foto

Harold Ramis

  • nar. 21.11.1944
    Chicago, Illinois, USA
  • zem. 24.2.2014 (69 let)
    Chicago, Illinois, USA

Biografie

Herec, komik, scénárista, režisér a producent Harold Allen Ramis se narodil v Chicagu. Vlastní doktorát z Washingtonovy univerzity v St.Louis. Od poloviny 70. let účinkoval v televizi jako jevištní bavič a autor. Spolupracoval třeba s Johnem Belushim nebo Billem Murrayem na National Lampoon Show, jež se později dočkala převedení i do filmové podoby, s tímto projektem však Harold už neměl nic společného.

Na rozdíl od mnoha svých blízkých kolegů Harold nikdy nepůsobil v Saturday Night Live. Místo toho vystupoval v seriálu Second City TV. Postupně se propracoval až k filmu. Obvykle ztvárňuje menší komediální role. Můžeme si jej pamatovat třeba jako Dr. Egona Spenglera ze série fantasy komedií KROTITELÉ DUCHŮ, k níž napsal scénáře. Namluvil rovněž jednu z hlavních postav v kanadském animovaném sci-fi HEAVY METAL. Jinak se v Hollywoodu uplatnil spíše jako režisér. Debutoval v roce 1980 sportovní komedií CADDYSHACK.

Velkým úspěchem pro něj byla jím režírovaná rodinná crazy komedie s Chevy Chasem BLÁZNIVÁ DOVOLENÁ, k níž vzniklo několik pokračování. Na těch Harold ovšem již nespolupracoval. Za svůj počin NA HROMNICE O DEN VÍCE s Billem Murrayem v hlavní roli byl poctěn cenou BAFTA za nejlepší originální scénář. Z dalších děl můžeme zmínit sci-fi komedii JAKO VEJCE VEJCI, která je především hereckým koncertem Michaela Keatona a úspěšnou krimi-komedii s Robertem de Nirem a Billy Crystalem PŘEBER SI TO. Harold natočil i druhý díl PŘEBER SI TO ZNOVU.

Harold Ramis rád obsazuje sám sebe do miniaturních rolí ve svých snímcích. Je podruhé ženatý a má tři potomky.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Host

TV pořady

2014 86. Annual Academy Awards (TV pořad) - a.z.
2009 Noční Show Jimmyho Fallona (TV pořad)
2002 Comedy Central Canned Ham: Analyze That (TV pořad)
2000 AFI's 100 Years, 100 Laughs: America's Funniest Movies (TV pořad)
1996 Best of John Candy on SCTV, The (TV pořad)
The Daily Show (TV pořad)
1992 Noční Show Jaye Lenoe (TV pořad)
1990 Earth Day Special, The (TV pořad)
1988 The Best of SCTV (TV pořad)
1986 Comic Relief (TV pořad)
Oprah show (TV pořad)
1981 SCTV Network 90 (TV pořad)
1976 Second City TV (TV pořad)
1969 Playboy After Dark (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(31)