Smrt do roku 2020

(TV film)
  • USA Death to 2020

Rok, na který nikdo z nás nebude rád vzpomínat, očima nejhůř informovaných komentátorů v historii. (Netflix)

DJ_bart

"Když udeřil první lockdown, byla to neskutečná nuda. Viděla jsem doslova všechno od Netflixu. Pak jsem ale narazila na jednu reality show s názvem Amerika, a to bylo teprve pořádný žůžo labůžo. Dávají to pokaždý na zpravodajským kanále. Viděli jste to? Je to absolutní zhovadilost! Víc zvratů jsem v dějinách televize ještě neviděla." ____ Excelentní mockument, satirická sumarizace, a parodická retrospektivní bilance všech sraček, který na nás vyklopil rok 2020 - hořící klokani, třetí světová, Brexit, koronapičus, pád Oranžového muže, agónie Trumptardů, a tak dále.... Rolí cynických bedekrů se ujali archetypálně stereotypní charaktery jimž vévodí zejména rasistický frky nihilisty Samuela L. Jacksona na účet všech etnik a minorit ["Oscaři jsou přehlídkou zámožných bělochů. Nemluvě o filmu 1917, což je taky číslo, který odpovídá množství bělochů v něm."], či Lisa Kudrow jež se bravurně zhostila ženské verze šovinisty Bena Shapira ["The fact, which doesn't care about your feelings, is that conservative voices are being silenced. I've said it on Joe Rogan's and Jordan Peterson's podcast, and of course on Fox News with Tucker Carlson. Twice actually!"].... Kdo agilně a permanentně sledoval letošní shitfest, bude náležitě odměněn kulometnou palbou kulturních referencí ["Ne, děkuji, 5G vakcínu od Sorose a Gatese si nechte."], skrytých 'velikonočních vajec' [Mox = Vox], rafinovaných slovních hříček, a aforistických hlášek ["Evropské summity za klima jsou kýč. Je to v podstatě Coachella pro elitáře. To že chtějí vrcholní politici předstírat, že se zajímají o klimatickou změnu, je součást jejich agendy, takže si pozvali Gretu Thunberg. To je taková ta švédská teenagerka která získala popularitu díky tomu, že mluví o depresivních věcech. V podstatě druhá Billie Eilish."].... Je sice záměrná profanace, že je snímek určen jako diskurz převážně pro americkou, než evropskou diváckou obec, leč nelze se čemu divit, když se veškerý exces točil kolem téhle Banánové republiky. Každopádně lze v konkluzi 'Smrt do roku 2020' ohodnotit jako lahodnou jednohubku, která bude šmakovat a zároveň se hnusit pravičákům, levičákům, konzervativcům, i liberálům - doslova každý si zde najde něco, co poskytne gusto jeho chuťovým pohárkům. Ačkoliv je nutno podotknout, že kdo kupříkladu simultánně sleduje pořady od Johna Olivera, Billa Mahera, Trevora Noaha, či poslouchá podcast Joea Rogana, nedoví se prakticky žádnou novinku, a alespoň si dopřeje kompilační repete absurdních peripetií minulého roku. Snímek převážně roastí konspirátory a konzervativce, takže já jsem nadmíru spokojen.... ____ "Společnost ještě nikdy nebyla tolik na ostří nože, jako dnes. Zatímco na pravici máte kult zdegenerovanejch extremistů, který jsou nezpochybnitelně přesvědčeni o tom, že Hitler byl vlastně celkem fajn cápek, tak na levici zase máte bandu debilních ufňukaných woke lordů, který by vás za každou politicky nekorektní hovadinu nejradši zrušili z povrchu zemskýho. Takže předtím než se z obou stran poblijete, zvažte, ke komu se radši přidáte." () (méně) (více)

fallanga

Hystericky vtipný "dokument" o roku 2020. Některé vtipy nejsou příliš vtipné (část s královnou bych třeba naprosto vystřihl), ale po většinu filmu jsem se megalomansky bavil a svíjel smíchy. Samozřejmě, tento téměř dětinský humor není pro každého, ale i pokud vás nerozseká mluvčí Bílého Domu popírající existenci Ukrajiny, či Britka co považuje dění v USA za televizní show, tak si stejně myslím, že je to pěkně odlehčená rekapitulace toho co se roku 2020 událo. Hlavně to připomene i ty události, které vypadají, že se staly někdy v minulém století. Jakože, Austrálie hořela taky 2020? WOW! Občasný pohled mimo USA by vůbec neuškodil, přeci jenom po světě se děje tolik genocid, že by to vystačilo na vlastní seriál. Ale to asi nebude téma na žertování... ()

Radko

Sranda prehnaná filtrom komerčnej spoločnosti Netflix, ktorá si uprostred filmu robí reklamnú pauzu pre svoje seriály a filmy. Sranda stredostavovského liberála, jednostranne namierená voči republikánom a rasistom. Sranda, tváriaca sa ako šľahajúca na všetky strany, ale voči demokratickému kandidátovi postavená len na neustále obmieňanom a veľmi neškodnom a bradatom vtipe: pozrite, je starý a vetchý ako Matuzalem! Sranda, geograficky nevnímajúca nič len USA a Veľkú Britániu - a keď sa im to v súvislostiach s vnútornou politikou a stavom krajiny čo len trošilinku hodí, ešte tam pricmrdne Čínu a Ukrajinu. Pár dobrých jebov sa, samozrejme našlo. Veď, ak by nie to by už autori boli úplní vypatlanci. Úplní neboli. Len takí obyčajní. ()

sedm.1

Já se sice na jednu stranu po skončení tohoto sarkastického projektu nemohu stále zbavit jistého pocitu jeho zbytečnosti, na druhou stranu je to ale v rámci možností poměrně nečekaně zábavná reflexe a těch necelých sedmdesát minut uteklo docela svižným dojmem, kdy film oživují především komentáře několika postav, z nichž mě jednoznačně nejvíce svými poznámkami bavili Hugh Grant, Lisa Kudrow a Diane Morgan jako jedna z pěti nejprůměrnějších lidí na světě, naopak jejich protipól nezáživnosti tvořili překvapivě Samuel L. Jackson, který to zřejmě celé nepochopil a bral to až příliš vážně a pak přehrávající Leslie Jones. Ústřední téma roku 2020 si jinak očekávaně zabírá koronavirus, dostane se ale i na události z Velké Británie a odchod Harryho a Meghan z královské rodiny, či na Borise ,,kupku sena‘‘Johnsona, nicméně celé se to ale soustředí především na události z USA, takže nějakého globálního rozhraní se zde divák příliš nedočká, a tak nás neminou americké prezidentské volby, kde poměrně nekompromisně, ovšem trefně, šijou tvůrci do obou kmetů, a chybět nemůže ani nafouklá bublina kolem ,,zkrocení‘‘ George Floyda, což následně nesmyslně přerostlo v rabující hnutí, no zkrátka, v tomto ohledu tvůrci prostě krapet ztratili nadhled. Každopádně si neustále říkám, jak to vlastně mám ale celé uchopit. Pár fajn narážek a fórků se tu sice objeví, také to uteče jako voda, ale vypovídající hodnotu to prostě nemá žádnou, jde prostě jen o takový jednoduchý, neseriózní úlet, který ale nějaký výraznější zážitek rozhodně nepřináší. ()

RigorMortis

Rok 2020 v kocke a snaha o paródiu dokumentu v podaní niekoľkých celebrít. Humor občas uštipačný, občas suchý, niekedy sa pomaly ani nebolo na čom smiať. Oddychovka od Netflixu ak nemáte chuť na poriadne dokumenty, dieru do dejín však neurobí. Mimochodom, zdá sa mi alebo je názov dokumentu preložený zle? ()

• Již podruhé herec Joe Keery ztvárnil postavu YouTube influencera. Poprvé se tak stalo ve snímku Spree (2020). (Kuzmik)