Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

Vejrrr

Já si obyčejně každý novodobý válečný film náramně užívám, ale tohle bylo zklamání. Pro mě zcela neosobní. Děj na mě nezapůsobil, nezajímal mě - jinak řečeno mi bylo jedno, jak se bude příběh vyvíjet dál, protože mi to bylo upřímně jedno. Nechci křivdit individualitám .. Ale za neúspěchem dost možná stojí u Cage. ()

Nethar

Válečné drama, řekl bych, že je v něm hodně znát John Woo, s takovými těmi svými dřívějšími bláznivými přestřelkami - američtí vojáci jsou prostě až příliš nesmrtelní, neomylní, pif paf sem, granátek tam a Japonci padají jeden přes druhého. Na druhou stranu vybuchuje to hezky, to jo. Ani co se týče děje pak žádný velký zázrak, v podstatě jakmile se dozvíme, co je úkol Navahů a co je úkol Nicolase Cage, tak je děj v nejstupidnější variantě nalinkován a John Woo se od této linie ani na okamžik neodchýlí. No budiž. A co Cage? Jako obvykle. Je mu špatně, tváří se na umření, na zvracení, je mu nevolno, motá se mu hlava, šklebí se z nepříjemností osudu, jednou se zvesela ušklíbne, čili jeho typická role. Slabší tři. ()

laepus

Nezávadné válečné drama o kapitole druhé světové války, která prozatím filmařům docela unikala. Ale že by to přinášelo něco přervatně nového, to je - nijak se to neliší od zbytku produkce a o tom, že by to filmově nějak stíhalo klasiky žánru (Ryana, Bitvu o Británii, Vzdálený most aj.), o tom nemůže být ani řeč. Dnes už "jen" příjemné podívání, když má člověk náladu. ()

FunThomas

Film mě moc nenadchnul, jistě si mnoho krade z jiných válečných filmů. Nicholas Cage mě v hlavní roli nijak neoslnil a celkově je film poněkud těžkopádný... ()

Brejlil

Co s tímhle filmem. Ono se nabízí srovnání s klasikou i díly novějšími. A nutno říci, že Woo prohrává na celé čáře. Hodně za to může jeho manýristický přístup. Úplně cítím, jak se kochá, co pěkného předvede banda kaskadérů, jak efektně budou vypadat výbuchy a jak všechno pěkně sestříhá z několika desítek úhlů. Realističnost? Zapomeňte. Přesah? Zapomeňte! Jednočlenné komando v podání Nicolase Cage také zrovna nepřispívá nějaké uvěřitelnosti. Takže kromě excelentně předvedeného řemesla zbývá co? Letmé seznámení s málou známou epizodou války v Pacifiku a trocha jazyka navajo. PS. Film jsem přestal brát vážně hned na začátku. Do zapadlé osady kdesi v poušti přijede úplně nablýskaný autobus. Ani zrnko prachu... Pak už těžko něčemu věřit. ()

Echelon1

No. Nie je to zlý film, ale poďme postupne. Jeho plusy sú: efektná akcia (aj keď k tým epic movie :-) ako napríklad Zachráňte vojaka Ryena sa to nepribližuje), zaujímavo poukazuje na použite Navajo v 2. sv. Mínusy filmu: Na tých výbuchoch je padať, že sú umelé, priveľmi umelé. Akcia je, už ako som hovoril, pomerne dobrá, no sú úžasné scény, keď Japonci takmer celý film len s krikom bežia proti Američanom (nestrieľajú), jeden americký vojak skosí jednou dávkou aj desiatich...skôr sa to podobá na Horúce strely, než na vojnovú drámu. Čo sa týka dokreslenie deja romantikov a všetko okolo toho ide mimo vás... Takže solídne 3*. ()

memoman

Trochu nepochopitelně slabé hodnocení na tak nabušený válečňák. Je tady sice příběh na ohrané téma (hrdinný mariňák s momentálním traumatem,střet kultur-indián mezi yankeei vs hromada Japonců),zato akce je nejen špičková,ale hlavně zabírá většinu stopáže. Je tady velmi znát režie HK mistra Woo,jen scénář,jak vidno,je příliš svázáný průměrnými scénaristy a dramaturgy. A také zde není žádný padouch,kromě anonymních japonských vojáků. Pořád ale špičková práce pyrotechniků a kaskadérů a asi nejlepší film o válce v Tichomoří. ()

kaze

Celkom dobrý vojnový film, až na to, že som sa už sem-tam tých akčných scén "prejedla" a vzťahy sa vyvíjali tak ako sa očakávalo, ale hudba Jamesa Hornera stála za to. Niektoré myšlienky mi tiež utkveli v pamäti. ()

Zeek

Slušný válečný film, který je určitě koukatelný, ale kde hledat chybu jeho neúspěchu nevím. Možná ve scénáři, možná v režii. Možná jinde a nebo možná v tom, že se nechová tak věrně a reálně jako jiné válečné filmy. Je opravdu spousta kvalitnějších válečným filmů, ale Kód Navajo určitě stojí za zhlédnutí. Třeba právě z důvodů pro porovnání s lepšími a kvalitnějšími válečnými filmy. Moje hodnocení: 60% ()

KoleckoR

Amíci točí skvělé válečné filmy. Neberou si servítky ve tvrdosti a zobrazení válečných hrůz. Ale čím to vždycky podělají, je to jejich hrdinství a nacionalismus. Tento film není vyjímkou. ()

Wardan

Málo efektivnímu válečnému dramatu kryjí záda velmi efektní akční scény. Jejich spojenectví je však přinejlepším vratké. Na druhou stranu, kde jinde ale seženete americký válečný film natočený jako hongkongský akčňák. ()

Radek.SCH

Tak už vím (a snad to ví i John), že Woo by se měl držet toho co umí nejlíp, a to obyčejného, akčního "čehokoliv". Do ničeho většího a hlavně vážnějšího by se už podruhé pouštět neměl. ()

Thoughtless126

Taky vám to přišlo trochu nereálné!!! Pobíhající Nicolas po bojové zóně a nikdo ho nestrefí. Samozdřejmě až na koci, aby se neřeklo. Jako Arnold v Komandu. :D ()

Vakomlok

Pro tenhle film platí to, co jsem napsal k Údolí Stínů. A snad mám i pocit, že oba filmy šly do kin přibližně stejně..No, nic nového pod sluncem. Další z řady válečných filmů plných patetických momentů a patriotismu. ()

DHDV

Nechápu, proč sem někdo tahá Četu anebo Apokalypsu a pod, no jo… sem zapomněl „rádoby“ filmový kritici…. John Woo dal filmu velkou lehkost a dobré akční scény, proto si myslím, že by se vám film mohl líbit. Co se týče příběhu, tak je velmi dobrý a má hlavu a patu. Herecký casting je výborný a dobové ztvárnění také… řádím tento film po bok Údolí stínů apod…. ()

Adm.Nelson

To zbližovanie a priateľstvo som veril obidvom dvojiciam (Cage - Beach, Slater - Willie), a toto je asi jediný film, kde ma zaujal Ch.Slater, takže za 8/10. ()

Hapretor

Na válečný film nudné. John Woo to umí líp. Cage je divnej - nějak mi tady neseděl, Ch. Slater má zase divnej ksicht. ()

jirkis

"Já jsem ku*va dobrej mariňák..." No jo, to jsi Nacolasi. Film byl vcelku dobrý, ale s Ryanem se to rovnat nemůže... ()

char_t

Ve srovnání s "opravdovými" válečnými kousky, jako je třeba o něco mladší seriál Pacific, je Navajo vyloženě směšný. Krev stříká jak limonáda, po dopadu granátu vedle vojáka se voják proletí vzduchem a pak jde dál, vojáci nosí evidentně plastové kulomety... Když se k tomu přidá trochu slabší forma Nicolase Cage, nezbyde nic, ()