Po první předváděčce údajně jen O.Welles rozpoznal výjimečnost a sílu Wellmanova filmu, který se na westernovém půdorysu vyslovuje proti braní spravedlnosti do vlastních rukou, lidovým soudům a lynčování. H.Fonda je skvělý v roli muže, který sice ví, co je správné, ale proti vůli většiny to nedokáže prosadit, poněkud proklamativně působí jen závěrečné čtení dopisu, prostý honák (navíc ve stínu oprátky) by těžko formuloval svoje rozloučení s manželkou a dětmi podobným způsobem.(15.8.2007)

Nemohu se zbavit dojmu ze se nejedna prilis o western, ale spise o soudni drama a nejelepe spise o moralni drama na otazku do jake mir muze clovek vzit do svych rukou zakon a rozhodnout o smrti druheho. Jedna se o stary studiovy film zasazeny do westernoveho prostredi. Prestoze zacatek trvajici pomalu 20 minut az pul hodiny, kde se debatuje o vytvoreni dovbrovolnicke jednotky, ktera vypatra a potresta zlodeje dobytka a vrahy jednoho z zdejsich farmaru, je neuveritelne pomala a lehce az nudna, ve chvili, kdy hlidka vyjede, film ziskava na obratkach. Z hlediska hereckych vykonu se nam predtavi takovy velikani jako je Henry Fonda, Anthony Quinn, Harry Morgan (znamy spise jako plukovnik Potter ze serialu MASH) anebo muj oblibeny herec Dana Andrews. Vetsina filmu se toci ohledne popravy tri udajnych vrahu a zlodeju dobytka, pres zajimave herecke vykony a zde zvlaste ocenuji Anthony Quinna a Dana Andrewse (Henry Fonda pres svou hlavni ulohu zustava upozaden). Dalo by se rici ze film je jakousi studii davoveho chovani, ale to bych asi prilis prehanel. Jednotlive postavy jsou pak take zajimave vykreslene - mestsky opilec, ktery je fanouskem veseni a lyncovani, soudce stojici na strane zakona pres nevuli davu jej respektovat, reverenda, ktery nemuze stat na jine strane nez na te, ktera je proti jejich potrestani a v neposledni rade mladeho hocha, ktery je nucen svym otcem, byvalym jiznaskym generalem, prihlizet a ucastnit se na techto zverstvech... Ne, The Ox-Bow Incident neni prilis westernem, nicmene se jedna o zajimavy pocim filmoveho prumyslu behem 2. svetove valky. Kdo uvidi nemel by byt zklaman.(28.1.2008)

Na pet hvezd to nebylo, ale v ramci lepsi/horsi 4* je to ta prvni varianta. Komercni propadak a pravdepodobne jeden z prvnich revizionarskych westernu vubec, The Ox-Bow Incident prezentuje naprosto odlisnou podobu divokeho zapadu, nez na jakou jsme z tehle doby zvykli... Jelikoz je film pomerne kratky, natahnul Wellman pribeh naprosto zbytecnou scenou s dostavnikem, kterou (a potazmou cely film) alespon trochu vylepsil cameem puvabne beckove herecky Mary Beth Hughes. Co se hercu tyce, tradicne kvalitni vykon podal Henry Fonda a v te dobe jeste neznamy Dana Andrews, pobavil i Anthony Quinn vymenujici si homopohledy s "Majorovym" synem. Zbytek nebyl spatny (Davenport, Darwell, Conroy), ale za zminku uz to nestoji. Zajimavost - naprosto stejny kulisy mesta Bridger's Wells pouzilo 20th Century v roce 1950 ve filmu The Gunfighter s Gregory Peckem a dokonce i v roce 1959 ve filmu Warlock s ... wait for it ... Henrym Fondou :) Je docela dost dobre mozny, ze jich bude i vic, ale tyhle dva jsem si podle mesta proste vybavil okamzite.(18.6.2017)

Dvanáct rozhněvaných můžu - verze, divoký západ. Fonda tady toho prostoru moc nemá a scéna, kde potká svou rozkošnou Rose, vlastně byla ve filmu zbytečná, protože to nemělo na příběh vůbec žádnej vliv, ale rozhodně mě pobavila scénka, když přišli do baru a barman se jich ptá: "Co si dáte? Whiskey?" - "Co máš?" - "Whiskey."(3.2.2014)

Jízda do Ox-Bow, či přesněji přeloženo "Případ Ox -Bow" je příběhem, který by se stejně mohl tak odehrát jinde, než na Divokém západě. A stejně tak by mohl být divadelní hrou - o akci, romantiku krajiny, souboje, přestřelky apod. tu totiž vůbec nejde. Jde tu o otázku, kdy a za jakých okolností může člověk odsoudit jiného člověka, otázka presumpce neviny. (Vzpomeňme jen na kauzu Jiřího Čunka, kterého by jistě lůza již popravila, pokud by se měla rozhodovat na základě informací z našich "demokratických" médií - zatímco praví viníci jsou skrytí a chránění). Ale stručně: dobrý černobílý western, kterému ještě šlo o otázky morálky, zákona, práva, spravedlnosti, což např. u westernů zbožňovaného Leoneho už vůbec nejde...V amerických westernech se s těmito náměty setkáme často (srovnej např. Bravados nebo Poslední vlak z Gun Hillu).(27.2.2008)

• Henry Fonda

• - Role Gila Cartera (Henry Fonda) byla původně nabídnuta Garymu Cooperovi, ten však odmítl. (Mol)

• - Aj keď bol tento film natočený v roku 1941, trvalo ďalšie dva roky, kým sa spoločnosť 20th Century Fox rozhodla film s, na vtedajšiu dobu radikálnymi a buričskými názormi, pustiť do distribúcie. (beso74)

• - Henry Fonda, který měl vojenský odklad, se ihned po natočení tohoto snímku dobrovolně přihlásil do Amerického vojenského námořnictva. (Kulmon)