• Krátkometrážní

Deep Water (2022)

Deep Water je precizně zrežírovanou thrillerovou podívanou věhlasného Adriana Lyna, který je znám zakomponováním smyslných scén do svých filmů, a jeho nejnovější počin není výjimkou. R-kový rating u svých snímků nezneužívá, scény nejsou urážlivé, mají své opodstatnění, a proto je jeho tvorba velmi charakteristická. V Deep Water se mu podařilo vynikajícím způsobem zdůraznit veškeré důležité behaviorální pohnutky postav a vše nedůležité, nemající vliv na hlavní myšlenku díla, upozadil. V tomto ohledu je Deep Water jednoznačně tím nejuvědomělejším a nejdospělejším Lynovým filmem. Své postavy zde dokázal vykreslit detailně naprosto brilantně, a divák si může být jistý tím, že každé jedno mrknutí zde má své opodstatnění. Snímek mě uhranul svojí neskutečnou přirozeností, a podařilo se mu se vší přesností vystihnout problematiku symptomatologie ADHD v partnerském vztahu. Vše vygraduje velmi niterným rodinným závěrem se sebeuvědoměním jedné z postav. Zakončení časovou smyčkou už je jen třešničkou na jinak vynikajícím dortu. Jedno z nejpříjemnějších překvapení posledních let, těch opakování tady bude několik. Pět hvězd. 👌 (23.03.2022)

Černý krab (2022)

Adam Berg jde ve šlépějích dánského režiséra Petera Flintha a se zhruba čtrnáctidenním rozestupem od snímku Proti ledu nám servíruje identicky strohý a jednotvárný příběh, ve kterém je skupina ústředních postav, v tomto případě vojáků, vystavena krutému a nehostinnému zasněženému prostředí. Jejich cílem je dopravit na bruslích, přes zamrzlé souostroví, dva kanystry do výzkumné laboratoře, které zcela zvrátí vývoj války. Vyjma absurdního faktu, že pouze šest švédských vojáků umí bruslit, chybí Černému krabu jakékoli budování napětí. Příběh plyne poměrně nudně a nezajímavě, ve stylu přesunu postav z bodu A do bodu B, tam se propadne led, následovaný přesunem z bodu B do bodu C, tam napadnou vojáky nepřátelé, poté dojde k přesunu z bodu C do bodu D, tam se objeví neznámá loď. Ano, takto je zpravidla napsán základní návrh scénáře, který je následně dále rozvětvován. Zde však k žádnému rozvětvení nedochází a celá příběhová struktura působí ohromně lacině. V porovnání se snímkem Proti ledu nabízí alespoň dva myšlenkové přesahy. První z nich je ten, že motivovaný člověk je výkonnější a více se soustředí na dosažení určitého cíle. Druhý je poté ten, že mateřská láska je natolik silná, že matka pro své dítě udělá cokoli. Z tohoto důvodu se u Bergova snímku přikláním ke druhé hvězdičce. Ale opakovat zcela jistě již nikdy nebudu. 😕 (20.03.2022)

Odkvétání (2022)

Nádherný srdceryvný příběh o plynutí času, který diváka rozpláče tou nejupřímnější, nejlidštější a nejniternější formou vyprávění, a zanechá v něm ohromnou stopu až do konce jeho života. Film, pojednávající o kráse a krutosti lidského života, plný nekonečné lásky, lidské pokory, vnitřní síly, inspirace bojovat s nepřízní osudu, a nikdy se nevzdat. To je ve stručnosti snímek Odkvétání, jenž si právě uzmul kus mého srdce a slz. Velké doporučení všem romanticky smýšlejícím duším s dostatečnou zásobou kapesníčků. 👌 (24.03.2022)

Kapky (2022)

Kapky jsou zdařile natočenou komorní konverzační žánrovkou o jedné nepovedené loupeži, v níž se manželský pár objeví ve svém luxusním odlehlém letovisku přesně v době, kdy je zloděj na odchodu. S ohledem na svůj neurovnaný vztah přichází manželé jak na zavolanou. Kapky přináší komicky absurdní zápletku, ve které herecky dominují všichni tři hlavní aktéři snímku, Jason Segel v roli zloděje a duo Lily CollinsJesse Plemons v roli manželského páru. Režisér Charlie McDowell nám servíruje filmovou emocionální nálož plnou lží, přetvářky, sebeklamu, sobeckosti, povrchnosti, nadřazenosti, odporu a pomsty, která vygraduje velkolepým finále, v němž si divák uvědomí, že nic není tak, jak se na první pohled zdálo. Tři hvězdy za myšlenkový přesah filmu a jeho minimalistické vyznění. 🙂 (19.03.2022)

Neloučení (2022)

Neloučení je španělskou „soft“ variací na Padesát odstínů šedi se spirituálním přesahem. Úspěšný a movitý architekt míří sjednat miliónovou výstavbu nového sedmihvězdičkového hotelu do 9000 kilometrů vzdáleného Cuzca v Peru. Tam do jeho života náhle vstoupí silně nezávislá a velmi pohledná Ariana, která ho vezme na cestu za sebepoznáním. Ač je základní dějová linka velmi prostá a chybí ji významnější zápletka, tak zmíněný duchovní přesah poměrně dobře tyto nedostatky nahrazuje. Stejně tak vykreslení silné nezávislé ženy nebývá v romantických filmech častým jevem, a proto Neloučení řadím mezi ty sofistikovanější z nich. Neloučení tak doporučuji všem romantickým duším, které nehledají žádnou velkou romantickou akční dobrodružnou podívanou, ve stylu nového Ztraceného města, ale v pomalejším tempu vyprávěný příběh s nádhernými peruánskými scenériemi. 🙂 (18.03.2022).

Ruby záchranářka (2022)

Ruby záchranářka je milým rodinným filmem, inspirovaným na motivy skutečných událostí, ve kterém se hlavní hrdina snímku, policista Daniel, snaží stát policejním psovodem a získat německého ovčáka z České republiky za 10.000 dolarů. Na to však nemá finanční prostředky, a tak jej osud svede s problematickou roční border kolií z útulku jménem Ruby. Tím však jejich vzájemné dobrodružství dostat se do útvaru policejních psovodů K9 teprve začíná. Velmi hezký a inspirativní příběh, v němž se nečekaně prolnou osudy všech ústředních protagonistů. Snímek o snu stát se lidským superhrdinou se psími superschopnostmi. Láskyplný prožitek z celého filmu umocňuje závěrečná píseň Hero od Grace Gaustad a „nepovedené“ záběry z natáčení během titulků. Silné tři hvězdy a velké doporučení všem zvířecím milovníkům. 🙂 (17.03.2022)

Ambulance (2022)

Michael Bay to dokázal, natočil pekelně zábavnou akční kultovku s jedním velkým psem “). Ambulance má spád, srší originálními nápady a nabízí strhující vizuální podívanou. Tady si dám rád opáčko rok co rok. Silné čtyři hvězdy a velká poklona Bayovi, takhle moc mě bavil naposled před patnácti lety u svých prvních Transformers. 👍 (16.03.2022, ČSFD projekce)

Simpsonovi - Smithers v žáru lásky (2021) (epizoda)

Díl, ve kterém se Homer stane dohazovačem pana Smitherse aneb příběh o tom, že láska prochází morálním jednáním. Geniální je především část v rozmezí 7:21 - 9:05, kdy se Marge snaží získat co nejvíce informací od Homera o novém vztahu pana Smitherse. Na třiatřicátou sérii slabší díl. Tři hvězdy. 🙂 (15.03.2022)

Simpsonovi - Seriózní Flanders 2/2 (2021) (epizoda)

Povedené zakončení jednoho z nejstylovějších Simpsonovských dílů, vzdávající hold legendárnímu Fargu, ve kterém dostaneme strhující akční podívanou a rozuzlení celého příběhu. 👌 (08.03.2022)

Má mě rád, nemá mě rád (2010)

Emocemi napěchovaná dětská romance, vyprávěná originálně z pohledu obou hlavních protagonistů. To dodává divákovi jedinečnou možnost nahlédnout do mysli jedenáctileté Juli (Madeline Carroll) a stejně starému Brycovi (Callan McAuliffe), jak se vypořádávají s identickými životními situacemi, které je spojují, a zároveň rozdělují. Má mě rád, nemá mě rád je velmi lidským filmem, který má v divákovi vyvolat vzpomínky na jejich první lásku, a to se mu daří. Vyjma toho zde zachází hlouběji do duší jednotlivých postav a snaží se pracovat s možnými příčinami jejich chování. Snímek o tom, že spoustě obtíží bychom se dokázali vyvarovat, kdybychom se nebáli vyjádřit svůj názor a malinko vystoupili ze své komfortní zóny. Takhle dojatý jsem nebyl snad u žádného jiného filmu. Palec nahoru. Pět hvězd. 👌 (16.03.2022)