si neodpustil ani jeho oblíbené lidovky, které má v každém filmu (kromě toho posledního). Jen by mě zajímalo, jestli se krajky náhodou nepaličkují a ne pletou ručně...(21.5.2008)

Úvodní záběr kamery, jak projíždí zasněžené beskydské vrchy je absolutně magický. Advent je docela syrové drama z horského prostředí s velmi silným hereckým obsazením. Zejména sedlák Podešva, kterého bravurně zahrál Gustav Hilmar (opravdu výborný charismatický herec, kterému se dnes už žádný jiný nevyrovná) a služka Rozina, kterou si střihla Marie Vášová - a to tedy klobouk dolů, taková zlá a ďábelská mrcha, z které šel strach a vyloženě z ní mrazilo! Krásnej výkon! A i hlavní postava Františky v podání Niny Jiránkové byla skvěle zahrána. Barevnost snímku jenom prospívá a dýchá z něj kolikrát až Hammerovská hororová atmosféra.(14.2.2016)

Život to byl opravdu tvrdý, žádné radosti jen samá dřina a strasti. Tak to bylo každý den. Rozina byla opravdu pěkně zlá a pomstichtivá bestie. Sedlák Jura byla taky vzorem všech cností. Takže si oba dva takový skon zasloužili. Upřímně, přála jsem jim to. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Malý Metúdek mi strašně připomínal malého tomáše Holého. Oba vda měli stejný úsměv.(24.7.2012)

Velmi dobrej českej film s (pro mě) neznámýma, ale velmi dobrýma hercema. Stopáž je hodně krátká, takže na nudu nebyl žádnej čas, i když dějově toho film moc nenabízí. Klasickej příběh kdy se ženská vdá za chlapa, kterýho vlastně nechce atd. Trochu mi fim v některejch pasážích připomněl Želary. Určitě lepší než druhej film podle románu J. Glazarové Vlčí Jáma, kterej jsem taky viděl a rozhodně mě tolik nezaujal. 65%(20.12.2009)

Situácia mladej matky s malým synčekom je po smrti otca zúfalá. Kývne tak na nadbiehanie postaršieho sedliaka zo samoty a vydá sa za neho. Namiesto zlepšenia životnej situácie a usporiadania si vzťahu ju čaká neustále ponižovanie a psychické týranie. Mužova lakomosť v kombinácii s hororovo vyzerajúcou slúžkou by dali zabrať hoc aj náhodnému návštevníkovi, nie stálej obyvateľke podivného domu. Sugestívny námet, silné, krásne kolorované spracovanie.(13.3.2017)

• - Natáčanie filmu Advent bolo realizované na Beskydsku. (dyfur)