Sherlock (2010) (seriál)

Sherlock Holmes převedený do 21. století? Proč ne? Žádnou knihu od Arthura Conana Doyla jsem nečetl, takže mě tohle zmodernizování nemohlo urazit. Zpočátku mi styl seriálu moc neseděl - hyperchytrý Sherlock, který do pěti vteřin pozná ze špíny za nehty, co jste měli k obědu před týdnem. Potom ale přišla ta zásadní chvíle, kdy hlavní postava přizná, že je sociopat; od té chvíle jsem dostal vysvětlení a to mi prostě stačí, i když to třeba může být blbost. První dva díly Sherlocka mě moc neoslovily. Byly to sice zajímavé případy, ale samotné hlavní postavy byly jako roboti a celé to z nějakého důvodu zavánělo tuctovou detektivkou. To se však zásadně mění třetím dílem a následující druhou sérií. Sherlock i John dostávají osobnost a divákovi se konečně tak nějak přibližují. Moc se mi líbí, že Sherlockova dedukce se pořád drží, řekněme, při zemi. Žádné vesmírné přístroje, prostě jen dedukce. Všechny postavy (kromě té ošklivé policajtky) jsou opravdu sympatické a hlavně skvěle zahrané...Cumberbatchovi toho sociopata opravdu věřím. A poslední díl druhé série....wow. Jsem moc zvědavý na třetí řadu, pokud bude.

Zpátky do školy (2009) (seriál)

Community je jeden z nejzábavnějších komediálních seriálů, které jsem kdy viděl. Zásadní je asi fakt, že každá epizoda trvá jen 22 minut, takže nestačí začít být otravná. Super ale je, že každá ze sedmi hlavních postav je naprosto jiná a už jen tento fakt poskytuje živnou půdu všem možným, často politicky nekorektním, leč inteligentním vtipům (a to je dost velké plus). Líbí se mi, že díly Community na sebe v těch zásadních věcech tak nějak navazují, takže když si Pierce zlomil obě nohy při pádu do kontejneru, vidíme ho na kolečkovém křesle několik dalších dílů. A pak jsou tu slovní přestřelky, rasistické hlášky, navážení se do náboženství, šílený seňor Chang, popkulturní odkazy, naprosto ujetý Děkan... Moc mi imponuje, že se tvůrci nebojí experimentovat, takže narazíme na epizody dělané stop-motion animací nebo třeba natočené stylem dokumentu. Community je hodně originálním seriálem, tak doufám, že si zachová mně blízký styl humoru a vysokou úroveň i v dalších pokračováních. HYMIM a TBBT, shořte. Tenhle seriál vám nakopal prdele. Edit 25.4.2013: Tedy minimálně prvními třemi sériemi. Přes velký optimismus se stalo, že čtvrtá série není ani zdaleka tak inteligentně vtipná, jako předešlé...respektive se minulým dílům vyrovnají pouze dva ze čtvrté řady. To mě hodně mrzí. Edit 5.2.2014: Dan Harmon je zpátky a s ním i původní kvalita. Kterýkoliv díl z páté série je lepší, než všechny díly čtvrté série dohromady. A přestože došlo k celkem zásadní obměně postav, ta byla tak perfektně nenásilně zpracována, že to vůbec nevadí. Vrcholem tvůrčího umu je pak díl, kde postava není, a přesto je děj napsán tak, jako že tam je...a světe, div se, ono to vážně skvěle funguje! Zároveň se mi moc líbí narážky na Gas Leak Year (špatná čtvrtá série), které jsou do vtípků rovněž nenásilně zařazeny. Jen tak dál!

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Zas tak hrozné to nebylo. Jak tu už napsali jiní: jen kriminálka...ale dobrá. Mulder a Scullyová jsou klasicky sympatičtí a jejich případ je docela zajímavý. Trochu mě zklamalo, že se film nevěnoval hrozbě zmíněné na konci seriálu. Když jsem ale tohle překousl, dostal jsem ... řekněme...seriálový dvojdíl s pouze malou špetkou záhad, který si to ale vynahrazuje celkovým dojmem. Řekl bych, že kdyby se tenhle film rozdělil a vecpal do seriálu, nikdo by si nevšiml, že tam nepatří :))

Akta X (1993) (seriál)

Jak jsem řekl, tak jsem udělal a všech 9 řad je za mnou. X-Files dávám lepší 4 hvězdy. Proč? Síla tohoto seriálu tkví v konspiračních teoriích. Ty se objevují prakticky v každém dvoj/trojdíle a musím říct, že to je neuvěřitelná jízda, při které se nejednou tají dech. Ten pocit, když člověku najednou něco docvakne, to je prostě úžasné. To, co tomuto seriálu škodí, jsou epizodické díly. Samozřejmě - drtivá většina z nich je opravdu zábavná do poslední chvíle, jenže když člověk vidí dvojdíl, kde létají konspirační teorie i z krabičky od másla, prostě není úplně příjemné vrátit se do "nudnějších" kolejí, kde se řeší věci typu vlkodlak nebo třeba masový vrah. Oba herci v hlavních rolích se skvěle doplňují a o pekelné hlášky není nouze...stejně jako o vtipné situace (v několika dílech se obojí vyskytuje v opravdu vysokém množství). Měl jsem ale obrovské dilema (koukat/nekoukat dál), když se nepatrně změnilo herecké obsazení. John Dogget mi přišel sympatický, Monica Reyes také, ale přece jen už to nebylo ono - stále zábava, ale něco tam nesedělo. Z celkových 202 dílů se mi však nelíbily asi tak dva a - jak jsem už psal - dvojdíly a trojdíly, sakra, to je naprosto nezapomenutelné. Neuvěřitelná atmosféra. No a poslední díly deváté série? Nářez a prakticky kompletní shrnutí všeho důležitého. Myslím, že shlédnutí devíti řad tohoto parádního seriálu opravdu nelituji.

Politická střelnice (2009) (pořad) odpad!

No, tak abych řekl pravdu, když jsem viděl pár dílů tohohle řídkého exkrementu, bylo mi upřímně líto Zuzany Bubílkové, kterou jsem měl svého času docela rád. Když tvořila dvojici s Šimkem, bylo to pořád vtipné, lehce drzé a dalo se na to koukat. Po Šimkově smrti se ale ukazuje, že Bubílková prostě sama nemůže existovat. Politická střelnice je oboustranným masochistickým produktem - zaručeně musí trpět jak divák, tak Bubílková. Veškeré její suché blábolení, pronášené zvláštním hlasem (jako kdyby potřebovala na velkou, trochu jí to uteklo a přitom se u toho náramně bavila) je doprovázené nechutným, umělým potleskem a hlavně - ty řeči ani nejsou vůbec vtipné. Myslím, že cvičená opička, co za pětikorunu udělá kotrmelec vzad, by byla stokrát vtipnější, než tahle sterilní bída.

Hlas Česko Slovenska (2012) (pořad)

Ani náhodou. Následující text je prachsprostý hate, takže pokud máte tenhle pořad rádi, nečtěte dál. Hlas je další z řady show, které se snaží kopírovat všechno včetně atmosféry a dobrých koučů od zahraničního vzoru. Počeštěný výsledek je ale poblitá slátanina, ze které je mi špatně. Jediné, co tenhle shit dělá koukatelným, jsou soutěžící (jako vždy). Soutěžící jsou totiž naprostým vrcholem tohoto pořadu, protože opravdu talent mají. Všechen balast okolo ale jednoduše musí způsobovat průjem i lidem s mimořádně odolným trávicím traktem. Koučové jsou až na Pepu Vojtka, který je z nich jako jediný hodný obdivu, banda idiotů. Dara Rolinsů sedí, metá moudra s kadencí AK-47, ale ví, že na ní není nikdo zvědavý, tak aspoň vyplazuje do kamery dmoucí se hruď (bylo mi blbé napsat kozy). Michal David je tak tupý idiot, že místo toho, aby konečně zapíchnul kariéru komunistického funmakera s klavesama přes hrb, radši hazí mincí, protože nedokáže svým "odborným" názorem rozhodnout, který ze zpěváků je lepší; beztak se jen svezl na vlně komunistické muziky bez špetky invence, která všechna zněla naprosto stejně, takže se snad ani on sám ve svém prohnilém jádru nemůže považovat za umělce. Rytmus, nechť do konce života šlape bosou nohou na LEGO, je opovrženíhodný omezenec, který v takové soutěži nemá vůbec co pohledávat, jelikož tam ksakru nikdo nerapuje! Co tam jako dělá?! Dovolil bych mu možná tak post uklízečky a to jen v případě, že by držel hubu...jak rapoval Kraus: "Já tě jebu, jebu tě, jebu, jebu, jebu tě!". Jaký je jinak rozdíl oproti ostatním soutěžím? Zásadní je asi ten, že v začátku sedí porota zády, aby nebyla obviněna z posuzování zjevu soutěžících. Tečka. To je všechno. Duely jsou jen blbou obměnou standardního vyřazování, moderátoři už jsou okoukaní (a Tina ještě k tomu hnusná) a znělka Hlasu už ve mně vzbuzuje touhu podřezávat sousedům slepice, králíky a... cokoliv! No, stačí mi to. Krásně jsem se vyventiloval...tak aspoň k něčemu je tenhle pořad dobrý. Jedna hvězdička za soutěžící.

Návrat do domu hrůzy (2007)

Asi už mám trochu vyšší nároky, co se hororů týče. Zaprvé se dočkáte jednoho z nejoriginálnějších témat všech dob: psychiatrická léčebna obývaná duchy. Zadruhé se dočkáte inteligentních rozhovorů a dokonce chytrých hlášek: "Ty kurvo, ty krávo, pusť mě, ty krávo! Ty kurvo!". A teď vážně. Už by bylo potřeba, aby režiséři hororů hromadně vytáhli hlavy z hajzlů a začali znovu točit děsivé horory, ve kterých má největší sílu strach z neznámého, ne tyhle tupé napodobeniny, kde lítají střeva a tupá partička idiotů se rozdělí po jednom, aby hledala co nejbizarnější smrt v zákoutích šíleného domu. Kde je ta chytrost? Banda idiotů s kulomety vběhne do domu a aby se nespustilo zamykací zařízení, vystřílí do něho zásobníky...do zařízení skládajícího se ze dvou ocelových ozubených kol, z kterého v tu chvíli začne unikat pára. Mám rád trochu logiky, ksakru. Tajná chodba v peci krematoria? Přízračný doktor, který párem hip-hopových pohybů zbaví ksichtu drsnou číňanku, co právě utekla od lesbických hrátek dvou poloshnilých duchů? Mozek kolem sošky démona, což musí nepochybně být srdce domu? Do hajzlu s tím, vždyť je to k smíchu... Zlatý Dům v Růžích.

Komando (1985)

Naprostá béčková dokonalost! Tenhle film je tak geniálně hloupý, až je to...geniální! A ty hlášky, co Arnold a jeho nepřátelé pouští na každém kroku! "Já tě nestřelím mezi oči! Já tě střelím mezi koule!" :))

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Tak tenhle film mi vyloženě udělal radost, třikrát hurá! Jack Sparrow se vrací počtvrté a jelikož mu to potřetí nevyšlo úplně nejlépe, zkouší vypadat alespoň tak, jako poprvé! Teď jsem v tom udělal guláš, co? Tak se na to podíváme. Johnny Depp znovu začal být vtipný a charizmatický, příběh se nesnaží být zapeklitý a spletitý a míra velkoleposti se nesnaží natrhnout trenky Transformerům. Ačkoli bych normálně mrmlal kvůli té "nevelkoleposti", musím poznamenat, že se nic nemá přehánět...a On Stranger Tides je toho zářným příkladem, jelikož jsem se ani chvilku nenudil. Musím pochválit hudbu, musím pochválit Deppa, Rushe a veškeré piráty patolízaly. Kdo mi ale vůbec nesedl, to je Penélope Cruz. Cruz mi byla od začátku z neznámých důvodů vyloženě protivná, ale takový McShane mi zase jako Blackbeard připadl dostačující. Pak jsem také moc nepochopil, co tam ksakru dělal ten krucifixák, který působil vyloženě jako sáňky v létě. Mořskou pannu ale beru. Každopádně jsem si myslel, že kvalitativně půjdou čtvrtí piráti hodně dolů, ale byl jsem překvapen. Doufám, že budu překvapen i u pátých pirátů...

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Hmm, co na to říct? Zdá se mi, že snaha o ještě velkolepější podívanou, než byla divákům předvedena v Truhle mrtvého muže, se v tomto díle moc neosvědčila. Třetí piráti chtěli podat příběh trochu vážněji, než předchozí dva díly a to se těžce nevyplatilo. Výsledkem je neslaný, nemastný guláš, který není v naprosté většině ani vtipný, ani překvapivý, ani epický (i když pár příkladů od každého jmenovaného by se ve scénách jistě našlo). Za zmínku určitě stojí závěrečná bitva, která je snad tím nejlepším z celého filmu. Ani Johnny Depp už mi teď jako Jack Sparrow nepřišel tak skvělý a potrhlý...a když je hlavní postava takto podána ve dvou filmech, zdá se mi taková náhlá změna jako pěst na oko. Film vyloženě nezklamal, ale určitě jsem čekal více, než jsem dostal. A ten na city hrající konec si, Verbinski, strč mezi chapadla. Ne, že by to nebylo cool, ale do Pirátů se taková věc jednoduše vůbec nehodí.