V newyorském přístavu

Dead End: Cradle of Crime

Dead End

Krimi / Drama

USA, 1937, 93 min

Typické krimi 30.tých let se závěrečným morálním ponaučením. Filmy jako Dead End se v tehdejší době točily jako na běžícím pásu. Není to špatný film, jedinná chyba spočívá ve 100x omleté zápletce. Za pozornost stojí akorát díky prvnímu představení dětské herecké skupiny mladých pouličních kriminálníků, kteří zde odstartovaly svou kariéru a právě kvůly jejich prvnímu filmu byly později nazývány "Dead End Kids"(25.8.2009)

Postava gangstra v Bogartovom podaní je degradovaná na vedľajšiu koľaj: vracia sa do rodnej štvrti a zisťuje, že nie je vôbec vítaní. Ani u vlastnej matky, ani u bývalej priateľky. Je to looser. V popredí je ale detský gang (tzv. tough kids), ktoré podávajú veľmi slušný kolektívny výkon. Určite lepší ako v gangsterke s Jamesom Cagneym - Angels with dirty faces. Morálny apel je citeľný aj v tomto prípade. Je však oveľa stráviteľnejší. Čo však už prehliadnuteľné nie je je kontrast medzi bohatými a chudobnými, ktorý je nám servírovaný už od prvého záberu. Celý film v podstate stojí na didaktickom posolstve (zločin sa nevypláca) a spomínanom kontraste.(12.3.2009)

4,5 - Humphrey Bogart v jedné ze svých počátečních záporáckých rolí, Sylvia Sidneyová jako starostlivá a pečující starší sestra jednoho sígra, Joel McCrea váhající mezi dvěma ženami (krásná bohatá nebo krásná chudá?), Claire Trevorová v miniaturní, leč nepřehlédnutelné roli (jako mladá a ještě ne moc známá herečka s blonďatou hřívou a ještě ne tak hrubým - vychlastaným? - hlasem) no a samozřejmě Wyler, který ve spolupráci s Greggem Tolandem v nádherné misanscéně trefně vystihl třídní rozdíly, vzájemné pohrdání a hlavně... život.(20.1.2008)

4,5 Tento snímek se nepyšní tak silným příběhem jako jeho následovník Angels with Dirty Faces (oba filmy spojuje přítomnost dětského gangu zvaného Dead End Kids, přestože kluci pokaždé hrajou jiné postavy a filmy na sebe navazují spíše tématicky než příběhově), ale naprosto mě uchvátila ta atmosféra. Nádherně vytvořená špinavá chudinská ulice v New Yorku u řeky, která vypadala tak živě a zabydleně a reálně (i když bylo poznat, že jde o kulisy), že jsem byl zcela vtažen do děje filmu a s napětím sledoval osudy a příběhy jednotlivých aktérů. Opravdu povedený kus.(24.7.2011)

MAYBE I'M WRONG. WE ALL MAKE MISTAKES, BOSS. THAT'S WHY THEY PUT THE RUBBER ON THE ENDS OF PENCILS!! Nechápu, že pan Bogart v té době ještě nebyl jako hlavní jméno filmu. Ten chlap tam všechny přehrává o tisíc mil. Sice jak říkal pan Brando, Humphrey Bogart bude vždy hrát Humphrey Bogarta, ale mi ho v té jeho stejné rovině milujeme a nechceme aby se měnil. Joel tam jen kazil všechnu srandu, jak Baby Face, tak i Tommy na to doplatili a to zrovna Tommy chtěl požezat Spita na tváři. Super scéna byla ta, kde chudinský děcka mlátěj toho bohatýho fakana a Spit vyběhne jak šílenej pro desku a běží zase zpátky namlátit mu ještě víc. Navíc ve 3/4 stopáže se z filmu stává heroic bloodshed, chybí jen holubice (možná na molu někde seděl racek) a zpomalené záběry. Policisti vyprazdňují kolty rychlostí světla. Jo, a nevím proč, když je člověk chudej, tak musí automaticky žít ve špíně. Hajdaláci jedni.(21.2.2017)