Paranormal Activity 3 (2011)

Nebudu nijak zastírat, že na rozdíl od většiny hororových fans JSEM příznivcem „found footage“, takže jsou pro mě filmy jako Paranormal Activity balzámem na duši a jsem při jejich hodnocení možná příliš shovívavý. To ale nic nemění na tom, že třetí díl téhle série je bezesporu zajímavý film. Drží se konceptu předchozích dílů, takže dlouhé noční záběry do nikam diváka našponují k prasknutí v očekávání, co se tam vlastně stane, aby si pak při nenadálé lekačce lehce cvrnknul do kalhot. :-) Výborný je nápad s umístěním kamery na otočné rameno z větráku – tyhle záběry jsou famózní a napětí by se při nich dalo krájet. Pak taky „bloody Marry“ scéna v koupelně je fakt žrádlo. Tenhle díl je svým způsobem nejděsivější, protože ukazuje věci, které vyvolávají znepokojivé otázky – s kým to Kristi mluví, co je to za podivné znaky v komoře a co po ní Toby vlastně chce? Dáme-li si všechny tři filmy dohromady, zjistíme, že se Paranormal Activity vyvinul v promyšleně ucelenou démonickou sérii, která po třetím díle otevírá nespočet nových možností, takže se jistě nejedná o díl poslední. Ty dvě holky nám ještě mají co říct...

Paranormal Xperience 3D (2011)

Já to viděl sice jenom 2D, ale myslím, že ani ten třetí rozměr by to nezachránil. Film má docela nadějný námět, jenomže autoři si zjevně pod pojmem „paranormal“ představují něco úplně jiného než já. Jeden neviditelný doktůrek mě teda z klidu nevyvede, zvláště když se jeho mordy zmůžou jen na omotaný ostnatý drát, pár useknutých prstů a jednu sešitou držku. Vůbec celý film působí tak, že byl dělaný na koleně a že peníze původně určené pro scénáristu schramstly 3D efekty, takže z hlediska scénáře je to bída s nouzí. Herecké výkony jsou řekněme odpovídající mladistvému ansámblu, byť na jeho dívčí polovinu je radost pohledět. :-) Takže za pěkné holky a působivý doktorův kukuč uděluji dvě hvězdy, byť popravdě je tento film opravdu VELMI podprůměrný.

Perverzáci (2011)

Solidní uchylárna. Povídkové filmy obecně moc nemusím, ale zrovna tenhle titul mě zlákal svým hororovým námětem. No, moc mě to nenadchlo. Každá povídka je natočena jiným způsobem, má odlišnou atmosféru, ale přestože jsou všechny svým způsobem zajímavé, celkově ve mně film vlastně nic nezanechal. K hororu jako takovému má asi nejblíže první povídka. Druhá je velmi bizarní a popravdě jsem jí až tak úplně nepochopil. To nejlepší však přijde na závěr. Třetí povídka je opravdu velmi podařená, přestože na ní nic hororového v podstatě není. Tuto část zdobí výborná hudba a nápaditá kamera, přičemž její finální zakončení ve formě škodolibé pomsty je přímo znamenité, až mě to rozesmálo. :-) Tahle povídka vytáhla celý film alespoň na solidní průměr.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Jeden z největších hitů této sezóny nakonec dopadl mnohem lépe, než jsem očekával. Johnny Depp dobře věděl, proč nenechal jednu ze svých nejslavnějších postav padnout v zapomnění, přestože by se tomu po rozpačité trojce nikdo asi nedivil. Čtverka se svou koncepcí přibližuje geniální jedničce a maje na vědomí, že v jednoduchosti je síla, prezentuje se prostým, snadno uchopitelným dějem, který na předchozí díly vlastně ani moc nenavazuje. Taktéž se oprostila od citového vydírání, kterého si divák v předchozích dvou dílech užil až až. Piráti z Karibiku = Jack Sparrow. Tahle rovnice platí v tomto díle více než kdy jindy, protože Johnny Depp je opětovně famózní, jeho postava doslova září a úsměvnou vyčuraností dodává filmu ten typický sarkastický lesk. Sparrow taky několikrát vtipně zahláškuje (třeba: „Kapitáne, chtěl bych nahlásit vzpouru!“ :-)) a vůbec tahle postava dělá z filmu moc příjemnou podívanou. Zkrátka a dobře, tihle Piráti se povedli.

Podraz (2011)

Jedinou zajímavou věcí na tomto filmu je fakt, že v něm hraje Bruce Willis, jinak je to velmi o ničem. Příběh je plný otřepaných klišé, a i když se v něm pár vtipných momentů najde (třeba když má Petey „nehodu“ s pistolí), v globálu je to prostě děsná kravina. O hereckých kvalitách rapera Curtise "50 Cent" Jacksona je možná až škoda psát, takže ho přeskočím a vrhnu se na hvězdu největší, tedy Bruce Willise. Bruce svým charisma strčí do kapsy celý ansámbl i s režisérem a zašlape je do země s takovou elegancí, že mu sami ještě zatleskaj. Tak nějak nerozumím tomu, proč se herec jeho kalibru nechal přemluvit k účinkování v tak očividně špatném filmu, ale asi neměl zrovna do čeho píchnout. Jenomže ani bravurní Willis to prostě nezachrání. Scénář je natolik slabý, nevěrohodný a hlavně děravý, že dokáže diváka odradit dřív, než to vlastně celé začne. Z mého pohledu naprosto zbytečný film, na který se velmi rychle zapomene. A plně po právu.

Procitnutí (2011)

Duchařiny mám moc rád a přestože začínají být již docela ohrané, já obdobným tématem nikdy nepohrdnu. Tento film mi svým námětem i místem, kde se odehrává, lehce připomněl vynikající El Orfanato, i když jeho kvalit bohužel nedosahuje. Přesto je i toto záležitost docela zdařilá. Filmařům se povedlo vhodně obsadit hlavní role, takže ústřední postavy jsou sympatické, přičemž Rebecca Hall si svou úlohu vyloženě užívá. Ozdobou snímku je výborná kamera, která místy doslova čaruje a prezentuje některé scény velmi vymazleným způsobem. Jenomže něco tomu prostě chybí. Tak předně si myslím, že těch duchařin tam mohlo být přece jen malinko víc a že některé scény šly vygradovat daleko lépe. Především v druhé polovině filmu zůstala atmosféra prázdné školy trestuhodně nevyužita. Navíc samotný závěr mi přišel už notně překombinovaný a těžkopádný, takže já osobně zůstanu jen u průměrného hodnocení.

Proroctví zkázy (2011) (TV film)

Další film z produkce Syfy, který by patřil k těm lepším, kdyby alespoň rámcově zachovával nějakou vědeckou autentičnost. Filmů o konci světa spojeným s rokem 2012 přibývá jak hub po dešti, ale povětšinou jsou to pěkné kraviny, což v obřím měřítku předvedl naposledy třeba Emmerich se svém patosu 2012. Syfy šla pochopitelně mnohem úspornější cestou a tak do tří čtvrtin jsem měl z filmu opravdu dobrý pocit. Ale to jen do chvíle, než se ukázalo, k čemu je ta hůl. Jako přátelé, já jsem už ve filmu viděl ledacos, ale – pozor SPOILER – aby výstřel paprsku ze Země odrovnal Černou díru, to jsem teda ještě nežral! Tenhle happyend mě rozzuřil natolik, že kdybych měl Syfy předplacenou, asi jí okamžitě zruším. :-) Ale jinak tenhle film jako nenáročná podívaná poslouží, pokud vám teda nevadí, když z vás filmaři dělají blbce.

Pytel kostí (2011) (TV film)

Další z početné rodiny filmových adaptací díla proslulého Stephena Kinga, ve které se tentokráte hraje na duchařskou strunu. Hlavní roli v tomto dvoudílném televizním filmu si střihl již poněkud prošedivělý Pierce Brosnan, kterému ale roky na šarmu příliš neubraly. Vzhledem k předlouhé stopáži se film občas trošku vleče, ale přesto si dokáže udržet divákovu pozornost, především díky znamenité kameře a podmanivé hudbě. Přesto mi ve filmu některé věci vadily. Takových těch vizí hlavního hrdiny tam bylo na můj vkus moc a zbytečně často, navíc samotný závěr byl už hodně natahovaný a velkému finále chyběla možná trošku temnější pointa (pozor SPOILER – což ale NENÍ fosilní stařena s nůžkama). Takže nakonec se přikloním pouze k průměrnému hodnocení, byť v globálu jsem měl z filmu dobrý pocit.

Rango (2011)

No konečně, po dlouhé době opravdu podařený animák, který má koule a pobaví i dospělé obecenstvo. Rango je pestrá žánrová mozaika, která má značný umělecký potenciál a přitom hraje na odlehčenou notu, takže ta občasná „artovost“ nenudí. Gore Verbinski má jasně definovaný styl, který je zárukou dobré zábavy a tato ctnost se v Rangu třpytí snad ještě víc než kdekoli jinde. Odkazy na různá klasická díla jsou do filmu vetkány tak nějak implicitně, takže to nejsou žádné laciné parodie, ale spíše takové pomrkávání po divákovi, který to baští i s navijákem (třeba ten Clint Eastwoodovský part je úplně boží). Mně osobně se to opravdu velmi líbilo a myslím, že takhle vyšperkované dílko animovaného filmu jsem neviděl od dob výborného Čísla 9. Bravo, pane Verbinski, tohle je na plný počet.

Ra.One (2011)

Tenhle film zraje jako víno – zpočátku to je neskutečná kravina, která je ve své první půlhodině vyloženě trapná. Když se ale poprvé na scéně objeví záporák Ra.One, začne se blýskat na lepší časy a asi po hodině to je už docela koukatelná zábava. Po technické stránce je tenhle film překvapivě zdařilý a je vidět, že se Bollywood ledasčemu přiučil. Ostatně ve filmu si nelze nevšimnout mnohých odkazů na slavné hollywoodské sci-fi trháky, především na Terminátora a Trona. Dle dobré tradice indických filmů si také zazpíváme a zatančíme, ale řekl bych, že jakmile si na tyhle kulturní vložky člověk zvykne, nakonec jim přijde na chuť. :-) Z hlediska příběhu je to sice dost bída, navíc se film táhne hodně přes dvě hodiny, ale myslím, že kdo vydržel do konce, nelitoval. Zajímavé jsou záběry z natáčení během závěrečných titulků.