V 50. letech byly oblíbené postavy kolísavých intelektuálů, kteří nakonec prohlédli rejdy záškodníků a přiklonili se k dělnické třídě. Také titulního hrdinu tohoto filmu zaskočí únorový komunistický převrat a nechá se dokonce přesvědčit, aby emigroval. Proklamativní a schematické pojetí závažného tématu nevyvážil ani Karel Höger v hlavní roli, ani obrazově sugestivní zpodobnění drsných krajinných scenerií. (oficiální text distributora)

Faramir

Nemohl jsem se rozhodnout jestli 2 nebo 3*, pročetl jsem si všechny komentáře, přes režiséra jsem se dostal až ke Kladivu na čarodejnice a nakonec volím za 2: pachuť komunistické propagandy převladla nad dobrými hereckými výkony. Pro dokreslení - v době natáčení filmu měla Jiřina Štěpničková před sebou ještě dva roky kompletní socialistické péče v Pardubicích, které se jí dostalo za pokus o emigraci. ()

jatamansi

Film povinně viděný na školním představení rok co rok, spolu s Baladou o vojákovi a Jeřábi táhnou. Karel Höger mi tehdy vůbec nebil sympatický a tou povinností se mi film tak zprotivil, že už jsem se na něj po letech nedokázala podívat s odstupem. Do odpadu nepatří, to si tvůrci nezaslouží, ale víc než * nemohu dát. ()

vitekpe

Rozporuplny pocit...filmy je hodne temny a to i vizualne. Aneb podepsat nebo nepodepsat, utect nebo neutect...jsou to dilemata... Hoger uplne v poho (jako nerozhodny "reakcionar"), a kolem nej plno krasnych zen v cele s Karolinou, Vlastou a taky mimoradne sexy pusobici mladou Blankou Bohdanovou. Film to neni spatny, ale obavam se, ze brzy vysumi z me pameti. ()

klúčik

Scenár filmu je celkom zaujímavý...Ale podla mňa je to propaganda niečoho čo sa hlavne v 50tych rokoch ani nedalo propagovať. Veď všetci museli vidieť čo sa robilo a kde to prišlo... Herci nesklamali, lebo to jednoducho vedia.....45%. ()

Kovaja

Knížka opět naprosto s přehledem překonala film který byl neslaný nemasný.Sice sem si nad knihou vytrpěl muka ale byli místa kde sem se do komunistického převratu doslova vžil ()

kebom

Vynikajúci film, trochu klišovitosti, trochu nepodarený koniec. Celkový dojem je daný špičkovými hereckými výkonmi, kde žiari K. Hoger a O. Krejča. A v neposlednom rade atmosférou, podľa mňa veľmi výstihujúcou dané obdobie. ()

waits

Jo, copak Otakar, ten uměl točit filmy a taky věděl, co to znamená být pragmatikem. Občan Brych není tupá agitka, nýbrž psychologicky nahozená agitka, takže nevzbuzuje smích, nýbrž mírné mrazení. Při pohledu na soudruhy křičící na majitele továrny "Už nás to omrzelo pracovat na vás, vydělávat vám peníze", nemůže člověka nenapadnout, že takových se potká dnes v hospodě pořád dost. A majiteli by to rádi vysvětlili podobně. Jsou i momenty, pět let před tím ve filmu nemyslitelné (""Jsem proti každému násilí. To už jsem zažil za protektorátu..."Nedá se svobodně diskutovat".. na to soudruh: "S nepřítelem se nediskutuje. Ostatně poctiví lidé nemí mít žádný strach"). Brych váhá, váhá, ale závěr je všem jasný (bodejt ne, točeno v 58) a ostatni postavy jsou schématické, jak vyžadováno. Takže asi tak: nebylo všechno bez chyb, soudruzi, ale progresivní a poctivá inteligence šla nakonec za námi a těm boháčům to nakonec patřilo,no ne? Tak se snad tolik nestalo, že jo...Herci (Hoger, Štěpánek) za podívání stojí. ()

Vesecký

Občan Brych byl na svou dobu filmem odvážným stejně jako Otčenáškův román. O pár let dříve by tenhle příběh nikdo nenafilmoval. Nemyslím tím ovšem Brychovo prozření či "uvědomění sounáležitosti k rodné hroudě" ve chvíli, kdy se rozhodne, že neemigruje. Ovšemže pro tu psychologicky složitou osobnost, kterou Karel Höger ztvárnil mistrovsky. Řadový úředník, který v Únoru neví, na čí stranu se obrátit - a vedle toho lidé, kteří se stavěli na obě strany tehdejšího boje o moc. A ovšem také prospěcháři, kteří měnili kabáty podle dobové atmosféry. Ten příběh byl skutečnější, než by si mnozí dnes přáli. ()

Denny

Tak tohle je příspěvek k Vítěznému únoru, a popisuje události těsně po převratu, kdy se hromada lidí rozhodla utéci na Západ , ale někteří se zase vrátili. Alespoň v tomhle filmu občan Brych s Vlastou Fialovou. ()

wata

Umelecky zvládnutá, ale stále je to propaganda. A chudák človek vedel, že za múdreho a statočného bude považovaný, iba ak sa rozhodne nezradiť stranu.. Ach.. Ale treba to pozerať, aby človek vedel, v akej dobe žili jeho rodičia a čím ich kŕmili. ()

GIK

Slabý jeden pentagram. 9:32 – skrytá ruka: Krejča; 1:05:32 Průcha – pohled jak ďábel; 1:08:27 – dává do frcu globus??? Pak je globus vidět i ve frcu! No to je neslýchané! „Vy nejste komunista? Já si myslím, že to máte jen trochu pomotaný v hlavě, nic víc.“, žoviálně vypadne z usměvavého komunisty. 1.34.10 – devilhorns. „Krieg is eine Schweinerei.“ Ponorka ve srubu v závěru filmu se fakt už skoro nedá vydržet. ()

RedOctober

Film táhne herecký výkon Karla Högera, který je pán (soudruh) herec. Ano jde o tendenční snímek, ale není hloupý a taková byla doba. ()

Rodin

Nikdy nezapomenu na scénu, kdy vrcholí Brychova katarze a on se ohlíží na nádhernou prosluněnou českou krajinu a pak švenkne na zamračené zalesněné německé pohraničí, kde se chystá bouře, při níž budou padat žáby a trakaře... Tento film opravdu dal slovu "hloupost" nový význam. ()

fandadofilmu

Typický případ, kdy skvělá filmařská práce na celé čáře zvítězí nad agitací. Jedna z nejvýznamnějších životních rolí Karla Högera, vynikající Vlasta Fialová, Zdeněk Štěpánek. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Bohužel film není k dispozici na DVD a nepamatuji se ani, že by ho po převratu dávali v televizi. ()

ForGump

Film a její předloha mi přijdou neuvěřitelným způsobem bizarní. Naprostý schematismus a očividný průběh tomu opravdu nepomáhají. A celý závěr komunisticky podlý a tragický ve svém trapném vyznění. Vlastně nemůžu pochopit, kdo to vlastně byl Otakar Vávra, takhle zvláštní postava snad na světě neexistuje, mám sto chutí ho nenávidět, ale vlastně vždycky mě něco jako Kladivo přesvědčí, že k němu jen nechovám zrovna sympatie. Navíc pochopit to, proč film vypadá, jak vypadá, není v mých silách. Podíleli se na tom profesionálové, ale ta kopie vypadá jak nahozená šedivou fasádou. Neuvěřitelně zvláštní zážitek aneb přemožitelé zlých emigrantů se vrací vstříc radostným zítřkům... 20% ()

Pitryx

Nuda a děs, místo tvrdé agitačky psychlogie. Ačkoli mám hrůzu z jakéhokoli fanatismu, z toho komunistického mám také legraci. V tomto snímku mi chyběli křičící komunisté řvoucí na lidi, jak se budou mít dobře a podobné žvásty. Ale také mne překvapuje, že tento film komančové pustili. Brychův postoj je zde zcela jasný, nenávidí násilnou formu "budování" komunismu, připomíná mu doby gestapa. Což jasně říká. Také mi poněkud unikl závěr, ale vracet se k němu nemíním. Dobře udělaná napjatá atmosféra, ale štve mne, že nikdo nepřekládá německé rozhovory. Takže jednoznačně odpad, ale za závěr a kameru 15%. Což na jednu hvězdu vydá. CI 07122010 10247/tn ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová