Rudolf Hrušínský v roli doktora Meluzina. Stárnoucí pražský specialista přijme po rozchodu se ženou, která zůstala v zahraničí, místo obvodního lékaře ve venkovském zdravotním středisku, kde chce opět najít duševní klid a rovnováhu. Hledá ji v atmosféře dětství, v kraji, který je v jeho vzpomínkách spjat s vůní říjnových ohníčků a pečených brambor. Zprvu naráží na nedůvěru, nepochopení i pomluvy místních obyvatel. Jeho odborné znalosti, chápání lidských hodnot i slabostí a moudrý klid však jeho okolí přesvědčí, že je nejen dobrý lékař, ale i člověk. Lidé k němu najdou cestu a on sám získá novou náplň života... Pozn. Ačkoli byl v době natáčení tohoto filmu Rudolf Hrušínský tzv. "odstaven", režisér František Vláčil si ho do role dr. Meluzina na tehdejším vedení studia vyvzdoroval. Jedinečný výkon R. Hrušínského tak napomohl ke vzniku díla plného citu, moudrosti a zájmu o lidský osud. (oficiální text distributora)

koza3

Měl jsem to štěstí a shlédnul film i s následnou diskuzí s Aloisem Švehlíkem, který vzpomínal na natáčení. Když si člověk uvědomí, že se po několika letech jedná o první roli Rudolfa Hrušínského, tak jeho depresivní výrazy doktora jsou na místě a zajímalo by mě co se mu během natáčení honilo hlavou. Film ukazuje, že není potřeba přílišného dramatu ani snahy o vtip a i přesto může oboje fungovat v symbióze a dát tak vzniknout zajímavému snímku. ()

spotczek

Sedmdesátá léta, tedy ne tak dávno, ale tak velký rozdíl v chápání určitých skutečností tehdy a dnes ... V konfrontaci s něčím, co dnes považuji za absolutní samozřejmost (řešení neplodnosti, nechtěné početí, upřímnost mezi blízkými i v intimních záležitostech), mi tragédie, které způsobují lidská zaslepenost, nevědomost, neopatrnost či pošetilost a hloupé konvence, připadají zoufale zbytečné. Tenhle film navíc i sám svým vyzněním a celkovou atmosférou ilustruje absolutní bezmoc tam, kde nejsou lidé schopní vzájemně se dorozumět (a to i ve věcech bez choulostivého nádechu). Občas stačí otevřít pusu, snažit se správně vyjádřit a poslouchat odezvu. Ať už je to mezi nezkušenými milenci nebo mezi doktorem a pacientkou. Sice by to chování mladé matky v jejím stavu asi zásadně nezměnilo, ale Meluzin ji mohl blíže seznámit s diagnózou, nikoliv tvrdit, že pacienti nemusejí vědět všechno. Já doufám, že se dnes v tomto směru přístup lékařů změnil či brzy změní, protože za dobré považuji ty, kteří chápou, že naše tělo není stroj a pro skutečné vyléčení musí pacient spolupracovat, musí sám chtít. Přikazováním se prostě horečka nesrazí. ()

Luswani

Podobný typ filmů mám rád, ale tento mi nějak nesedl. Nezachránil to ani jindy skvělý Hrušinský, který to zde na můj vkus trochu přeháněl s takovou tou posmutnělou náladou. A pak Galatíková se Švehlíkem nemohou mít dítě a najednou ve vesnici shodou okolností otěhotní holka, která to dítě nechce. Až moc nápadně to do sebe zapadá. Je to takové moc průhledné a předvídatelné. 65% ()

DanielaE

Viděno po cca 30 letech a působí to na mě stále stejně jako tenkrát. Skvělá režie Pana Vláčila, dokonalý Pan Hrušínský, který jedním pohybem oka zcela obsáhne veškeré emoce. Dokonce ani Jandák mi tam na nerv nelezl, hrál velmi neafektovaně.  Pro mě jeden z nejlepších komunistických filmů naší produkce. ()

John Dunbar

Patrně nejvíce depresivní film československé kinematografie, vytvořený jasným rukopisem režiséra Františka Vláčila za vydatné hudební pomoci soudobého "mega" skladatele Zdeňka Lišky a kameramanského úsilí režisérova pravidelného spolupracovníka Františka Uldricha. Výsledkem práce tohoto tria je neskutečně kvalitní ponurost, okořeněná přítomností mistra Rudolfa Hrušínského. ()

kokofek

Pan Vláčil ten fakt uměl.Už jsem samozřejmě film viděla dříve a jelikož se mi pořád líbí tak platí slova pana Menzela.Nedříve na začátku je poctivá řemeslná práce a pak se z něj stane umění. ()

Dvojirakri

Tento snímek zcela účinně brnká na moji melancholickou strunu, vším, minimalistickým herectvím Rudolfa Hrušínského, pošmourným podzimem v rovinaté krajině jejíž stereotypnost rozrušují jen občasné topolové aleje, smutným příběhem mladé dívky která se brání těhotenství/mateřství, nešťastným párem který naopak marně touží po dítěti, a samozřejmě nepodbízivou ale účinnou hudbou skladatelského génia Zdeňka Lišky. Takovou depresi si nechám velmi rád líbit, neb je to deprese kvalitní, a ač to zdaleka není mistrův(jedno jestli myslíme Vláčila nebo Hrušínského) nejlepší film, nemůžu ohodnotit jinak než maximálně. Ty příběhy totiž mají svoji platnost i dnes... ()

gizi

Náročnější film, na který si je třeba najít trochu klidu. Výtečný výkon PANE herce Rudolfa Hrušínského. 70% a přikláním se k 4*. ()

Kivis

Já v tom filmu nevidím žádnou chybu, ale přesto se mně nějak nemůže dostat pod kůži - asi bude chyba ve mně. Možná už se taky podepsal zub času, ale na druhou stranu už se mně pod kůži dostaly i starší filmy. Přijde mi skvěle vykreslená psychologie postav, perfektní zachycení prostředí, hudba,... ale jak říkám, někde mezi obrazovkou a mnou se schovává nějaká propast, do níž velká část filmu padá a já nevím, jak ta propast vznikla. ()

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb