PRVEK ZLOČINU je spolu s dalšími filmy EPIDEMIE a EVROPA součástí tzv. evropské trilogie, kterou si Lars Von Trier otevřel bránu do světa uznávaného filmu.
Vyšetřovatel Fisher (Michael Elphick) žijící v Káhiře vypráví v hypnóze o svém návratu na starý kontinent. Byl povolán k případu brutálních vražd malých děvčátek prodávajících loterijní losy. Temný příběh se odehrává v apokalypticky vyhlížejícím Německu a vychází na povrch, že vrah zabíjí podle geometrického vzorce. Film mimo jiné obsahuje spousty odkazů na světovou literaturu. Narace si v tomto případě „vzala dovolenou“ a snímek se skládá především z působivých výtvarných obrazů, které podtrhují poutavou atmosféru. Debut tohoto oslavovaného i zatracovaného režiséra získal v roce 1984 v Cannes cenu za technické provedení. (Zrzunda)

iz67

Neonoir. Nebo spíš neorouge? Je to hodné o formě, děj víc nez stridmy, tempo velice pomalé. Jako debut proč ne? ()

Deadmann

Abych pravdu řekl, tohle je jediný Trier, který mi přišel nezajímavý :) Po vizuální stránce velmi povedené (dle předpokladů), s tou obsahovou je to však i přes poměrně zajímavý nápad poněkud slabší. ()

macco33

Zhlédl jsem 30 let starý snímek - ale čas na tento film nemá vůbec žádný vliv - je to zřejmě téměř dokonalé nadčasové dílo. Je to hnědý film, čokoládový a karamelový, originální výtvarný počin ... Z významového hlediska jsem to cítil asi takhle: pět minut z tohoto filmu mi dalo víc, než jiných pět filmů dohromady... Ponurost, tíživá atmosféra, latentně přítomné zlo, to vše tady bylo, jak tvůrci zamýšleli. Skvěle použitý motiv s hypnotizérem, který nakonec zmizí ... Z hlediska diváka (na něhož se bere pramalý ohled) to vychází tak, aby si to přebral, jak chce a nazdárek, prosťáčku. Některé obrazy jsou tak bizarní, že při vší snaze žádnou interpretaci neumožňují a člověk si říkal, že by tam mohlo být deset jiných podobných "nesmyslů" a vyšlo by to nastejno. Nevím, jak by na film reagoval člověk, který od Larse von Triera ještě nic neviděl... Otázka, kolik dát: 4 nebo 5? Je to tak na 88%. Dávám tedy 5, abych snímku trošinku polepšil průměr. ()

necrosrandist

Viděl jsem tam Hitchcocka i Wellese, a přeci to bylo zatraceně originální. A ještě stíhá být Lars na pár místech vtipný. Jak to sakra ten člověk dělá??? ()

Grim

...začiatok sa ťahal neuveriteľným tempom...keď to na začiatku konca vyzeralo aspoň na dramatický koniec, za okamih sa to rozsypalo ako čínska motorka...možno som len ja taký nechápavý, ale mňa toto vôbec neoslovilo a začínam sa trochu obávať celej trilógie... ()

Saxos

Proti hnědo/červené barvě nic nemám. Zde to vizuálně celkem vyšlo. V denní době nemá cenu koukat, slunko k tomu nejde. Vše docela bizarní. Bohužel po celou dobu jsem si nezvykl na odvyprávění příběhu. Zajímavosti: stěrače stírají - to nemusíš hlásit to vidím. Obava: zbytek trilogie před sebou, no nevím, nevím. ()

WUTEN

Jediný kdo byl pod nějakým vlivem něčeho byl sám Lars, obávám se že to bylo pár dobře nasbíraných hub. V té jeho hypnóze jsem po 30 minutách trpěl, sám jsem nevěřil že tenhle škvár natočil Lars. Chápu že to byl jeho začátek, přesto tohle nemůžu hodnotit nijak kladně. Ztrácel jsem se v tom filmu, a ten Kebab co ho přivedl do hypnózy mě ještě více provokoval k tomu abych vzal cihlu a cáknul jí přímo do obrazovky. Řekněme že to byla slabší chvilka od Larse. ()

Felix22

I po dalším zhlédnutí z toho mám smíšené pocity. Příběhově je to zajímavé, ale přes tu celkovou stylizaci a atmosféru jsem se nemohl nějak přenést. Tenhle film má velké nároky na diváka a náročnost při sledování je vysoká, něco mi říká, že to byl Trierův záměr. Některé scény nedávají moc smysl a celé to působí dost snově (až symbolisticko-dekandentně, že by i prokletí básníci z toho měli radost), to je dost možná způsobeno hypnózou a duševním stavem hlavní postavy, což by dávalo smysl. Jedno vím ale jistě. Kdybych měl někdy vstoupit do tohohle fikčního světa s dost temnou (post)apokalyptickou vizí světa, šel bych ozbrojen. ()

Shaman::..

Snímek jistě zajímavý, ale pořád jsem jaksi tomu Trierovi nepřišel na chuť. Kromě Melancholie jdou všechna jeho díla mimo mě. ()

RXP

Úžasná atmosféra, plná dažďu a neustálej tmy, obrazy brané cez krásne žlté filtry a obrovské množstvo netradičných kamerových záberov. Ani si neviem predstaviť koľko detailov mi muselo uniknúť. Príbeh bol vskutku pútavý, no vďaka metóde vyustil do (povedal by som) očakávatelného konca. Určite si to musím pozrieť ešťe raz a hlavne zistiť, prečo tam boli použité tie motívy zvierat( mŕtvy kôň, kôň válajúci sa po zemi, nejaký lenochod na konci). Rozhodne lepšie ako Antikrist alebo Melanchólia. ()

PanNafka

Připadalo mi, jako bych se díval na úplně normální film, ale před tím se něčím hrozně zmastil, takže mi spousta věcí uniká... ()

kojot.name

Toto je bezpochyby jeden z nejsnovějších filmů v dějinách kinematografie a v tom je jeho síla i slabost. Dovedu si představit Larse von Triera, jak to vypráví psychoterapeutovi coby sen a nejspíš to i z jeho snů vzešlo. Potíž je, že - na rozdíl od klasického příběhu - je téměř nemožné vcítit se do postav, pokud nejste tím, komu se to zdálo, nebo člověkem, který právě zpracovává velmi podobné aspekty nevědomí. V tomto případě jsem se nevcítil, ale to není slabina filmu. V jiných případech jsem byl filmy tohoto druhu zcela pohlcen. V každém případě se jedná o kvalitní a shlédnutí hodný snímek. ()

Kleinbauer

Hr. Trier, din bestræbelse er at betagende seeren med symbolik, omvendt, en følelsesmæssigt stærk historie, som seeren vil tro, men jeg synes, detektivhistorie ikke er dit gulv. At se kriminelle elementer betyder at være godt udhvilet, bære et tilstrækkeligt udbud af slikfyldte slik, der hjælper mig med at koncentrere mig, og med mine tanker løber jeg væk, et andet sted. ()

Sopholojong

Do seba zahladena, divacky neatraktivna, artova onania cez oci unavujuce zlte filtre a nesurode "studentske" cvicenie svojskeho Larsa na neskorsie slavnejsie kusky. Zaujme len neocakavana "sukacka odzadu" na Volkswagene. ()

Bragi66

Co jsem se zamlada do Filmového klubu nachodil, ale tohle jsem tehdy neviděl. Dnes mi to připadá spíše jako nedovařený experiment, který není dost přesvědčivý, aby vtáhl. Přeatmoškovanost, přečoudlost, přepocenost a další filmové naschvály nezakryjí slabiny rozteklého příběhu. ()

Srandistka

Nehodnotitelné bez nejméně dvou shlédnutí, ovšem nemožné nalézt chuť a odvahu si opět dobrovolně ubrat dvě hodiny života. Vrátím se k tomu po Epidemii a Evropě, do té doby budiž má objektivnost na odpočinku. ()