• Krátkometrážní

Kronika jedné lásky (1950)

Kompozičně je to výborné a antonioniovské. Film je postavený na půdorysu vraždy, která se stala nehodou a nehody, která se měla stát vraždou. Režisér mezitím vypráví vcelku banální a vatový příběh o dvou milencích a prokládá ho ukázkami poválečné sociální nerovnosti ála neorealismus. Antonioni nicméně už v tomhle raném díle nezapře smysl pro metaforu a tak točí exteriéry takřka výhradně na vylidněných perifériích ve velkých celcích, po nichž se jako malé myši pohybují hlavní protagonisté, ztracení ve svých životech a za ta léta vyprázdněných vztazích.

Jízda (1994)

Řekl bych, že kdyby někdo zkoumal, jaké nejčastější slovo se na téhle stránce objevuje, vyšlo by mu "příjemný"... Toporní neherci, nulovej scénář, dobrá muzika, esence léta. Jo, a bylo to příjemný...

Sedmikrásky (1966)

Zajímavý experiment, ovšem sledovatelný jen se srovnatelným množstvím psychotropních látek. Nesouhlasím s tím, že by message podobenství byla obtížně vysledovatelná. Ovšem je pravda, že Hames se ve své knize zabývá kritikou konzumu v Sedmikráskách tak důkladně, že nevím, jestli nejsem ovlivněný. Naopak moje výtka směřuje k prvoplánovitosti a jednoduchosti zprávy, kterou film vysílá oproti stylu, jakým je natočen. Fabule je hloupá a podrývající snahu o cokoli hlubšího. Dovedu si představit, že s dostatkem marihuany to ale může být zábavný párty film. Ale když už bych chtěl za tímhle účelem vytáhnout nějaký snímek nové vlny, raději bych sáhl po Valérii a týdnu divů. A doporučuju Shadwellův komentář, jeho úvaha o novovlných postupech je minimálně podnětná.

Prison Break: The Final Break (2009) (TV film)

Čtvrtá série Prison Breaku byla výsměchem všem, kteří si seriál oblíbili. Rozplizlá a mělká jak Balaton a natahovaná jak špageta Lady a Trumpa. Zakončení bylo pro akční příběh víc než neadekvátní. Tak trochu jsem do Final Breaku vkládal důvěru, že to nějak zalepí, ale chyba lávky. Je sice pravda, že Útěku z vězení vždycky nejvíc slušel pokus o útěk z vězení (trochu polopaticky tím říkám, že první a třetí série měla největší koule), ale průšvih je opět ve stopáži. Jako by si tvůrci řekli, že když tak dlouho natahovali seriál, u filmu to udělají přesně naopak. Zkratkovitý, nelogický a bezradný příběh budiž výsledkem.

Carnivale (2003) (seriál)

Předpokládám, že v druhé sérii se už něco začalo dít (konec první to naznačoval), ale to čekání už jsem nevydržel. Tři hvězdičky za atmosféru, kameru a jisté kouzlo postav. Mínusem bylo takřka vše ostatní - naprostá nedějovost, roztahanost a hlavní hrdina na ránu.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

První série *****, Druhá ***, Třetí ****, Čtvrtá **

Rozmarná léta českého filmu (2010) (pořad)

Prozatím opatrné čtyři hvězdy. Rozmarná léta jsou potřebná doku-série, u které se mi líbí, že filmy nehodnotí ani neobhajuje a nechává vše podstatné říct zainteresované lidi. Jediná výtka, kterou mám, je, že místy zůstávají některé dobové kauzy nedovysvětlené (viz. vzpoura na FAMU proti Menzelovi v roce 92, u které není jasné, o co studentům vlastně šlo).

Taxikář (1976)

Impozantní a do detailu vypiplané dílo. Scorsese nemá sice vyzrálost let devadesátých, ale nahrazuje ji plně mladickou ambiciozností. Dravě experimentuje s žánry a předkládá nám ponor do psychiky nezpůsobilého sociopata, který se cítí být westernovým hrdinou v hávu neonoirových dekorací. Taxikář je velmi zemitý film s pomalým tempem vyprávění a specifickou atmosférou. Není úplně snadné do něho proniknout, ale odměnou je nevšední zážitek. Rozhodně jeden z nejlepších filmů novohollywoodské vlny sedmdesátých let.

Myšlenka (1932)

Levicový animák z doby, kdy toto spojení ještě nemělo negativní konotaci. Metaforicky zobrazuje pricip třídního boje. Původem český animátor B. Bartosch vytvořil své dílo pomocí nasvíceného černého skla, mýdla a dalších propriet. Je to jeho jediné velké dílo před tím, než se začal naplno věnovat reklamě.

13. revír (1946)

Děj Třináctého revíru je jak se patří překombinovaný a trochu nešťastně prvorepublikově patetický. Mezi detektivy a galérku to slušňácké vyjadřování nepasuje. Tím přiznávám, že hodnocení trochu nadsazuju. Ale je to hlavně kvůli mému radostnému překvapení, že film noir měl ohlas i tady v Československu. Nedokážu si sice představit, jak se Frič k těmhle filmům dostal (muselo to být v krátké poválečné době), ale vliv je jasně patrný.