Jdi a dívej se

• Sovětský svaz Idi i smotri (více)

Čtrnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt "spálené země", v němž lehlo popelem na šest set vesnic. O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba. (oficiální text distributora)

Suggy

V roce 1985 to musela být v sovětských a československých kinech pecka. Mě se to zdá z dnešního pohledu trochu slabší. Možná, kdyby to bylo o hodinu kratší, je tam strašně moc zdlouhavých scén a pár působivých okamžiků.  Atmosfétu chytnu za 10 vteřin, nepotřebuji sledovat několika minutové scény. Ve filmu nečekejte žádné bojové akce, ani partyzánské. Je to hlavně o utrpení  běžných lidí a bestialitě nacistů, kteří jeli taktiku spálené země. Vypalování vesnic i s lidmi, které se tam dělo v mnohem větší míře a horší podobě než u nás. Tři hvězdičky s odřenejma ušima. Spoiler: Nejpůsobivěší pro mě byla chvíle, kdy si hlavní hrdina myslí, že je vesnice opuštěná, ale při jeho úprku se na vteřinu mihne v záběru hromada těl za vesnicí. ()

Zigiš

Výborně natočený film, který ukazuje chování německých vojsk v bělorusku bez příkras. U hlavního hrdiny krásně ukázány změny v lidské mysli z počáteční eoforie po přidání se k partyzánům, až po stav, kdy fyzicky i psychicky připomíná člověka nad hrobem. Celkový dojem pro mě bohužel kazí jakýsi pokus o "uměleckou" první třetinu filmu. Ale i tak je to jasných pět hvězdiček. ()

Marcos88

Ešte teraz mám zimomriavky keď si na túto drámu spomeniem. Choď a pozeraj sa mi vošlo tak pod kožu ako žiadný iný vojnový film, ktorý som doteraz videl. Po zhliadnutí tohto sugestívneho protivojnového snímku si potom človek uvedomí v akom šťastnom období vlastne teraz žijeme. Klobúk dole pán Elem Klimov. Doporučujem každému. ()

nemome

Asi nejsyrovější válečný film. Žádná propaganda, žádný kladný nesmrtelný hrdina, ale jen působivě zpracovaná krutá realita, úzkost a bezmoc. Výborně natočené scény s podmanivou zvukovou kulisou vás vtáhnou do děje a dost dlouho to potom rozdejcháváte. Změna chlapce plného ideálů ve vyhaslou bezcitnou trosku se vůbec nedá srovnávat s patetickými „komediemi“ typu Perl Harbor, Kód Navajo atd... ()

stuj

Halucinace. Psychárna. Zoufalství. Šílenost. Hrůza. Absurdita. Narušení. Šílenství... Nevím jak hodnotit. ()

+sfinx+

To co popis filmu sliboval to splnil - proměna chlapce, který přišel o rodinu, přátele, mládí. Ačkoli ve filmu nejsou většinou brutální záběry, přesto divák pozná co přesně by v nich viděl a tak přesto, že tento film se v naturalistickém pojetí ani zdaleka nepřiblíží například Tobruku a necáká zde krev jako v Nepříteli před branami i přesto je tento film o dost temnější a drastičtější. Přesto doporučuji shlédnout - na některé věci by se nemělo zapomínat. ()

Walley

Po shlédnutí jsem ztratil veškerou dobrou náladu a vůbec nic se mi nechtělo dělat. I když dobře snáším naturalističtější filmy, toto pro mě byl asi nejdepresivnější a nejsurovější film, jaký jsem kdy viděl, nikdy víc. A hle, film jsem již vícekrát viděl a zpětně nechápu své původně nízké hodnocení. Divím se že se z toho Kravčenko ještě kdy vzpamatoval, rusové (sověti) to s tím naturalismem možná i lehce přehnali, každopádně alespoň pro mě špička mezi obdobnými válečnými filmy, to nejen díky hereckému výkonu ale i kameře a zvuku. ()

Monco

Pro mě je to nejlepší válečný film. Takhle vypadá válka. Když jsem film viděl poprvé, tak jsem byl úplně zaraženej tou realističností. Pořád hledám lepší válečný film a zřejmě asi nenajdu. Začátek je takovej trošku pomalejší, ale to bývá u takovýhle filmů a v druhé půlce se to rozjede. Je to natočené takovým stylem, jakobych tam byl a účastnil se toho. Aspoň mě to tak přišlo. Docela mě to vtáhlo do děje. ()

Boadicea

Tento film som si chcela pozrieť už veľmi dlho a zrejme preto som od neho očakávala príliš veľa. Bohužiaľ som sa pri jeho pozeraní sklamala. Prvá hodina bola veľmi nudná a až posledná polhodina obsahovala nejaký dej, ktorý ma prebral z letargie, do ktorej som medzičasom upadla. Taktiež som nepociťovala nejaké príliš hlboké znepokojenie - mnoho iných filmov s podobnou témou (napr. už spomínaný Schindlerov zoznam alebo Pianista) vo mne vyvolalo oveľa horšie pocity. A navyše tieto nepríjemné pocity som nemala ani tak zo samotného filmu, ale z autentických dobových záberov, ktoré boli do neho vložené. A ani predstaviteľ hlavného hrdinu nebol nič moc. Trištvrte filmu mal na tvári rovnaký výraz (viď plagát) a ten prehnaný mejkap, ktorý mal na konci na mňa pôsobil až komicky. ()

raiden14

hodne ucelova prehliadka roznych atrocities a zaverecne 15 minutove peklo. - miestami z toho ide dost zssr propaganda - partizani spokojne si nazivajuci ...v ich lesnej dedinke, babky im varia a zeny ponukaju loná (ehm) a na druhej strane zvery a zbabelci v podobe nameless einsatzkommanda. jednoznacny element dobra zla a emocny klystyr 15 rocneho floriána (ci ako sa volal). nebyt niektorích scen a tych imo hlupuckych teatralnych kamier do ksichtu mohla to byt bomba... ()

K.e.a.n.e.80

Určitě zajímavý film, skvělá práce s kamerou, bohužel první půlka nuda jako kráva, kterou vynahradí zbytek filmu, kdy nám režisér nabízí brutální masakr, působící spíš jako dokument , který vyvolává hnus, vztek a bezmoc nad touto smutnou a děsivou dobou. 3*. ()

sabotage22

Neuveriteľne realistický film, ktorý zachytáva premenu 14-ročného veselého chlapca na živú trosku v priebehu niekoľkých dní jeho služby v partizánskom odboji. Po 142 minútach pozerania divák naozaj ostane v depresii. Klimov spolu s úžasnými kameramanmi a zvukármi vytvorili film, z ktorého každý jeden obraz môže byť použitý ako fotka a predsa nestratí nič zo svojej hĺbky a myšlienky. ()

dobrey

Film na který hlavně díky závěrečné půlhodince nezapomenete. Gradující dílo, které ukáže válku ve své syrovosti. Po skončení filmu mi bylo velmi těžce. Respekt tvůrcům kteří bez miliónových dolarových studií dokázali natočit takový film. Je třeba počítat ale i se slabými scénami, poplatnými době a s černobílým pohledem na válku. ()

TeeToTaller

Po stránce komediální téměř dokonalé. Člověk by si ale od válečného drama sliboval něco diametrálně odlišného. Musím navzdory tomu uznat, že po první psycho polovině jsem se začal i bavit. Hudba tenhle film drží v lehkém nadprůměru. ()

Katrinkaaa

Tento film jsem viděla před několika lety a když se mě zeptáte, který první film se ti vybaví, když se řekne válka tak to je tenhle. Je to drsná realita, velmi skutečný, skvělý prní herecký výkon Alexeje Kravčenka. Jestli někdo umí dělat filmy o válce, jsou to rusové! Nic tak reálného a skutečného jsem neviděla, a to jsem viděla hodně válečných filmů. ()

Rigel

Byli jsme na tom se školou v kině ve 14 letech. Film mě uvrhl do deprese asi na týden. nevím, jak by to zapůsobilo po letech, myslím, že těžko seberu sílu podívat se na to znovu. ()

Ruda.neck

Nacistické vyhlazovací běsnění v Bělorusku, absolutní protiválečný filmový vrchol. Ostatně, kdo by mohl zobrazit hrůzy druhé světové války na východní frontě lépe, než rodák ze Stalingradu. ()