• Pohádka

Rákosníček a jeho rybník (1983) (seriál)

Nepatrně slabší Rákosník než "...a hvězdy," ale stále důkaz, na jaké úrovni kdysi u nás byl animovaný film a tvorba pro děti vůbec.

Rákosníček a hvězdy (1975) (seriál)

"Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet..." V některých dílech je při závěrečných titulcích nádherné trubkové sólo.

Bod zlomu (1991)

Za prvé nesnášim přístup k životu, kterej ten film ukazuje, za druhý i přesto kdyby se všichni nechovali jako debilové, mohlo by to bejt i docela napínavý. Jo a za třetí, hrdinova holka je ošklivá jak noc.

Souboj Titánů (2010)

Remake klasiky a mého oblíbeného filmu si přímo říká o přeshubu a před filmem jsem byl taky na něco takovýho pěkně nažhavenej. První půlhodina taky předpoklady víc než jen potvrzovala. Perseova cesta z truhly do rybárny, z rybárny na královskej dvůr, to vše v kulisách jakýsi války lidí proti bohům (kdo jí začal a proč se nedovíme, jen to, že trvá už dlouho a jednou z vedlejších škod je sám Perseus), vše okořeněno špatnými dialogy a zmateným dějem. Mytologický pozadí (a koneckonců ani to nemytologický) nemá takřka nic společnýho ani s bájema, ani s původním filmem, zmateně se přeskakuje ze scény do scény, bohové pouze tiše naslouchají rozmluvě Dia a Háda, žádné božské intriky (žádná Héra). Ale pak najednou... Ne, film jako takovej se prakticky nezměnil, pořád je to procházka od bodu A jako Andromeda do bodu M jako Medůsa přes postupné tábory P jako Pegasus, Š jako štíři, Dž jako džinové a Č jako čůzy, teda vlastně čarodějnice, s vrcholem K jako Kraken a následnou derivací Ió (v tajemném bodě G jako Gemma), vše v designu tupé koridorové mlátičky. Jenže jak začala cesta družiny, i přes výše řečené nějak zafungovala chemie a charisma těch několika přeživších (nevim, jak to dokázali na tak malym prostoru) a především se z toho všeho hnoje vyloupla myšlenka. Možná ne chtěná, ale motiv toho, jak se Perseus za každou cenu snaží zříct božích darů (i když to odnese i chudák Bubo) a celkový pojetí boje lidí, kteří nechtějí vládu bohů nad sebou, se mi nějak zalíbil. Vzhledem ke zbytkový tuposti filmu je to asi jen náhoda, ale díky ní si ode mě nakonec film jisté uznání našel (dokonce jsem se tu a tam docela zasmál, i tomu zvětšenýmu popředí Gemmy Arterton), což mě samotnýho překvapuje nejvíc.

Maverick (1994)

Vzdáleně mi to připomělo Hraběnku a Lišáka z Dirtwateru, což ale byla mnohem větší sranda. Pěknej vtip s "divokejma" Indiánama, jinak průměr a ten konec byl úplně blbej.

Sladká svoboda (1986)

To, co se u mnoha filmů snažím tepat v komentářích (nepřesnost, neúctu a neznalost dějin, dobových charakterů, přízemnost), to všechno skvěle podává tato inteligentní satira na fungování "továrny na sny".

Nepřítel státu (1998)

Typická Scottovka. Rychlej střih, filtry, všechno letí kupředu, člověk si ani nestačí pořádně uvědomit o co komu jde a hopla, je tu finále. Nepodezírám Tonyho Scotta z nějakého poselství, jak by se z námětu možná mohlo zdát, protože všechno to sledování, všudypřítomné kamery, čidla, odposlechy apod. jen rozšiřují filter rate za vteřinu. S lepším scénářem a jiným režisérským přístupem by se mi to asi líbilo víc.

Lovci duchů (2005) (seriál)

Škoda zbytečnejch dějovejch odboček, který seriál moc natahujou. Kvalita epizod je proměnlivá, žádná však zatím nebyla vyloženě špatná a některý jsou velmi dobrý. Že by to mělo nějakou propracovanější myšlenku o dobru a zlu se říct nedá, ale kompenzuje to docela odsýpající děj, sympatický obsazení a řekněme tradiční rozvržení úloh mužů a žen. Dobrá hudba.

Lovec hlav (1976)

Belmondo s brokovnicí, Cremer se šampusem.

Nebojsa (1988)

Výprava a temná atmosféra jsou v téhle hororové pohádce takřka dokonalé. Takže odpouštím trošku toho Vetchého příliš afektovaného Ferka. Celkově asi nejlepší slovenská pohádka, romantická, napínavá, dobrodružná a trochu strašidelná. Nápad s pohřebním vozem a zakletou princeznou doprovázející hrdinovy kroky je vynikající.