• Pohádka

Gattaca (1997) odpad!

Klasické sci-fi, kde se jen prndá a prndá. Tohle bych zařadil asi mezi etik-fi. Vše je důležité mimo samotného letu Vesmírem. Třeba klavírní koncert. Bez něj by divák nevěděl, co bude dál. Takže už po 45 minutách jsem to zabalil a sledoval to jen tak napůl. Nehorázně nudný film.

Človek na moste (1972)

Zase absence titulků, to snad byl zlozvyk či co. Hned čtyřicítka mínus. Velká škoda, protože jinak je to velmi dobrý film. Jak herecky, tak ostatním. Nevyniká nad ostatní, ale je prostě dobrý. A proč tedy jen dvacet? Vysvětlení viz výše.

Černá karta (2005) (TV film) odpad!

Guláš je to perfektní, ale pro mne nestravitelný. Konec velmi špatný. Devadesát minut naprosto zbytečně strávených u monitoru.

Replicate (2019)

Zpočátku i nuda, trvá to moc dlouho, než přijde to podstatné. Pak se to trochu zlepší, ale i tak je to přece jen kopie toho, co už tu bylo, jen v jiné formě. Dalo se to, ale ne podruhé. Závěr překvapil.

Ach, ta láska nebeská... (2020) (TV film)

Až bude někdy soutěž o nejhůře nazpívanou písničku Oliver Twist, tak by se měli tvůrci přihlásit. Příběh je bohužel hodně hloupý (nechtěl jsem napsat přímo pitomý), herci nic moc a písničky totéž. Ale nepřejížděl jsem a koukal až do konce.

(Maruhi) shikijō mesu ichiba (1974)

Trochu zklamání, ale to je tím, že jsem očekával hodně. Není to špatný film, ale nedokázal přinést něco hodně nového.

Nabarvené ptáče (2019) odpad!

Já starej vůl zase naletěl na propagandu. Prý lidí odcházeli z kin. Nedivím se. ++++++No, vlna rozhořčení ze včerejška již ze mne opadla, a tak ten hodně stručný komentář doplním. Kdyby se o tomto filmu tolik nežvanilo, hlavně o tom odchodu diváků, možná bych na něj pohlížel zcela jinak. Možná. Ačkoli opravdu nevím, jak pohlížet na snímek, který se snaží být autentický a při tom se v něm skoro nemluví. Pralidé byli nemluvící, tahle civilizace již mluvit umí. Jinak klukovi nezávidím, tedy kdyby byla pravda byť jen polovina, ale natočit o tom takovou ságu, a ještě za tolik peněz, aj aj, to asi nebyl dobrý počin. Přiznávám snímku profesionalitu, a i pár lepších a silnějších scén, ale to je vše. Střih je divný, a zpočátku pomalý. Zato na konci jdou scény jako na drátkách, ale něco v nich chybí. Například jak se malý kluk dostal podruhé ven z polepšovny a další. No, konec slohové práce, film si ji nezaslouží, a tak nakonec konstatuji, že ode mne to má za deset, a to ještě s mocným přimhouřením jednoho oka. A k tomu počítám, že jsem nepochápal scénu s ptáky a s tou barvou. Míním tím důvod ptáčníkova konání. Nu, a nakonec jsem nepobral ani to ubití dědka v lese, když utíkal od Labiny. Ale možná to byl úmysl autorů, nebo jsem prostě blb.

Der Todesreigen (1922)

No, já chtěl jen původně vidět Olgu Tsechovou v dalším filmu. Že to bude v takové bombě, to jsem věru nečekal. Skvostní herci, mimo Olgu například Albert Steinrück v roli sluhy a pak komisaře. Dále je zde skvostná kamera a bezvadný scénář. Naprosto pravdivý obraz komunistické revoluce, bez servítků a přikrašlování. Kopie, kterou jsem měl byla značně ohlodána zubem času, takže to občas přeskočilo. Bohužel zrovna ve scéně, kdy sluha mluví s Naňou, a pak už jen ona leží na posteli. Takže nevím, co jí udělal, nebo jestli ji trefil šlak. Nebo to byl úmyslný střih? Tvůrci natočili perfektní dílo, které levou zadní strčí do kapsy i slavný Křižník Potěmkin. U mne skoro plný počet. Ten nemohu dát kvůli scéně záchrany Ruminovy na poslední chvíli. A pár drobností, které by slušely spíše červené knihovně.      **** A PŮL

Díra (2019)

No, překvapilo, to přiznat musím. Filmík rozhodně není pro měkkoty. Zpočátku to totiž vypadá jen na plané žvásty a hromadu filosofování, ale později se to hodně změní. Divák bude překvapen asi ve více směrech. Já byl taky. Nevím, jestli bych se koukal podruhé, nejspíše ne, ale přesto musím těch sedmdesát dát.        *** A PŮL