Císařský rada Ullik se rozhodne modernizovat své staré mlýny instalací nové turbiny. Jeho podivínský švagr Artuš se tomu snaží zabránit, neboť stavební práce narušují statiku věže, ve které bydlí. UIIikova starší dcera Tynda je talentovaná zpěvačka. Obletovaná dívka tajně přijímá dvoření mužného Václava, syna nočního hlídače. Její mladší sestra, lékařka Marie, si přes otcův zákaz získá srdce a ruku astronoma Zouplny a odchází z domova. Bohatý Čechoameričan Mour slibuje Ullíkovi finanční účast na jeho podniku, ale zájem má především o Tyndu... Film, který se stal trhákem (i díky nákladným dekoracím), získal řadu ocenění. (oficiální text distributora)

OŠmíd

Až jsem byl překvapen, jak se mi to líbilo. Akorát mě mrzelo, že se výborná Vlasta Matulová po půlce někam ztratila (vdala se), aby se na konci objevila jako zachránce rodiny... ()

nlua

eh, bože. tak skvělá kniha, tak debilní film. chudák čapek-chod, co by asi tak říkal, kdyby viděl, že veškerá komika Turbiny byla filmem potracena a zbylo jen vzdychání. ()

benden

Zase jeden ze zdařilých starších čs. filmů, který mne docela zaujal. Na tehdejší dobu to musel být docela trhák - zajímalo by mne, jak si film v době nelehké vedl po stránce kasovní. Lidé přece jen měli v době války jiné starosti, než chodit do kina. Tam je musel nalákat jen opravu dobrý film. Čím to, že jsme kdysi měli ták krásné herečky? Baarová, Matulová, Glázrová - jen v tomto filmu 3 krásky najednou. Možná, že i ony měly zásluhu na tom, aby film plnil sály i v době, kdy mnozí umírali na frontě. ()