PRVEK ZLOČINU je spolu s dalšími filmy EPIDEMIE a EVROPA součástí tzv. evropské trilogie, kterou si Lars Von Trier otevřel bránu do světa uznávaného filmu.
Vyšetřovatel Fisher (Michael Elphick) žijící v Káhiře vypráví v hypnóze o svém návratu na starý kontinent. Byl povolán k případu brutálních vražd malých děvčátek prodávajících loterijní losy. Temný příběh se odehrává v apokalypticky vyhlížejícím Německu a vychází na povrch, že vrah zabíjí podle geometrického vzorce. Film mimo jiné obsahuje spousty odkazů na světovou literaturu. Narace si v tomto případě „vzala dovolenou“ a snímek se skládá především z působivých výtvarných obrazů, které podtrhují poutavou atmosféru. Debut tohoto oslavovaného i zatracovaného režiséra získal v roce 1984 v Cannes cenu za technické provedení. (Zrzunda)

angloumene

Snový výlet do zločincova mozku plného vody, červeného světla a větru. Velice netradiční podívaná, dokonce bych řekla že i o dost šílenější, než zbytek Trierových děl, co jsem zatím měla možnost zhlédnout. S postupem času ale tahle nevlídná a nepřátelská atmosféra začíná dávat větší a větší smysl. Až nakonec vše dospěje k nevyhnutelnému konci, který jen podtrhuje neuvěřitelně tíživou a depresivní atmosféru. Sama ještě teď cítím tu těžkost, která se mi neodbytně usadila v hlavě. ()

lukasd

Postapokalyptická atmosféra je sice zajímavá, ale je tvořena spíše vnějškově - barevnými filtry a neustálým deštěm. Obsah filmu mi zůstává trochu záhadou - nenašel jsem v něm totiž nic víc než trochu zdlouhavé a nudné pátrání po masovém vrahovi za pomoci ne zcela ověřené metody. A to, že člověk už dopředu tuší, jak to skončí na atraktivitě snímku také nepřidá. 50% ()

Renfield

Hypnotický a těžký jak jen Lars von Trier může být! Uvedení do evropské trilogie je to více než slušné, přesto kvalit Evropy nedosahující. Snová, nebo ještě lépe depresivní cesta za dopadením vraha, či do jeho mysli, nebo snad...? Hlas detektiva Fishera něco málo vysvětlí, na ostatní si divák musí přijít sám, což se mi napoprvé nepovedlo. Technická stránka filmu je úchvatná, co záběr to skvost. K tomu dopomáhají použité filtry, věčný déšť a industriální města... jednoduše atmosféra deprese a beznaděje je tu na maximu. A to vše ve velmi pomalém, opravdu hypnotickém tempu... co dodat, silný debut velkého mistra. 75% ()

simply

Vizuální stránka byla působivá a moc se mi líbila. S příběhem to bylo horší. Kromě začátku a cca půl hodiny konce, to na mě působilo pomalým ospalým dojmem. Na druhou stranu jako debut to není špatné, ale Evropa je už trošku někde jinde...slabší 4 *. ()

arthur.22

Prvních 40 minut se mi několikrát chtělo film vypnout. Pak se ale člověk dostane do toho deštivého a upoceného hnusu, ani neví jak. Nijak zvlášť dobře vám z toho nebude. Chybí tu sice můj oblíbený Udo, ale zase se nám dostane jednoho z ujetých epilogů, pro které Triera žeru a nenávidím zároveň. ()

S.Dedalus

velmi zajímavé skvělě natočené jen jsem se občas ztrácel každopádně von trier ukázal že detektivka může mít i hloubku čemuž jsem dlouho nevěřil ()

xmy

Trierova prvotina. Náročnější neonoir s tíživou atmosférou, který od začátku zaujme. Velmi dobře zpracované prostředí věčně deštivého města, kamera a celkově vyladěný vizuál. Water, water everywhere, but not a drop to drink. ()

Merggie

V máloktorom filme máme možnosť vidieť neustály dážď. Nie žeby sa dej odhrával iba v exteriéroch, ale v Európe sú i také miesta, na ktorých zateká všade, kam sa pozriete. A ak rovno nezateká, tak aspoň kvapká. V kombinácii s topiacimi sa zvieratami vo vás môže tento film zanechať nebezpečne pochmúrny dojem. A to som na Triera naozaj zvyknutý. Konečné hodnotenie je možno pod úroveň, akou sa prvá časť európskej trilógie pýši. Dejová línia ma však vôbec nezaujala. Hviezdičky preto patria len obrazovému spracovaniu, zmyselnej kamere a originálnosti made by Trier. 50%. ()

HonzíQ

V rovině psychologického thrilleru u mě The Element of Crime hluboce selhává, na druhou stranu nemám pocit, že jsem úplně pochopil, o co tu vlastně šlo, takže bych možná měl přenechat hodnocení větším odborníkům. Kde však film dosahuje téměř dokonalosti je atmosféra spící Evropy - sodíkové lampy, všudypřítomný déšť, prazvláštní jazyk, vše napomáhá budování hypnotického celku ke kterému se možná vrátím i potřetí. ()

Kolyas

Kdyby to byla normální detektivka, mohlo to dopadnout O.K., ale protože téma dostal na starost "uspávač hadů" Lars, stalo se pro mě z filmu jedno velké utrpení. Pokud tohle je to "umění" ve filmu, tak děkuji, nechci. To mě prostě nebaví. ()

Dienzenhofer

Měl to být promyšlený psychologický thriller v postapokalyptické Evropě, na místo toho je to zmatená pózerská fraška s pěkným vizuálem. Lars ještě nebyl takový blázen jako je dnes, a proto mi připadá, že neví co chce divákům přesně předat. ()

woo-hoo-hoo

Postupné naplnenie toho legendárneho a desivého Nietzscheho kréda: "Ten kto bojuje s beštiami by si mal dať pozor na to, aby sa tiež nestal beštiou" A divák sledujúci vývoj deja sa ňou stáva spolu s hlavným hrdinom. ()

Veronica27

Zde máš svíci.Posvítí ti, až půjdeš spát.Zde máš sekyrku, s tou budeš hlavu stínat.Štíp,sek,štíp,sek...Meluzína kvílí a tohle je nejpochmurnější film, co jsem kdy viděla.A zároveň nejdivnější.Obrovská, depresivní, červeno-hnědá atmosféra. ()

pepino

První celovečerní film tohoto dánského experimentátora, který se v kontroverznosti nezastaví před ničím. Ale to až později. Tento film je naopak docela uklidněný a je na něm vidět že sám Trier se teprve objevuje a zkouší to co se bude v budoucnu táhnout celou jeho tvorbou- jeho osobitá forma filmové řeči (všudypřítomný vypravěč kombinovaný s vnitřním hlasem hrdiny, nezvyklé barevné filtry, nejrůznější uhly kamery a hlavně přesně vystavěná kompozice, kdy žádný předmět v záběru není zbytečný...). Ta se už v tomto filmu ukazuje jako nosný prvek jeho vyjadřování. Když tento film srovnám s Evropou (připadá mi, že má k tomuto filmu nejblíže) musím uznat že Prvek zločinu je mnohem těžší a vyžaduje mnohem více pozornosti a soustředěnosti diváka, což po čase bohužel docela unavuje. ()

kubilov

Po celou dobu, kdy jsem se na film díval mi do pokoje svítilo krásné jarní slunce a hned jakmile mi Prvek zločinu skončil, začalo pršet, jako kdyby to snad bylo vzhledem k deštivému prostředí filmu naschvál. Vyšetřovatel Fischer, vrah Grey a návrat do minulosti pomocí hypnózy. Trierův režijní debut je sice těžký jak prase, ale atmosféru má vykreslenou moc hezky, na druhou stranu ale kdyby si Lars odpustil ty pseudoartové kokotiny okolo, mohlo to bejt daleko lepší. ()