Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

Arccos

Snaha o válečný film s hlubší tématikou a vedle ní béčkové bitevní scény jak z Ramba. Jak to funguje dohromady? Na opravdu hodně odřené tři hvězdičky. ()

ostravak30

Já zase filmy Johna Wooa tolik neznám, takže nemůžu říct, že by pro mě byl jeho Kód Navajo zklamáním. Pro mě se hlavně jedná za prvé o originální téma. Že by indiáni kmene Navajo působili ve válce a ještě k tomu jako kódovači, to je pro mě něco zcela nového. A myslím, že to ani nikdy nikdo nepoužil ve filmu. Také 2. světová válka a bojové/válečné scény jsou zobrazeny hodně povedeně. Je opravdu vidět, že si na filmu tvůrci dali záležet a to hlavně po finanční stránce. I obsazením se mi film celkem pozdával a musím říct, že Woo se pozdržel takových těch amerických filmových zvyků, použitých třeba v Pearl Harbor či tak, kdy se oslavuje americké hrdinství a propuká národní hrdost, do toho hraje hudba, doják jak prase, což oceňuji. ()

majk_n

Film naprosto kazí podprůměrný výkon N. Cage. Jinak skvělý námět a výborné bojové scény, ale to už je od dob Ryana standart ()

Johny_MH

Dávám plné hodnocení ne proto, že by ten film byl bůhvíjak geniální, ale proto, že po MI-2 je to opravdové osvěžení. ()

Max Q.

Bojové scény skvělé a uvěřitelné, herecký výkon Cagea oproti tomu hodně slabý a americké řeči o svobodě neuvěřitelně blbé. ()

Napoleon-B

tři a půl *.... Dobrý nápad se kterým si šlo vyhrát trochu lépe. NIcméně nenudil jsem se a byla to příjemná válečná oddychovka. ()

Paladin25

Mne sa to páčilo malo to svoju povedal by som miestami až komixovskú atmosféru lebo to všetko čo dokázal prežiť Cage by dokázal len nejaký superhrdina. ()

BradleyT

Je to typický americký válečný akčňák. Ukazuje na domnělou americkou statečnost a obětavost. No, dívat se na to dá, ale člověk jim nevěří ani slovo. ()

quasar

Patos, patos.... a navíc ještě - kam zamíří laufem americký voják, tam se strefí s neskutečnou přesností, i kdyby to bylo deset kilometrů daleko!!! (salva z válečné lodě) ()

Fugito

Príliš akčné a vlastenecké na môj vkus. Nickolas Cage - úplne otravný, nie je vobec herec pretože nič nehrá, má len fotogenickú tvár a to ho zachraňuje- aspoň si to myslí. V tomto filme mi chýbali emócie, ktorými prekvital napr. Band of Brothers . Určite by sa dal dotiahnuť. Inak podľa mňa taký priemer s dvoma sympatickými Navajmi. ()

harycek

O použití indiánského jazyka jako šifry jsem poprvé slyšel před 43 (cca) lety v českém rozhlasu v pořadu "Přísně tajné" , který brilantně provázel Miloš Kopecký. Po shlédnutí tohoto filmu jsem si osvěžil paměť a doplnil informace o této válečné šifrantské taktice. Film poutavě a bez zbytečných odboček vylíčil jednu epizodu války. Pro mne toto dílo nemá chybu, nikde se nepřehrává a pod., sentimetu je také málo, proto dávám plný počet. ()

davistercz

Očekávání byla velká,ale opak byl pravdou.Scény,kde se bojovalo a střílelo ty byly naprosto úžasné.Až na pár vyjímek např.když se střílelo z lodí tak John Woo použil snímky z dokumentů? Co to sakra je?!.Nicméně válečné scény byly dobré,ale film obsahoval nudné scény,kde marináci si povídali,vypravovali své příběhy atd. některé momentky byly pěkné i emocionálně založené,ale jak říkám... Moc utahané. ()

ESNYR

Nudný film v nudném provedení o nudných věcech se zpruzenými herci, kteří vypadaly že je to snad ani nebaví. Herectví které předvádí Nicolas Cage se nijak závratně neliší od čehokoliv jiného co natočil. V několika momentech to zaujme ale jinak je to špatná napodobenina válečných filmů. Přihmouřím svoje švidravé oko a dám 3 hvězdy (ale jen proto že nám tady ukazují válku trochu jinak) ()

heavy66

Golfista má pravdu, že Vojín Ryan je opravdový, zatímco Kód Navajo opravdovost postrádá. Ale tak dokonalý balet smrti umí natočit jenom John Woo! ()