Liga spravedlivých: Krize na dvou Zemích (2010)

Vcelku divočina, která má pár zajímavých momentů, ale velmi dojíždí na neschopnost tvůrců pracovat se schopnostmi jednotlivých superhrdinů tak, aby to dávalo smysl. To je největší bolest hrdinských týmovek. Kdo by měl navrch, kdyby došlo na souboj Supemana a Flashe, Batmana a Wonderačky, Martiala a Lanterna? A v tomto filmu, navíc tvůrci postaví proti superhrdinům i jejich hajzlverze. Takže se neptáte, jestli by Batman sejmul Wonderku, ale jestli by Batman sejmul své ještě víc pošahané já. Jako prostá fan zábava asi dobrý, ale mě prostě nedává smysl, proč by měli mít navrch ti "hodní" a navíc...proč by měli ti zlí vůbec potřebu, obtěžovat se s lidmi a hrabat peníze. Kdyby mi bylo asi o čtyřicet let méně, nejspíš bych to neřešil...ale takto si nemůžu pomoct a víc hvězd dát nemůžu. Pro mě je to spíš komiksová hříčka, než plnohodnotný příběh.

Superman vs. Elita (2012)

Přestože jsou použity klasické komiksové propriety, je vyznění a tím i celkový dojem odlišné. Všechno to jindy otravné moralizování, totiž stojí na velmi solidních základech. Sup není jen skautík na klíček, ale vyzařuje z něj přesvědčení. Tvůrci mu nepostavili do cesty jen klasické padouchy, ale také lidskou potřebu soudit a trestat, zabíjet ve jménu dobra a spravedlnosti...ať už to znamená cokoliv. Kupodivu to není napsané hloupě; vlastně jde v rámci žánru, o silné téma. Bohužel je to místy na úkor zábavnosti...vtípků moc nenajdete. A věc druhá...všichni vědí, jak to dopadne. Sup, ani jeho ideály nemohou být poraženy. Takže i když jsou kladeny zajímavé otázky...odpovědi na ně, jsou předvídatelné a z podstaty žánru jasně dané. Přesto...nenudil jsem se a s výjimkou konce, jsem byl příjemně překvapený.

Batman: Útok na Arkham (2014)

Po dvou hraných Sebevražedných oddílech se neubráníte srovnávání. Zvlášť, když je tady Batman spíš vedlejší postava, takže by bylo vůči fanouškům netopejra férovější, kdyby se tento animák jmenoval jinak. Mnohem víc času totiž dostávají sebevražedníci a jejich hnusošéfka Wallerová. Dokonce si užijete víc Jokera, než Batmana, který je tentokrát použit spíš jako překážka sebevražedníků při plnění jejich mise. Není to on, kdo tvoří příběh. Ale nijak zvlášť to nevadí, protože o příběh tady zase tak moc nejde a ke konci vlastně i podibně vyšumí. Batman: Assault on Arkham je fan guláš, který si budou milovníci DCáren užívat hlavně proto, že se v něm objeví téměř všichni Batmanovi nepřátelé, společně se členy Suicide skvadry. Nemůžu říct, že je to bůhvíjaká mňamka, ale bylo tady několik opravdu vydařených momentů. třeba Poison Ivy by se měla určitě vrátit i do hraných celovečeráků, potenciál je tam velký. Ale raději spíš v uzavřenějším batmanovském příběhu. Crossovery a týmovky už sice nějaký čas frčí, ale vytěžit z tolika postav opravdu jiskřící akci a vybroušené dialogy, se daří jen zřídka. I tady se to povedlo tak zpoloviny. Na ploše krátkého celovečeráku je to ale takřka nemožné a to i když už postavy znáte z jiných filmů. Přestože jste schopni dodat jim backround z předchozích originů, stejně cítíte, že je to jaksi dietní. Z postav "druhé vlny", dnes představuje výjimku díky skvělé Margotce, asi jen Harley. Ale věřím, že díky tvůrcům jako je Gunn, se chytí i další postavy, podobně jako třeba Peacemaker.

Batman vs. Red Hood (2010)

Výborná animace...nikoliv ve smyslu realistická, ale přiznaně komiksová s propracovaným pozadím. Správně temná atmosféra... . Jediné co mi nevoní, je postava Robina. Přecejen mi víc sedne Batman jakožto asociál, samotář s vnitřními démony, než strejda zaučující týpka v kamaších. Ale v tomto podání je to vcelku snesitelné, takže převažuje spokojenost. Staromilský příběh, solidně zpracovaný.

Superman: Soudný den (2007)

Pokud se vám zdají být starší DC celovečeráky infantilní a hloupě naivní, tak tímto animákem si chuť nevyspravíte. Jeden nesmysl se vrší na druhý, jakoby měli tvůrci dojem, že když je to příběh animovaný, budou se na něj koukat jen děti. Vztah Suproně a Lois je podivný...z nějakého důvodu ho nutí, aby jí přiznal že je Clark.... . Luthor se chová jako psychopat...má spoustu řečí, ale je naprosto nedůsledný, což zrovna není znak inteligentního člověka, kterým má být. Ale co je do očí bijící, tak třeba scéna, kdy Sup vyletí s jistým nákladem do vesmíru, aby ho z pořádné výšky rozmázl o zem...a zamíří si to přímo doprostřed Metropolis, kde samozřejmě dopad způsobí veliké škody. A pak ještě vyleze z kráteru a blbě se zeptá, jestli jsou všichni v pořádku. O pár minut dál, se rozhodnou tři policajti, že na Supíka vytasí kolty a chtějí mu nasadit želízka....cože? A mohl bych takto pokračovat dál, ale není proč. Druhá půlka je o něco míň nablblá, ale stejně tomu chybí šmrnc a nějaké vnitřní pnutí. V kontextu tohoto filmu, jsou nakonec ty poslední filmy, kde vystupuje Superman Cavill, ještě v pohodě. DC svět je ale snad s výjimkou Batmana prokletý, protože práva vlastní wartrapáci, kteří najímají patlaly. Snad se blýská na lepší časy, aspoň s celovečeráky.

60. let od tohoto filmu přišla doba, kdy Rusko vyhrožuje světu, že použije jadernou bombu. Před 60-ti lety chtěla postava generála zničit Rusko s tím, že lepší my, než oni... . Přestože Kubrick ukazuje, jak byly ty hrátky s atomovkami absurdní... v kontextu války na Ukrajině, která může snadno přeskočit hranice, mi najednou to strašení ruskými komouši, nepřipadá tak moc úsměvné.

Vrtěti psem (1997)

Je to měsíc od chvíle, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. V tomto kontextu je tento film kontroverzní, protože ukazuje, jak manipulativní jsou média v rukou politiků. Ukazuje, čeho jsou schopné týmy lidí, kteří chtějí přesvědčit veřejnost, aby uvěřila "pravdě", která ospravedlní jakýkoliv "vyšší zájem". Soustava lží a polopravd. Tento film se velmi špatně hodnotí, protože obsahem nahrává všem konspirátorům ...resp. je stejně zneklidňující, jako zveřejnění návodu na výbušninu z hnojiva, nebo jak zabít člověka žvýkačkou. Ovčanům může trochu pohnout důvěrou ve zpravodajství v TV a novinách. Někdo namítne, že je to jen film... . Bylo by krásné, kdyby ano.

Halo - Kontakt (2022) (epizoda)

Hry nehraju, takže nejsem zatížený srovnáváním. Zatím se to jeví jako vcelku přímočará záležitost, která funguje jen tehdy, pokud se tvůrci nestaží moc špekulovat a vymýšlet nějaká IQ esíčka. Intro s přepadením bylo působivé, vizuál je až nečekaně dobrý...i když to pořád stojí ranec, tak se dnes dá opravdu čarovat. Nevím vlastně o čem by to mělo být, ale v rámci první epizody je načrtnuto několik zápletek, které na mě zatím moc velký dojem nedělají. Ale určitě nebudu soudit tak brzy a dám tvůrcům příležitost se ukázat. Horší než Nadace, to snad nebude. Co se týče obsazení, tak pokud má být hlavní role Chief, tak zatím moc charismaticky nepůsobí, ostatně stejně jako většina ostatních herců, ale to se může časem změnit.

Star Trek: Picard - Watcher (2022) (epizoda)

A pak že to nejde. Zachovat to, co si dlouhá léta získávalo fanoušky po celém světě a současně se posunout a vytvořit něco nového. Přesto je otázka, jestli je to jen trend, nebo urputná snaha zavděčit se divákům...ale těch návratů oblíbených postav a jejich zakomponování do "nových" příběhů, je v poslení době poměrně hromada. Star Wars seriály, poslední Spider-man... . Z nějakého důvodu, mi to ale v případě Picarda připadá nejmíň vlezdoprdelácké, takže jsem spokojený. Umím si představit, že budou tvůrci odvážnější...nabízí se teorie, že borgská královna mohla být kdysi osamělá matematička, třeba se dostaneme k vysvětlení, proč Borgové vypadají jako lidé, když asimilovali tisíce různých civilizací... . Snad bude mít tato řada takový úspěch, že konečně uhnije ta pitomá větev Discovery a ST bude důstojně pokračovat s inteligentními scénáristy.

Krysy z temnot (1974)

Autorovi knihy nejspíš vadila bující výstavba v Paříži a s tím spojený hluk a mnohá omezení. Takže vytvořil poměrně naivní satiru o střetu aktivního ministra rozvoje, se spolkem tradičně smýšlejících krys. Nevím, jak je napsaná kniha, ale ve filmu působili krysáci spíš jako sekta. Všechny postavy byly pojmuty jako karikatury a vše bylo přepálené. Což je v rámci žánru v pořádku, ale bez lehkosti a vtipu, je výsledkem spíš nepříliš zábavná fraška, než pořádná komedie.

Časové pásmo bylo změněno