V 50. letech byly oblíbené postavy kolísavých intelektuálů, kteří nakonec prohlédli rejdy záškodníků a přiklonili se k dělnické třídě. Také titulního hrdinu tohoto filmu zaskočí únorový komunistický převrat a nechá se dokonce přesvědčit, aby emigroval. Proklamativní a schematické pojetí závažného tématu nevyvážil ani Karel Höger v hlavní roli, ani obrazově sugestivní zpodobnění drsných krajinných scenerií. (oficiální text distributora)

tatopulos

Kromě těch nudných (a klišovitých ) scén v posledních 30 minutách, je to opravdu kvalitní psychologické a politické drama. Depresivní a nerozhodný Karel Höger, neurotická a kouzelná Vlasta Fialová a "skromný dobrák a humanista" Zdeněk Štěpánek aneb otevřete okno ! ()

ilclassico

Žádný inteligentně napsaný a kvalitně natočený film si nezaslouží hloupého diváka. Nevidět rozdíl mezi tímto filmem a např. Rudou září nad Kladnem (1955), to není věc vkusu, či přesvědčení, ale diagnóza, která se může někomu v běžném životě tvrdě nevyplatit. V rámci žánru za 4. ()

Dvojirakri

Bolševismus se nedá porazit, je možné s ním pouze remizovat, ale za cenu zničeného zdraví. To je ta hlavní myšlenka, kterou si z filmu beru, pokud byla tu dobu atmosféra ve společnosti taková, jak ji snímek popisuje. To špehování, donášení, vyhrožování, přemlouvání a pomlouvání, otvírá se mi z toho kudla v kapse! Nemožnost vyjádřit vlastní názor, pokud nebyl černý(rudý) nebo bílý, nic mezi tím, aby každý věděl co si o vás má myslet. Inteligence dostává na prdel, čím větší buran, tím silnější slova. Hnus! Nejhorší je, že stejná sorta lidí svolává demonstrace a chtěla by tu špínu zpátky! Emigranti jsou popisováni jako zloději, hochštapleři, vychcánkové, štětky, blázni. Bezútěšnosti snímku nepřidává ani diletantské nasvícení scén, kdo ví jestli ne schválně protože se rozjasní až s posledním záběrem kdy má hlavní postava "jasno", je to asi ten nejtmavší film který jsem kdy viděl, navíc nějak podivně seříznutý zleva, což je nejvíc patrné na úvodních titulcích. Tohle se CS Filmu nepovedlo. Tendenční závěr vlastně pohřbívá jinak zajímavě budované drama, ale víc než jednu hvězdu, plus jednu za jako vždy výborného Karla Högera, si snímek nezaslouží. ()

Hombre8

Natočené i zahrané hezky. Ta angažovanost mi to samosebou kazila, ale co už. Našlo se ale i pár dobrých hlášek. Třeba: "Vy jste schopný člověk, budete moci kolaborovat." ()

ACE 2007

scéna v boudě, kde se čeká na Hermana byla vynikající..... Závěr ideologicky flustrační. Souhlasím s kolegy, tento film táhli pánové Krejča a Höger ()

McGuffin

Občan Brych dostal od tandemu Otakar Vávra a Jan Otčenášek úkol změnit svůj světový názor. Podstatný kus příběhu popisují, s kým by měl sdílet nový názor a s kým sdílí současný. Obě skupiny jsou exoti, takže se nelze divit, že očekávaná změna názoru jde hlavní postavě ztuha. Naštěstí začne pršet a prší dlouho, dlouho, tak dlouho, že názor změní. Vzápětí, jakmile ho změní, vyjde slunce. (A také mu do cesty postavili ženu jiného muže, která se také v dešti také rozhodne změnit svůj názor. Od muže, vůdčí postavy skupiny s původním názorem, odejít k hlavnímu hrdinovi. Tato skupina bude pro oba zřetelně pasé. Žena změnila muže, muž změnil názor. A vyšlo slunce.) Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová