Reklama

Reklama

Nebožtíci přejí lásce

  • USA Avanti! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (335)

honajz 

všechny recenze uživatele

Nesmírně pozitivní film, který sice vlastně uznává nevěru, ale v dané situaci a hlavně místě kdoví, jak by se každý z nás zachoval? Protože především jde o život, o schopnost užívat si krás a radostí života, myslet pozitivně a nenechat se svazovat správními radami a neustálými schůzemi - alespoň jednou v roce na jeden měsíc... Samozřejmě je to svým způsobem pohádka, protože kdyby nebyl synek z milionářské rodiny, ale třeba dělňas z lodi, asi by to tak romantické a kouzelné nebylo. A samozřejmě, že se zde pracuje skvěle s nadsázkou a stereotypy (tvůrci českého seriálu Most! by se tady měli učit, jak se to dělá a jak to má být dobře) americké, anglické i italské povahy (a vlastně i sicilské, abych nezapomněl). Co na tom, že je to kašírované, je to jen výsek ze života, podobně jako naše dovolené nebo prázdniny, na které rádi vzpomínáme. Je to však skvěle napsané, včetně velice vtipných dialogů ("Ty černé ponožky - na znamení smutku?"), výborně zahrané, i když myslím, že Clive Revill v podání majitele hotelu Carlucciho všechny ostatní zastínil ("Co bych si bez vás počal?" - "Také si to často říkám."), skvělá kamera a lokace - a hlavně to velmi pozitivní kouzlo a atmosféra, které člověka příjemně naladí. Takových filmů žel není moc. Protože pohladit po duši je daleko těžší, než natočit depku. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Dnes už klasická rozpustile rozmařilá letní nenáročná romantická komedie, v níž je zdrojem humoru schematický pohled Američanů na Itálii a pak hlavně postava amerického ministra zahraničí... Tvůrci to však trochu přehnali se stopáží, v lehkém žánru rom-com se má vše vyřešit maximálně do hodiny a půl... ()

Reklama

Jinny 

všechny recenze uživatele

Ústřední dvojka je spolu roztomilá a tradičně se propracuje od antipatií k pochopení a romantickým citům. Kromě romantické linky je ale stejně důležitý mírně morbidní podtón okolností, za jakých se setkávají. Celkově je většina humoru sarkastická nebo (až překvapivě) vyloženě černá. Billy Wilder zároveň lehkonohou komedie obohatil obligátní dovolenkovou nahotou a krásnou scenérií jižní Itálie plus strefováním se do některých italských klišé. Je to příjemné pokoukání, které právě proto, že hlavním hrdinům umřeli rodiče a hlavní hrdina je tvrdý byznysmen, řeší maximálně tak radost ze života. A to i přes neustálé zdůrazňování, že mužská část páru má kdesi daleko (odcizenou) manželku a děti. ()

bloom 

všechny recenze uživatele

Opravdu malebná romatická komedie. Billy Wilder vsadil tentokrát na další divadelní hru, ale především na kouzelný ostrov Ischia. Jack Lemmon je opravdu kouzelný po celý film, obzvlášť při svém koupání v ponožkách. Juliet Millsová byla podle mě nejlepší volbou pro roli slečny Pamely a Clive Revill... nějaký jiný herec by roli Carlucciho zahrál méně výrazným způsobem. Navíc u nás jeho výkon podtrhává Miloš Kopecký v českém dabingu, který se opravdu mimořádně povedl. Jacka Lemmona opět mistrovsky přemluvil Vladimír Brabec, v dalších rolích Hana Maciuchová, Jiří Bruder, Josef Bek, Luděk Kopřiva nebo strýček Jedlička... ()

Madison 

všechny recenze uživatele

Už úvodná lietadlová scéna s výmenou športiek za elegantné handry doplnená čerešničkou na torte v podobe pohoršeného biskupa, ma skvele navnadila. Tešila som sa ako malé dieťa na milujúcu sladkosť, Jack Lemmon mi učaroval od prvej chvíle, talianska ľahkosť mi opantala zmyslové orgány a chutný temperament ,,malej blonďatej tučky" Juliet Mills ma posadil na zadok. Ten príbeh je povzbudený skvelými scénami v hoteli, na rozhorúčenej skale s okoloidúcou loďou plnou navnadencov, k tomu ešte energická hudba talianskych rozmerov. Aj napriek toľkým kladom však nedokážem zabudnúť na prehnanú dĺžku a tvorcovia to so stopážou riadne prestrelili. Scenár chvíľami pohapkáva a film občas nepríjemne nudí. Skrátenie aspoň o polhodinu by mi výrazne zlepšilo dojem a napriek tomu, že som sa ,,zamilovala" do tej roztomilej blondínky, tento film bol chvíľami miernym sklamaním. 70% ()

Galerie (58)

Zajímavosti (17)

  • Natáčanie prebiehalo na ostrove Ischia, konkrétne v prístave a v kostolíku Santa Maria del Saccorso, a v mestečku Sorrento, kde sa nakrúcalo ranné kúpanie na pláži a scény v Grand Hoteli Excelsior. (dyfur)
  • Britská televízna sieť Channel 4 nazvala film „vzácnym príkladom cestovateľskej komédie, ktorú nikdy nie je ľahké dotiahnuť do úspešného konca bez použitia starých rasových stereotypov." (Arsenal83)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno