Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

moviesfan

Toto válečné drama mohlo být mnohem lepší. Jenže by nesmělo tak nudit. V kině jsem se nestal zaujatým divákem, ale jen jsem zúčastněně přihlížel. Ale musím uznat, že téma je zajímavé. ()

JohnCZ

Po technické a vlastně i herecké stránce takřka perfektní válečný film. Už dlouho jsem neviděl válečný snímek tolik založený na akci a Windtalkers mě opravdu chytli. Reálné to však moc není, Cage je po celou dobu filmu nesmrtelnej hrdina, kterej tancuje mezi kulkami jak profesionální baletka a na konci ho sundá jeden pitomej šrapnel? Pff. Plus dávám za krásnou indiánskou hudbu. ()

m.krudenc

Myslím, že na porovnání tohohle filmu a Vojína Ryana se dá názorně předvést, jaký je rozdíl mezi geniálním režisérem a režisérem úzce zaměřeným na akční snímky. V Navaju je vše podřízeno vše efektu, takže zatímco po slavné úvodní scéně v Ryanovi jsem nemohl popadnout dech, při zdejších "válečných scénách" jsem se musel i pousmát jak moc to má vypadat opravdově. V Ryanovi to BYLO opravdové ! Jinak film Kód Navajo je hezká podívaná určitě by jste ho měli vidět. ()

corpsy

Johnovi Woo tento žáner celkom ide. A naopak jeho štýl takémuto druhu filmu sadne. Zaujímavý a profesionálne zvládnutý film. ()

curunir

Osobne by som tento film veľmi so Saving Private Ryan neporovnával, absolútne sa to nedá, snáď mi skôr viac pripomínal Tenkú červenú čiaru. Iste aj tým, že sa odohráva v podobnej lokalite, taktiež potom aj akýmsi príliš hlbokým posolstvom, ktoré sa do neho tvorcovia snažili dať. To druhé však vôbec nefunguje, hlavne z dôvodu, že síce to nie je úplne o ničom film, John Woo však réžiu vôbec nezvláda a je beznápadovo plochá. Samotné akčné scény sú bezducho iba pre efekt nakrútené, začo však myslím môže do istej miery aj Hornerova hudba, ktorá občasne (a veľmi to je vidno pri úvodnej strielačke) vytvará dojem ako keby sa jednalo skôr o komédiu, či inak odľahčený oddychový žáner. Tento tak plodný skladateľ v poslednej dobe akosi upadá. Dosť ma zarazil rozpočet. Čo tu mohlo stáť tých 115 miliónov $ (rozpočet Star Wars III. Tenká červená čiara 50 miliónov $, Saving Private Ryan 70 miliónov $ a oba filmy sú pritom omnoho pôsobivejšie), keď sa tu väčšinu času behá niekde po koncoch a aj pre strelbu s lodí boli použité zreštaurované archívne zábery. ()

PauloZ

Hodnotit film zle jnemom proto, že tam hraje Cage (taky ho neřadím mezi nejoblíbenější herce) a přitom opomenout kvalitu filmu, to je dle mého absurdita a TUPOST! ()

Angerr odpad!

K akčním filmům mám odpor, jsou mým nejméně oblíbeným žánrem (mám na mysli ty filmy, v nichž nezranitelný hlavní hrdina postřílí stovky neosobně ztvárněných nepřátel). Jsou ovšem zástupci tohoto žánru, o kterých bych řekl, že patří k mým oblíbeným filmům - třeba Hodný, zlý a ošklivý. Ten má ovšem skvělou hudbu, herce a plynule ubíhající příběh. Co z toho je tady? Nic - vlezlá všudypřítomná hudba která mi v druhé polovině filmu šla neskutečně na nervy, směšní herci - pokusy Nicolase Cage předstírat citová pohnutí byly krajně nepřesvědčivé - a stále stejné odstřelování hord japonců hrnoucích se na porážku. Dělostřelecká palba je neuvěřitelně přesná hned na první pokus. V tricích se nevyznám, předkládané záběry náletů mi ale připomínaly intro z počítačové hry. A označit film za válečný je skutečně triumf marketingu, stejně dobře by to mohlo být sci-fi odehrávající se na měsíci. Možná by nižší gravitace pomohla Woo-ovi lépe natočit scény s výbuchy, kterých je ve filmu požehnaně. Celá hrůza trvá 2,5 hodiny! Patrně nejhorší film, jaký jsem zatím viděl. 1/10 ()

Kryton

Woo v USA chytil nějaký virus , protože tam točí filmy , které by v Hong Kongu neprošli ani po zakapání čínskou omáčkou. ()

Turiec

Povrchný film povrchného režiséra. Ako sme už v hollywoodskych vojnových filmoch zvyknutí, tak Američania sú príliš dobrí, a ich nepriatelia (tentoraz Japonci) príliš zlí. Tvorcom sa núkala výborná téma v podobe zbližovania rôznych kultúr (Američania, Navajovia a Japonci), či riešenia morálnej otázky „ochrany kódu“ za každú cenu a vojny všeobecne. Napriek tomu ju ani trochu nevyužili. Povrchne načreli do všetkého, vrátane love-story a nič nedotiahli do konca. To, že americkí vojaci kosia nepriateľov po desiatkach a zastaviť ich môže len to, keď im dôjde munícia, sa dalo očakávať. Pri scéne s japonským dieťaťom som myslel, že sa od zúfalstva rozplačem. Mám už podozrenie, že hollywoodsky scenáristi majú vo Worde šablóny (templates) na rôzne druhy filmu. Napr. vojnový, motorky, autá, lovestory... Nahodia len mená postáv a počítač im vypľuje hotový scenár. Druhá možnosť je, že všetko píše jeden človek, čo by sa pri súčasnej produkcii stíhať nedalo. (Jedine vtedy, keď by používal tie šablóny. :o) ) Film samotný nezachránil ani Nicolas Cage. Nepatrí medzi mojich obľúbencov hlavne preto, že som ho nevidel v žiadnej role, ktorá by mu vyložene sadla. Ak by som mal niekoho vyzdvihnúť, bol by to Christian Slater a možno obaja Navajovia. **1/2 ()

agentmiky

John Woo všem ukázal, jak má správný patriotistický a zároveň proamerický film vypadat. Nicolas Cage (Enders) tam hopsal z jedné nohy na druhou a při tom svém poskakování vystřílel stovky Japonců, poté postřelený bez míření sestřelil pouhou pistolí asi na dvacet metrů pár dalších vojáků, kteří se nacházeli na kopci. A v takových věcech bych mohl pokračovat do nekonečna. Tohle mě štvalo ze všeho nejvíce. Jinak se film docela podařil. Všechny postavy a jejich osudy měly něco do sebe. Cage mě svým výkonem velmi mile překvapil. Musím nesouhlasit s tím, že ve filmu není moc akce. Podle mě jí tam bylo dostatek. Hudba Jamese Hornera tomu dodala tu správnou šťávu. Je ale pravda, že dialogové scény mi přišly v některých chvílích velmi zbytečné a zdlouhavé. Závěrečná přestřelka a její vyústění mě hodně překvapilo. Normálně bych tomu filmu dal čtyři hvězdy bez nějakých větších potíží, ale za to hrdinské a hlavně nereálné chování Enderse i dalších mariňáků tu jednu hvězdu prostě musím strhnout. Za mě dávám 70 % ()

mysiak

Akože snaha sa cení byť vojnovým...ale Woo so svojou akciou a na druhej strane otrasným scenárom to nemôže dokázať, akcia taký slabší americký Woo, a ako celok obyčajný vojnový film, kde zaujme akurát režisér s jeho akciou... ()

Ellmariachi

Abych se přiznal, tak jsem po půl hodině nevěděl, zda to na jeden zátah fakt dám. Dal a nelituju. Jsem asi divnej, ale já konečně od dob Vojína R. věřil , že na obrazovce mám opravdovou bitvu. Že banda A jde proti bandě B a že jich je na obou stranách dost, aby to připomínalo bitvu a ne sraz fandů Baníku a Sparty na poli za městem. Prostě jsem měl fakt pocit, že se dívám na válku. Navíc jsem si celou druhou část filmu říkal, že se stane zázrak a může zde dokonce zemřít jeden z hl hrdinů. No a vono....Když pominu indiánský řeči, který prostě chtě nechtě přijít musely, tak jsem právě viděl fakt hodně slušnej válečnej film. A světe div se, ale Nicolas Cage mě po třetí v životě opravdu bavil. 80 procent ()

Laxik

Tohle je asi ten nejprůměrnější válěčný film, jaký jsem kdy viděl. Nenašel se jediný moment, kdy bych se u tohohle filmu nudil. Ale taky jsem se ani jednou nebavil. A jen jednou se mě dotkly nějaký emoce, to když spolu Ox a Bílý Kůň hráli na flétnu a harmoniku. Možná k tomu přispěla i ta šablonovitost a klišoidnost ... vlastně úplně všeho až na indiány. Ne, určitě je tohle na vině. A pak taky kamera. Ta byla ale kruci nudná a v klidných scénách pěkně ucouraná a unylá. Na druhou stranu oba indiáni i Chris Slater hráli minimálně příjemně a boje, jako všechno ostatní, nenudily (i když ani nijak nebavily). Moji oblíbenci Cage a Stormare, který výjimečně hrál seveřana a ne Rusa, toho bohužel moc nepředvedli. Vrcholnou scénou pro mě zůstává bitka v bažině hned na začátku. Tu haldu klišé a rukopis mizerného filmu odpouštím jen těžko, ale budiž. ()

numi

Citově plytký a morálně jednoduchý film, který rozděluje jednotlivé postavy do dvou skupin. Tenhle je špatný a tenhle je zase dobrý. Nic mezi tím. Tedy ano, uprostřed je právě hlavní postava, čerstvý seržant Enders, a celý film je o tom, na kterou stranu nakonec bude patřit on. Námět je zajímavý a možná by nebylo vůbec špatné se zaměřit pouze na vzájemný vztah jednotlivých (v tomto snímku dvou) Navajů a jejich "kovbojů". Ale to rozhodně ne v tomto snímku. Tady jsou totiž zajímavé jen ty akční části. V tom je John Woo prostě profík. A Nicolas Cage mě v těch nebojových scénách nepřesvědčil. Jako polda, respektive terorista, v Tváří v tvář (také pod taktovkou Johna Woo) byl výborný, ale jako rozpolcený voják ani náhodou. Akční scény jsou však zajímavě natočené, neopakují se a mají slušný rytmus. I když jsou kolikrát až příliš nadsazené. [leden 2006] ()

Orlau32

Nechci to hodnotit. Musela bych hodnotit jednotlivé válečné scény nebo myšlenku filmu. A ta byla jasná. Ukázat, že Navajové svou mateřtinou (které nikdo nerozuměl) prakticky zachránili každý útok, který už vypadal beznadějně pro Amíky. Na můj vkus se tam moc střílelo a bylo moc mrtvol (to na obou stranách). Možná, že to tak bylo, ale spíše to byla režisérova a scénaristova fantasmagorie. Viděla jsem už hodně filmu z bojů v Tichomoří, ale že by se až tak plýtvalo lidma ? No nevím... Jo, udělat dobrý válečný film je holt kumšt. ()

Mikita

Jelikož nemám moc ráda válečné filmy, u tohoto mě udržely hlavně nepříliš reálně působící scény, což jistě záměrem nebylo. Kromě přehnaných scén či jednání hlavních hrdinů a podivné barvy krve má rušivý dojem i kamera. Pro mě osobně detailní záběry do obličejů hlavních hrdinů možná navozují stísněný pocit a určité napětí, ale v některých scénách bych raději viděla více z exteriérů a ochutnala ten pocit, že průzkumná jednotka jde do velmi nerovného boje, kdy je v rozlehlém terénu bez možnosti úkrytu. Navíc jsou zde rezervy v použití doprovodné hudby. Cage mám ráda a tady mu prášky, alkoholem a zraněním zmučený hrdina sedl. Na jeho vyprávění, za co dostal první medaily, jen tak nezapomenu. Mohu říci, že je ve filmu pár zajímavých a dojemných scén, několik morálních dilemat a příběh je natolik silný, aby udržel celkový dojem tak nějak pohromadě. Za zmínku stojí i povedené souznění indiánské flétny a foukací harmoniky. Jinak je zde ale mnoho rezerv a nedostatků, které mohou za to, že výsledný dojem je někde kolem 60%, s tím, že se zde najde i pár scén, které zaslouží 80% hodnocení, ale na film s takovým potenciálem je to až proklatě málo. ()

movieband

K tomuhle filmu se Woo neměl přibližovat.Kdyby dostal kvalitního režiséra mohla by to být celkem bomba.Mě to nepřišlo jako válečný film.I když tam pár takových momentů bylo tak ne.Třeba Údolí Stínů nebo Ryan nebo Jestřáb sou hodně reálné a kvalitní válečné filmy.Tohle se, ale moc nepovedlo, abych pravdu řekl. ()

Rakosnicek77

Kdyby to byl klasický válečný film, bez toho indiánského poselství, které ač založené na skutečnosti mi přišlo poněkud úzkoprsé a film to spíš degradovalo, tak to mohla zůstat opravdová podívaná. Takhle to byl průměrný film, bez větší jiskry. ()