Vykopávky

• Velká Británie The Dig

Britská vdova si v předvečer druhé světové války najme amatérského archeologa, aby prozkoumal záhadné útvary na jejím pozemku. A jeho objev vyrazí leckomu dech. (Netflix)

silentname

"The Dig" je pre mňa filmom, aké je podľa mňa skutočne potrebné vidieť. Majú svoju tému, nevenujú sa žiadnym nudným odbočkám, má dobré tempo, zaujímavý príbeh a skvelé postavy. Vďaka tomu som to sledoval s veľkou radosťou a vnútorne som sa cítil na konci pokojný a plný príjemných pocitov. Nie je to film, ktorý začne ako jedno a skončí ako druhé. Ústrednú tému si drží a hľadanie pokladu v tomto filme je podľa mňa fascinujúce. Keď Peggy objaví obyčajnú malú zlatú pyramídu (alebo bronzovú?), je to skutočne veľkolepý moment. Vo filme sa dočkáme aj niekoľkých dramatických momentov, no v prvom rade je to film o živote, o smrti a o tom čo nás raz čaká. Pretože keby nás raz o 1000 rokov našli archeológovia, tak ako je vo filme povedané, nebolo by z nás pravdepodobne nič. História píše príbehy, aby sme ich my mohli v budúcnosti počuť a mohli nám niečo dať. Tento film je podľa mňa obohacujúci a odporúčam ho vidieť všetkým, ktorí majú radi historické životopisné drámy. Okrem toho neustále máme v pozadí nebezpečenstvo blížiaceho sa konfliktu, ktorý vyústi v začiatok druhej svetovej vojny. Nemal by som problém s týmito postavami stráviť viac času. Sú tak dobré a tak skvele zachytené. Film má pohlcujúcu atmosféru, ktorá si ma okamžite získala a nemal som čas sa pri filme nudiť. Za seba hovorím, čeknite si tento film. Myslím si, že je to jeden z adeptov na film roka. Hodnotenie: A ()

castor

Naštěstí to není jen o tom, že by se Ralph Fiennes dvě hodiny hrabal v hlíně a se štětečkem odkrýval poklady vykopaného pohřbu v anglosaské lodi. Máme totiž rok 1939, Evropa se děsí toho, co ten chlapík s drobným knírkem pod nosem plánuje a životem zkoušená majitelka rozlehlých pozemků povolává amatérského archeologa, nadšence a samouka, aby zjistil, co se na pod nimi ukrývá. Objev je to značný, což samozřejmě vyvolá zájem archeologů z několika muzeí. Pak ale příběh dvou (krapet ztracených) lidí jen tak plyne, nic moc vzrušivého se nestane a jejich vášeň pro historii ještě jaro nedělá. A jelikož je jejich vztah spíš profesionální, a pak přátelský, naznali pantátové z Netflixu, že by bylo fajn přihodit nějakou tu romantickou linku. Tudíž se na scéně objevuje Lily „Popelka“ James, která má choutky, ale její manžel jaksi ne. Stejně jako další odbočky to moc nefunguje, respektive to diváka nijak neodrovná. Což naopak nelze říct o vizuální stránce. Kamera z anglického venkova je totiž velmi pěkná, spolu s hudbou (začínající Stefan Gregory) divákovi nabízí místy až strhující atmosféru. A Carey Mulligan mi v posledních letech sedí čím dál víc. ()

filmfanouch

V roce 1939 v Sutton Hoo proběhl nález pohřebiště, přičemž jde v rámci archeologie o tak významný objev, že se pochopitelně musel dočkat nějakého toho filmového zpracování. Události, které nález lodního pohřbu popisují do své knihy zpracoval spisovatel John Preston, přičemž jí do filmové podoby sepsala scenáristka Moira Buffini a režie této adaptace se ujal australský režisér Simon Stone. Do hlavní role přitom původně zlákal Nicole Kidman a Ralph Fiennes, Kidman ovšem nakonec projekt opustila a tak se náhradou za ní stala herečka Carey Mulligan (bohužel....). Stojí poté Vykopávky za to? Těžko říct. Problém Vykopávek je v zásadě v jejich samotném tématu. To není klíčem k nějak výrazně záživnému zážitku, protože tu prim skutečně hrají pouze dvě věci- Vykopávání v Sutton Hoo a do toho nějaké ty vztahy, které celé vykopávání oklopují. Celé se to sice může opřít o velice dobré herecké výkony, krásnou vizuální stránku a slušně budovanou atmosféru, v součtu jsou ale Vykopávky vlastně tak trochu filmem o ničem. Samotné téma vykopávání, které je navíc kombinované se vztahy lidí, kterých se vykopávání týká ovšem postrádá nějakou gradaci, nějaký přesah a ve finále možná shledávám problém v tom, že jsou Vykopávky natočené dle materiálu, který je hodně těžký zpracovat do audiovizuální podoby. Není to přitom nemožný úkol, protože věřím, že to celé šlo natočit zajímavějším způsobem. V součtu jsou totiž ve finále Vykopávky vlastně jen fajn řemeslem, kterému ale chybí nádech výraznosti a výjimečnosti. A je to škoda. Vykopávkám se musí nechat, že na romantickou linii vlastně zas takový důraz nebere a prim tu skutečně hraje především vykopávání. Romantické linie tak Vykopávkám díky tomu nezačnou přerůstat přes hlavu a divák, který na film kouká právě kvůli vykopávání v Sutton Hoo tak nebude mít pocit, že byl oklamán. Vykopávkám se přitom funkčně daří vyvolat pocit, že vykopávání archeologických památek není procházka růžovým sadem. Kamera do prostředí archeologického nálezu vyloženě vtahuje a především dokazuje, že archeologie v 30. letech fungovala na zcela jiném principu než dnes. Přinášela sice více dříny, tím ale zároveň přinesla i větší pocit naplnění z nálezu. A zrovna tohle kouzlo archeologie ten film prodává fakt strhujícím způsobem. Ralph Fiennes je jako vždy sázkou na jistotu a jako Basil Brown je neskutečně super, je proto škoda, že je Fiennese ve finále v celkovém součtu celkem málo. Carey Mulligan je snesitelná, do role lady Pretty se ale vůbec nehodí a zmíněné Nicole Kidman by role určitě sedla víc. Naopak Lily James dokazuje, že jedním z vycházejících britských talentů, Ken Scott (Balin!) konečně dostává po trilogii Hobit výraznější úlohu, kterou si náležitě užívá a Johnny Flynn je fajn. V obsazení tak v podstatě problém není s výjimkou právě Mulligan. Největší problém ve finále shledávám v tom, že mě nechal emocionálně chladným. Považuji se přitom za emocionálního člověka, který u filmů, které skutečně chytí za srdce brečí pravidelně a to i při reprízách. Vykopávky mě ale skutečně nechali zcela chladným a přitom jsem v nich cítil momenty, které po slzách vyloženě volají. Neviděl bych přitom problém v tom, že jsou Vykopávky tak standardně britsky chladné, spíše v tom, že Stone na momenty, které skutečně mohli diváka dostat do emocionální křeče nevydřel na kost. Vykopávky jsou vlastně docela fajn. Chybí jim ovšem ten tah na branku, který by prodal, že koukáte na něco skutečně výrazného a spektakulárního. Samotná vrcholná vizuální a technická stránka a dost dobré herecké výkony totiž nestačí v protikladu s tím, že se fakt koukáte na v podstatě unylý a nezáživný film, který navíc naprosto nevyužívá svůj potenciál a vůbec se mu nepodaří prodat tu atmosféru, že se kopání v Sutton Hoo odehrává na pozadí 2. světové války. Je to pořád strašně hezký, dialogově víceméně snesitelný, herecky zahraný dost slušně a jinak vlastně už nejde cokoliv říct. Je to prostě tuctový. Gratuluji všem, kterým se ve Vykopávkách podařilo objevit něco speciálního a mohli si to užít výrazně více. Z mého pohledu se ale skutečně jedná pouze o slušné řemeslo, které šlo skutečně natočit zcela jiným způsobem a mnohem lépe. Ve finále jsou tak Vykopávky vlastně fajn řemeslem, ovšem obsahově vyloženě prázdným...... () (méně) (více)

Pajky3

Tyhle historické britské filmy někdy sednou a někdy ne. Tomuhle se to podařilo a příběh o vykopávkách ze Suffolku jsem si užil. Obsazení se mi líbilo, i když si dovedou představit v roli hlavní herečky někoho staršího než Carey Muligan a to není nic proti ní, jen mi přišla hodně mladá a to mi tam trochu nesedělo. ()

SlecnaSmilly

Jsem tedy netušila, že maj vykopávky svůj vědní a studijní obor. Přiznám se, že pro mě je to trošičku citlivé téma, protože přicházím do let, kdy mám k vykopávce poměrně blízko. Se s tím tedy snažím bojovat, nakoupila jsem si všechny ty drahý vyhlazovací krémy s všemožnýma kyselinama. Jedna kyselinka má vrásky vyhladit, druhá je vyplnit. Další dva krémy mám jen na oční okolí. Pak nanesu sérum, to jen vklepávám prsty. tohle všechno zafixuju minerální vodou a plácnu na to arganovej olejíček. Ale bacha, nesmí ho bejt moc, jinak se ucpou póry. Hodim na to ještě noční anti-age gelík a můžu jít chrupkat. Na ranní péči se mě neptejte, ta je jednou tak dlouhá. Jestli to zabírá, to nevim, já se zatím jen brutálně osypala, takže jsem svůj kosmetickej nesersér doplnila ještě o Fenistil. A v hlavě se mi honí myšlenky, jak je to nespra, že chlap s vráskama je ok, zatímco žena vyzobaná slunečnice. Fuck off světe. ()

• Peggy Preston (Lily James) byla součástí týmu profesionálních archeologů vedených Charlesem Phillipsem z university v Cambridge, který převzal po Brownovi vedení vykopávek. Mezi další členy této skupiny patřil například odborník na prehistorii jeho rodného Walesu W. F. Grimes (Arsher Ali), dále archeolog Osbert Guy Stanhope Crawford nebo Peggyin manžel Stuart Piggot. Právě oni otevřeli pohřební komoru, kde nalezli množství pozoruhodných anglosaských artefaktů (z nichž je asi nejproslulejší bohatě zdobená helma), nikoli však tělo. Kdo zde byl původně pohřben se stále nepodařilo s jistotou určit, ale jedním z nejpravděpodobnějších kandidátů je král Rædwald, vládce království Východní Anglie cca v letech 599–624, popřípadě jeho syn Eorpwald. (J.F.B.)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD