• d-fens

  ocenenia : MFF Benátky 1939 - Súťažný výber(15.2.2015)

 • slunicko2
  **

  Ve své době nesporně zajímavé a oceňované dílo je dnes spíš jen historickou kuriozitou. 1) Film jsem si vybral jenom proto, že jsem chtěl vidět mladého Hrušínského. Nakonec se ukázalo, že snímek není tak bezobsažný a nezajímavý, jak jsem si původně myslel. 2) Půlhodinka s 19letým Rudolfem Hrušínským mě nezklamala.(9.2.2018)

 • mapar
  *****

  Pro mne byl tento film opravdové zjevení. Dlouho a dlouho jsem nemohl Hrušínského vystát, snad kromě Spalovače mrtvol, a český film jsem považoval za bezednou žumpu povrchních dílek. Humoreska byla jedním z filmů, které započaly přeměnu mého pohledu jak na Hrušínského, tak na českou kinematografii. I po letech se Humoreska řadí do top10 mých nejoblíbenějších filmů a je to jistě druhá nejlepší role Rudolfa Hrušínského. Neprávem zapomenutý klenot(1.11.2018)

 • Deimos
  ****

  DivX/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 9/10 Prostředí 8/10/// PLUS: prostředí Prahy a krásná hudba, rozsáhlý příběh, který se nesnaží nabídnout je jednoduchou zápletku, sympatický Rudolf Hrušínský MÍNUS: osud se s hrdiny rozhodně nemazlí, pokud hledáte oddychovou komedii, hledejte jinde /// Shrnutí: Docela komplexní film, který toho po obsahové stránce nabídne opravdu mnoho./// Celkem 78%///(5.1.2018)

 • Marthos
  *****

  Lucernafilm neuhýbal od dobrého vkusu a zařadil do svých programových plánů filmovou úpravu novely spisovatele Karla Matěje Čapka-Choda. Režisér a scénárista Otakar Vávra připravoval tento spletitý příběh tak, aby zachytil tvrdou realitu člověka žijícího v nepříliš pevných sociálních poměrech, které byly do jisté míry zaviněny tragickými událostmi v jeho rodině. Malou záchranou a určitým štěstím byly pro hlavního hrdinu, potulného muzikanta Josefa Hupku, talent a láska k houslím a hudbě. Motivy překrásné stejnojmenné Dvořákovy skladby a další klasická česká hudba, linoucí se celým filmem, znamenaly v době ponížené a těžce zkoušené republiky mnoho pro všechny skupiny citlivě vnímajících českých diváků. Scénu, v níž advokát Multrus, hraný vynikajícím Františkem Smolíkem, pozve do své kanceláře bídou usouženého Hupku a nabídne mu zaměstnání a místo houslisty ve svém nedělním kvartetu, diváci chápali se slzami v očích jako jinotaj pospolitosti uprostřed národní tragédie. Hlavní role, houslista Josef Hupka, byla vzhledem k velkému časovému rozpětí, v němž se film odehrává, rozdělena mezi dva herce, mladičkého devatenáctiletého Rudolfa Hrušínského a čtyřicetiletého Jaroslava Průchu. Vávrův film báječným a nenásilným způsobem evokoval myšlenku, kterou bychom si i v současnosti měli naléhavěji a výrazněji připomínat: Vždyť přece v hudbě je život Čechů.(6.10.2008)

 • - Film bol natáčaný v Českom ráji. (dyfur)

 • - Filmovalo se také v Praze (Karlův most, Malá Strana, Zámecké schody, Hradčany, ulice Nový Svět, Národní divadlo, katedrála sv. Víta, loretánské náměstí, Střešovice, Karlín), Vesec u Sobotky. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

 • - Film byl uveden na VII. MFF v Benátkách v roce 1939. Zdroj: Český hraný film 1930-1945, NFA 1998. (NFA.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace