Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Drama
  • Sci-Fi
  • Dobrodružný

Recenze (1 321)

plakát

Buldozer (1978) 

Klasická spencer-hillovina - jedna hudba pořád dokola, do Spencera všichni buší marně, ten rád dává pěstí shora na hlavu apod. Tentokrát však ze slavné dvojice chybí Terence Hill, tak aspoň jedním z amerických soupeřů je Riccardo Pizzuti, věčný záporák spencer-hillovin. Bohužel, to jediné, co tu má šanci zaujmout - a sice bitky - jsou tady na hraně trapnosti, takže tento film je u mě na hraně odpadu a zachraňuje to jen fakt, že jsem nechtěl film vypnout po prvních pěti minutách. I infantilní příběh o sportovních outsiderech se dá natočit lépe, jak ukazují třeba Šampióni.

plakát

Černobyl (2014) (TV film) 

Není to úplná tragédie, jak to asi z místního hodnocení vypadá, ale s místními komentáři se dá v zásadě souhlasit - například jak píše Lenulinka, člověk má skutečně až pocit, že kouká na Rosamunde Pilcher. Ruské herečky jsou tradičně krásné, ale hlavní postava je skutečně ztřeštěná, až otravná holka. Netušil jsem, že tenhle film je vlastně výsledek sestřihu ze čtyřdílného seriálu, ale už je mi jasné, odkud čerpal inspiraci mnohem lepší britský seriál natočený o šest let později - třeba scéna odklízení ze střechy nebo řešení psí otázky, ne každý by si vybral takové detaily.

plakát

Vyhlídka na vraždu (1985) 

Začátek klasická lyžařská honička (všechna čest kaskadérovi za ty skoky), tentokrát okořeněná o snowboard. Novinkou je honička při dostizích a další s hasičským vozem a finále se vzducholodí až ke Golden Gate Bridge. Co se týče bond girls, Grace Jones má tady hodně mužské rysy, umocněné navíc krátkým sestřihem a také makeupem, zdá se mi. Walkena by asi bylo nutné si vychutnat spíš v originále, protože mívá velmi unikátní přízvuk. Jinak na scéně s Golden Gate Bridge je stále vidět, že green screeny ještě nejsou na ideální úrovni a dnes již vytrhávají z ponoření do filmu. No a jelikož jde o poslední bondovku s Moorem, musím konstatovat, že Moore se tímto stává mým druhým nejoblíbenějším bondem po Brosnanovi, na kterém jsem vyrůstal. Vyřadím-li ničím nevyčnívajícího Lazenbyho a Daltona a příliš depresivního Craiga, tak Moore mi připadá jako takový vtipnější kulišák než třetí Connery.

plakát

Tequila Sunrise (1988) 

Meh, celkem průměrné drama, kde napětí mezi dvěma hlavními hrdiny nedosahuje takových kvalit jako třeba v Nelítostném souboji. Popravdě, na film jsem se chtěl podívat jen proto, abych viděl Gibsona, Russella a Pfeifferovou v počátcích jejich kariér, ale neobjevil jsem nic zvláštního. Tak mám tedy akorát zápočet, že jsem tenhle film, obsazený třemi hvězdnými jmény mé generace, zhlédl až do konce.

plakát

Free Guy: Hra na hrdinu (2021) 

Známý uživatel POMO celkem trefně vypálil ve svém komentáři tři filmy charakterizující tento: Truman Show, Tron a Ready Player One. To, že nakonec dám "Chlápkovi" plnou palbu, by mě vlastně nemělo překvapit, když jsem dal plnou i všem třem zmíněným filmům. Perfektní vizuální efekty už u velkorozpočtových filmů bývají standardem. Příběh velmi svižně odsejpá a i když se tempo samozřejmě mění, tak jsem si nevšiml žádných hluchých míst. Zlatým hřebem filmu je samozřejmě (kdo jiný než) Ryan Reynolds, který je pochopitelně silně typecastován, ale komu by to vadilo, když to funguje. :-) Po Deadpoolovi a Free Guyovi bych se možná ani nebál označit Reynoldse za "Jima Carreyho" své generace. Nejen "hlavní vedlejší" herní postava byla dobře obsazená Reynoldsem, ale i "vedlejší vedlejší" postavy měly kvalitu, takže mi jako divákovi naštěstí nebylo jedno, co se stane s virtuálním světem a fandil jsem hlavním hrdinům. Potěší samozřejmě i pár překvapivých cameo rolí (SPOILER: avatarem jednoho z hráčů je taktéž vtipný Channing Tatum a na vteřinu se přítomnosti štítu kapitána Ameriky ve hře podiví sám Chris Evans :-)).

plakát

Pán prstenů (1978) 

Pán prstenů se dlouho považoval za nezfilmovatelné dílo a v sedmdesátých letech byl útěk do animace tehdy asi jediná schůdná cesta, byť si animátoři zjednodušili práci s davovými scénami tím, že je prostě natočili s herci a jen na ně naplácali hromadu barevných filtrů, aby to vypadalo jakože animované. Z knížek jsem četl pouze Hobita, takže Pána prstenů mohu srovnávat jen filmovou trilogií Petera Jacksona... A zdá se mi, že Jackson tedy z tohoto díla načerpal opravdu velmi mnoho scén, včetně třeba vzhledu Gluma (pokud tedy samotné knížky nebyly ve scénách až klinicky popisné). Dovedu si tedy představit, že fanouškům animovaného filmu musel Peter Jackson svou verzí zřejmě udělat radost. Filmu ovšem musím jednu hvězdu shodit za celkem zásadní fakt, a sice že končí Helmovým žlebem a pokračování nikdy nebylo natočeno. Tento snímek se tedy vyplatí zhlédnout pouze pokud jste smíření s tím, že neuvidíte kompletní příběh a chcete jen srovnat Jacksonovu trilogii s jeho předchůdcem. Jinak tento film klidně bez výčitek vynechte a dejte si rovnou Společenstvo prstenu, Dvě věže a Návrat krále od Petera Jacksona, které jsou už samy o sobě staré 20 let. ;-)

plakát

Matrix (1999) 

Po opětovném zhlédnutí mě mírně překvapilo, že co je Matrix se Neo dozví celkem rychle. A také jsem si uvědomil, že film je skrz na skrz prošpikován ikonickými scénami a hláškami, takže se nelze divit, že film ovlivnil třeba i oděvní módu své doby. I když ve dvacet let starém snímku už přece jen lze najít určité nedokonalé green-screen záběry, tak speciální efekty až tak moc nestárnou a hodně pomáhá spousta praktických efektů. A samostatnou pochvalu samozřejmě zaslouží bojoví choreografové a zejména Keanu Reeves, který své zapálení pro choreografii později znovu zúročí v trilogii o Johnu Wickovi. Edit: Po zhlédnutí čtyřky musím zpětně velmi ocenit herecké obsazení, které právě tam chybí - Fishburne, Weaving, Fosterová, koneckonců i Pantoliano.

plakát

Spacewalker (2017) 

Je-li Saljut-7 ze stejného roku ruskou odpovědí na americkou Gravitaci, tak tento Čas dobyvatelů má blíže k Apollu 13. Mnozí se tady vyjadřují ve smyslu, že je třeba "přežít" prvních 40 minut filmu, než se děj dostane do vesmíru, ale já tu první pasáž považuji za velmi důležitou nejen k přípravě všech možných "Čechovových zbraní", ale hlavně k vybudování hlavních postav a také k utvoření obrazu, jaké bylo myšlení tehdejšího CCCP - muset být první, i kdyby to mělo stát životy. Čas dobyvatelů i zmíněný Saljut-7 naštěstí poctivě opisovali ověřená hollywoodská schémata., takže pokud se vám líbily zmíněné americké protějšky, s ruskými variantami neuděláte chybu.

plakát

Útok z hlubin (2018) 

Hmm, zdá se mi to, nebo až tenhle film skutečně ukázal, že při ponoru se nakloní trup, takže všichni stojící musí udělat reverzního Jacksona aka Smooth Criminal? :-) Ze začátku to vypadalo jako solidní čtyřhvězdičkové drámo, nakonec se z toho vyklubal průměrný akčňák, realisticky patrně trochu přitažený za vlasy (třeba kompletní potápěcí výzbroj pro výsadkový tým) a s green-screenem na hranici zkousnutelnosti. Jestli Oldman dostal za úkol, aby jeho postava byla nesnesitelná, tak to zahrál na výbornou, ale mohli tuhle postavu klidně trochu utlumit, aby divák chápal jeho pohled na věc bez nutkání dát mu jednu do držky. :-) Švéd Michael Nyqvist - sympatický béčkový herec - byl opět jako jeho spoluobčan Peter Stormare typecastován jako Rus. Film mu byl věnován, tak budiž mu země lehká. A co se týče ruské strany, ve světle aktuálního (2022) politického dění na Ukrajině by spíš scénáristi mohli přehodit role dobráka a padoucha. Jinak pokud vás baví ponorkové filmy (což je tenhle jen z poloviny), tak spíš doporučuji nejen klasickou Ponorku nebo K-19: Stroj na smrt s Fordem a Neesonem, ale za nejlepší považuji McTiernanovo provedení Clancyho předlohy s Connerym a A.Baldwinem Hon na ponorku.

plakát

Za každou cenu (2016) 

Hmm, nic proti gustu ostatním, ale mně to přišlo jako takový mírně lepší průměr. Jak se říká - nic, kvůli čemu bych psal domů mamince. Pro všechny čtyři hlavní herce samozřejmě potlesk - Jeff Bridges se mi číl dál více vrývá do paměti jako velmi kvalitní herec a Chris "Kirk" Pine už mě taky poněkolikáté nezklamal. Nově se naopak pokusím zapamatovat Bena Fostera, protože jeho jméno mi nic neříká a přitom už jsem s ním podle všeho viděl už tak desítku filmů. Pokud chcete skutečně kvalitní naháněčku strážců zákona s kriminálníky, doporučuji raději Dálniční hlídku o Bonnie a Clydeovi,