Bojové nasazení (1986)

O tento typ filmů se ve stáří neúspěšně pokoušel John Wayne. Jenže když ten se svým pupkem řešil například v Donovanově útesu problémy s ženami a vzpomínal na válku, tak to bylo hodně směšné a trapné. Eastwood je naprosto jiná třída. Cedí přisprostlé hlášky kadencí AK-47, mlátí a střílí všechno okolo sebe jako za mlada, a snaží se pochopit ženy čtením ženských magazínů, a nikoliv jim jako John Wayne jen naplácat na holou. Jeden z nejlepších chlapských filmů, co znám.

Fakjů pane učiteli 2 (2015)

Zatímco jednička byla ve své podstatě moralita, dvojka se utrhla ze řetězu. Jistě, p. učitelka Schnabelstedtová musí přes skajp zopakovat to základní morální ponaučení (budeš pro ně tím, co tobě v mládí chybělo), ale tím, že ji scénář odsunul do vedlejší role, a hlavním ženským oponentem Zekiho se stala Chantal, získala navrch bláznivá komedie. Sice moc nedrží pohromadě, a je to spíše sled více či méně zábavných scének, ale hodně fórů se docela povedlo.

Na život a na smrt (2013)

Filmy podle skutečných událostí si sice velmi často upravují skutečnost pro větší dramatický účinek, nebo taky z ideologických pohnutek, ale co předvádí Berg v závěrečné třetině je opravdu přes čáru. Rambo by zaplesal, ale mě tento pád do béčkových hlubin otrávil slušný zážitek z předchozího děje. Boj s Talibanem je natočen tak zručně, že jsem po chvíli přestal vnímat i tu americkou přírodu (i ten had ohrožující krátce Wahlberga je americký se vším všudy). A že se to ve skutečnosti stalo nejspíš úplně jinak... Jistě, je to propaganda a oslava SEAL, ale jsou to naši dobří hoši proti těm zlým.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Čekal jsem béčko a dostal jsem ho. Knihu jsem četl (no, spíše takové novinové články pohromadě, bylo to podáno dost chaoticky) a vím, že skutečnost by filmaře nezajímala. Tak proč jen dvě hvězdičky? Ony ty akční scény totiž za nic moc nestály. Padouši kosí všechno samopaly, ale hrdinům stačí jeden výstřel... A závěr ve stylu Expendables se prostě k retro gangsterce moc nehodí.

Stopy spravedlnosti (2017)

Chan i na stará kolena touží neustále pronikat na západní trh, a asi proto ho zaujalo polozapomenuté knižní béčko z roku 1992 s prostým názvem Číňan (autor knihy Leather je sice i dnes jedním z nejúspěšnějších "amazon kindle" autorů, ale nepoužívá pro zvýšení prodeje svých knih zrovna fér metody). Nevím, jak byla kniha upravena pro film, ale pravdou je, že Chan, vědom si svých hereckých a jazykových mezí, je vlastně pro děj zbytečný, a dodává filmu jen akční scény. Celý dramatický oblouk stojí na Brosnanovi (ten jeho irský přízvuk mi připomněl ostraváky), a paradoxně, i když hlavní hvězdou má být Chan, nakonec bych si i přál, aby se celý film bez něho obešel, a věnoval se do hloubky vnitřnímu boji v IRA. A proto jen tři hvězdy, i když jde o slušné béčko.

Král Krysa (1965)

Kdybych srovnával film s knihou, hodnocení by bylo nejméně o hvězdu dolů. Scénář jen inscenuje určité kapitoly knihy, některým se vyhýbá (sex v táboře a přerod Marlowova kamaráda na "ženu"),a hlavně je váže bez ladu a skladu za sebou, nijak je nepropojuje jako v knize, natož aby nějak stupňoval tempo až k finále. Jenže ono stačí, že se režisér snaží zachovat realističnost, a že hudba, kamera či herecké výkony slouží plně co nejvěrnějšímu zobrazení děsivé reality v rámci možností filmu.

Ant-Man (2015)

Typický marvelácký produkt na jedno zkouknutí, který pobaví, ale v hlavě nezůstane.

Frajer Luke (1967)

Na "spodinu" společnosti žijící ze dne na den a mimo zákon se mainstreamová kultura (tedy kultura té "slušné" části společnosti) dívá dvěma hraničními způsoby. V mužském akčním světě tato spodina slouží jako cíl kulkám a hláškám Drsného "Clinta" Harryho, zatímco v ženském romantickém světě jde v jádru o správné hochy, kteří se na scestí dostali vlivem špatné a nevšímavé společnosti. Romantismem je zde míněn ten máchovský z devatenáctého století, tak jak nám ho vysvětlovaly učitelky ve škole . Frajer Luke je natočen podle vzpomínek bývalého kasaře na jeho "chain band", a tak se tu moc nezdůrazňuje, co kdo spáchal, a Newman je ve vězení za klukovinu, a nikoliv za loupeže jako jeho reálná předloha. Záleží na vás, jak se k této vězeňské muklovské fantazii postavíte. Zda začnete zpívat s Joan Baez, že je nutné "raze the prisons to the ground", nebo se obrátíte ke Clintovi. .

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Kdysi se mi při studiích filosofie tato intelektuální hříčka velmi líbila, protože na rozdíl od těch všech "vznešených" metafyzických konstrukcí o transcendenci k věčnému životu a bohu vypráví o obyčejných lidských touhách po transcendenci - neúspěšný umělec do toho úspěšnějšího, žena do muže, starý do mladého... A i když už jsem od dob studií dospěl tak, že nechci nic víc, než být sám sebou, a intelektuální svět jsem již dávno opustil, zůstala mi láska a obdiv k antickému světu a náboženství, ve kterém metamorfózy lidského bytí hrály velkou roli. A Kaufmanův scénář je jejich moderní ozvěnou.

Oheň (1991)

Na tento náborový snímek do sboru hasičů se nemůžete dívat jen tak, ale očima dítěte. To totiž nevnímá všechna ta klišé trčící z každé scény, z každého dialogu, a s otevřenou pusou žere všechny ty správné chlapy držící své hadice pevně v rukou. I když ty klišé jsou často klišé jen na povrchu - například jeden život začíná, tj. milování, a některý zase končí, jenže pochybuji, že blondýna, která se za dva roky "vypracovala" od pokladny na šéfku štábu volební kampaně, by nemyslela na antikoncepci, a vlastně ten hasič nezemřel, ale bude žít, i když šíleně popálený. Akční scény jsou velkolepé, i když popírají úsloví, že není kouře bez ohýnku (tady vše hoří, ale dým nikde, protože by divák nic neviděl). Prostě tři hvězdy jako průměr všech pro a proti.