• zette
  ****

  Povedene drama s celkem zajimavym pribehem a hlavne vybornym Vavrovym zpracovanim. Z hercu zaujme Frantisek Smolik a mlady Hrusinsky. Pozitivne hodnotim i hudbu a starou Prahu, vcetne kratke zastavky na Morave. Velka skoda, ze je tento film temer zapomenut.(10.9.2017)

 • Marthos
  *****

  Lucernafilm neuhýbal od dobrého vkusu a zařadil do svých programových plánů filmovou úpravu novely spisovatele Karla Matěje Čapka-Choda. Režisér a scénárista Otakar Vávra připravoval tento spletitý příběh tak, aby zachytil tvrdou realitu člověka žijícího v nepříliš pevných sociálních poměrech, které byly do jisté míry zaviněny tragickými událostmi v jeho rodině. Malou záchranou a určitým štěstím byly pro hlavního hrdinu, potulného muzikanta Josefa Hupku, talent a láska k houslím a hudbě. Motivy překrásné stejnojmenné Dvořákovy skladby a další klasická česká hudba, linoucí se celým filmem, znamenaly v době ponížené a těžce zkoušené republiky mnoho pro všechny skupiny citlivě vnímajících českých diváků. Scénu, v níž advokát Multrus, hraný vynikajícím Františkem Smolíkem, pozve do své kanceláře bídou usouženého Hupku a nabídne mu zaměstnání a místo houslisty ve svém nedělním kvartetu, diváci chápali se slzami v očích jako jinotaj pospolitosti uprostřed národní tragédie. Hlavní role, houslista Josef Hupka, byla vzhledem k velkému časovému rozpětí, v němž se film odehrává, rozdělena mezi dva herce, mladičkého devatenáctiletého Rudolfa Hrušínského a čtyřicetiletého Jaroslava Průchu. Vávrův film báječným a nenásilným způsobem evokoval myšlenku, kterou bychom si i v současnosti měli naléhavěji a výrazněji připomínat: Vždyť přece v hudbě je život Čechů.(6.10.2008)

 • honzic
  ***

  Poměrně zdařilý, ne moc známý film s dobrým hereckým obsazením, který je vážnějšího charakteru, ale v předválečné době vyznívá nakonec pozitivně. Hodnocení: 60 %(25.7.2014)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Benátky 1939 - Súťažný výber(15.2.2015)

 • - Film byl uveden na VII. MFF v Benátkách v roce 1939. Zdroj: Český hraný film 1930-1945, NFA 1998. (NFA.cz)

 • - Film bol natáčaný v Českom ráji. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace