Rudolf Hrušínský v roli doktora Meluzina. Stárnoucí pražský specialista přijme po rozchodu se ženou, která zůstala v zahraničí, místo obvodního lékaře ve venkovském zdravotním středisku, kde chce opět najít duševní klid a rovnováhu. Hledá ji v atmosféře dětství, v kraji, který je v jeho vzpomínkách spjat s vůní říjnových ohníčků a pečených brambor. Zprvu naráží na nedůvěru, nepochopení i pomluvy místních obyvatel. Jeho odborné znalosti, chápání lidských hodnot i slabostí a moudrý klid však jeho okolí přesvědčí, že je nejen dobrý lékař, ale i člověk. Lidé k němu najdou cestu a on sám získá novou náplň života... Pozn. Ačkoli byl v době natáčení tohoto filmu Rudolf Hrušínský tzv. "odstaven", režisér František Vláčil si ho do role dr. Meluzina na tehdejším vedení studia vyvzdoroval. Jedinečný výkon R. Hrušínského tak napomohl ke vzniku díla plného citu, moudrosti a zájmu o lidský osud. (oficiální text distributora)

cab

Rozvedeny doktor (bravurni Rudolf Hrusinsky) se stehuje z Prahy vykonavat svoji profesi a pomahat lidem jako obvodni lekar na mensim meste. Slusne vykresleni, jak to chodi na venkove nebo alespon v minulosti fungovalo. Male mesto, vsichni se znaji, vsechno o sobe vi a kriticky se odsuzuji ve sve malickosti. 65% ()

Paity

Je to již dlouho co jsem Dým bramborové natě viděl, ale dodnes na mě zanechal příjemnou vzpomínku na závěrečné životníé rozjímání, kterého by se měl dopustit asi každý z nás (pokud má tedy o čem ze svého života rozjímat). Patrně skutečně rozhodující byla trucovitost režiséra Františka Vláčila, který trval na osobě Rudolfa Hrušínského. S ním je totiž doktor tak výraznou postavou, jakou si přesně žádá scénář a pro diváka se tak stává skutečně nezapomenutelný. ()

Kovaja

Herecký koncert R.Hrušinského.Jeho charisma je zde v plném proudu.Doktora zahrál naprosto famozně.Film je sice ponurý ale koukat na RH je labůžo.Toho chlapa můžu. ()

Disease

Je tu sice poznat, že František Vláčil má už to lepší za sebou, ale jako drama to funguje stále bezvadně, nejen díky výkonům zúčastněných herců, ale asi i literární předloze. ()

hammerhead

Ocenil bych surovou realističnost, výborné herecké výkony, Vláčilův rukopis. Uvěřitelné postavy, dialogy, příběh. A teď si jdu vzít antidepresiva... ()

conery1

" Maródim stále. Tak príďte ku mne do ordinácie. Kdeže. Tým by som si náramne uškodil. Pokiaľ si udržujem svoje choroby pekne v zdravej rovnováhe tak mi je hej, ale keby mi po nejakej ostala v tele medzera, tak som na márach raz dva." Príbeh z dediny a o dedinskom myslení. Všetci o všetkom vedia a kto sa vymyká " norme " radšej odíde. Či už je to neplodný chlap, alebo tehotná slobodná baba. V ich očiach je to tragédia. Do takého prostredia prichádza docent s Prahy, aby našiel sám seba. A pomáha uzdraviť dedinčanom nielen telo, ale i ducha. Prečo nie plný počet? Zdá sa mi to trochu mdlé a ako by ani majster Hrušínský nebol vo svojej obvyklej forme. ()

sestrad

Dělat aspoň to dobré, co má člověk v dosahu, počítat s jakýmkoliv výsledkem. Tohle zhruba si z tohohle filmu na první podívání vyvozuju. Závěr mi tak úplně nesedl, ale třeba jsem ho prostě nepochopila, přišel mi po celém tom tichém napětí najednou nějaký moc rychle smířlivý. ()

camper

Filmy F. Vláčila jsou dost odlišný od těch ostatních, třeba byl na můj vkus docela pomalej, ale to je asi způsobený i tim, že hrdina má vrozenou vadu a proto se musel naučit pomaleji chodit. Rudolf Hrušínský zahraje všechno, stejně jako jiné jeho role, i doktor Meluzin mě přesvědčil, že film ve kterém hraje RH nezklame. ()

kubyno

K tomuto elegantnímu, velice působivému a smutnému snímku (ano, jak málo stačí k tomu, aby schopný režisér a výborný herec upoutali a napjali diváka...) bych chtěl dodat jen jedno - Rudolf Hrušínský by mohl půl hodiny chodit po polní cestě a stejně by to mělo své neodolatelné kouzlo. ()

Vesecký

Velice silný psychologický snímek s tragickým koncem. Bohumil Říha byl skvělý vypravěč realistických příběhů ze života obyčejných lidí a Vláčilovi se podařilo jeho román Doktor Meluzín velice dobře zpracovat do filmové podoby. Měl štěstí na skvělé herecké obsazení, mimochodem doktor Hrušínský s hrobníkem Lohniským se sešli ještě ve Vesničce... A doktor Meluzín? V něm poznáváme staré dobré české doktůrky, kteří dovedou být laskaví a obětaví, jejich řemeslo pro ně bývalo skutečným posláním. Přestože se věda za těch padesát let vyvíjela, ten ohleduplný přístup doktorů se nějak vytratil. Těmhle nešlo o to nahrabat si co nejvíc, těm šlo o skutečnou nezištnou službu bližním. ()

Tomislav

Film prodchnutý zajímavou atmosférou a skvělými hereckými výkony. Rudolf Hrušínský dokázal udělat snad z každého filmu skvost. ()

Narciska

Filmy Františka Vláčila prochází nepopsatené a přece doslova hmatatelné kouzlo, které vás vtahuje do jeho nezměrných hlubin. V tomto příběhu opět vyniká síla lidského charakteru, která je navíc dobře ukrytá a zprvu neviditelná. Jakoby film říkal, že pravá síla člověka se často vyjeví ve zkoužkách největších. Morální aspekt se přitom krásně (až si opět říkám, jak to ten pan Vláčil dokáže) snoubí s všedností a s humorem vskutku břitkým. A ty postavy a jejich představitelé... dostali mě snad všichni, bez ohledu na to, jak mi byli sympatičtí či blízcí. A navíc, ať se ve filmu odehrává jakékoliv drama, klid Vláčilových filmů přesto zůstává a neochvějně na vás působí. Boží ticho a klid... ()

zahadum

Len málo hercov dokáže hrať tým,že v podstate " nehrá " a len prose na plátne existuje...pán herec Hrušinský je majster tichého, úsporného prejavu v ktorom veľkú rolu hrajú oči a mlčanie. ()

zdeny99

Lidský příběh starého doktora, který se z nemocnice nechal přeložit na vesnici na místo obvoďáka. V hlavní roli Rudolf Hrušínský, kterému ta role dokonale sedla. Ten na středisku žije s párem, který nemůže mít děti. Civilní příběh ještě vyšperkovává těhotná svobodná matka žijící s prudérní matkou. Pro mě je to první Vláčilův film, který se mi líbil, jelikož od svých podobenství natočil tento civilní film. [4545. hodnocení, 181. komentář, 78%] ()

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb