Eternals (2021)

Na začátku jsem myslela, jak to všem doporučím, ale nejpozději za tři čtvrtě hodiny mě to přešlo. Mix hrdinů různého původu a orientace je úplně v pohodě, svět je pestrej, ale jinak je to celé naprosto neoriginální. Výlety do dějin lidstva by vůbec nemusely být, to jsou jedny z nejnudnějších pasáží. Vydejchala bych i absenci čistýho zaporáka, ale ty pasáže, které jsou nejlepší, nejsou zase tak super, aby se dalo zapomenout na všechny ty zbytečnosti. Postavy se trochu víc prokreslují v závěru, ale výsledný pocit je jako z naprosto sterilní zábavy. Hold lidstvu se všemi jeho slabostmi a neduhy a odmítnutí zkázy světa to je fajn, ale v tomto podání to srdce netrhá.

Duna (2021)

Úchvatný vizuál a propracované vedení postav. Neuspěchané představení soupeřících rodů a problémů spojených s ovládáním pouštní planety Arrakis nenudí, ale pomáhá vtáhnout do myšlení a postojů jednotlivých protagonistů. Propracovaný příběh potřebuje čas. Zklamáním může být pro diváka očekávajícího nálož akce. Ne že by nechyběla, ale není to boj za každou cenu a v každé minutě. Naopak, pokud boj, tak opět v kontextu silného vizuálu a propracovaných dialogů. Postavy nemluví zbytečně, přičemž ale civilním způsobem sdělují, o jaké hodnoty usilují. Existenciální film o pochybnostech, kráse pouště, a strádání těch, kterým se přihodil výjimečný osud.

Poslední souboj (2021)

Nadčasové téma ve středověkém hávu. Ačkoliv jeden příběh o znásilnění vidíme ze tří pohledů o celkové délce 152 minut, nejsou k mání praktický žádná hluchá místa. Začátek je takový fofr, že jsem obávala, zda se v tom neztratím, ale pak už to bylo dokonale přehledné. Uvěřitelně vyprávěný příběh vztahu postaršího rytíře, prostého intelektuálních ambicí, ale férového přímočarého chlapa, a mladé krásné a na tehdejší dobu velmi vzdělané Marguerite. Ona si s ním sice nepokecala o literatuře, ale respektovala jej, protože si nebál vzít dcerku tatíka, který bojoval na špatné straně. Pravda kromě té překrásné vizáže, chudá taky nebyla. On (Matt Damon) zase respektoval jaký poklad má v kočce, která se vyzná v účetní knihách a je schopná dohlédnout na hospodářství. I když se rozběsnil kvůli jejímu hlubšímu dekoltu, v klíčovém momentu jí věřil a postavil se za ní. Ridley Scott využil téma, aby vyjádřil podporu #MeToo. Le Gris je o své neodolatelnosti skálopevně přesvědčen, ona ho chtěla a jelikož si hraje na dámu, tak říká ne. Závěrečný souboj je nádherná parádní klasika, kam Scott i střihl i jeden moment z Gladiátora.

Zpráva (2020)

Vizuál představuje silný prvek tohoto filmu. Syrové obrazy přispívají k prožití atmosféry osvětimského pekla. Zpráva nemá nijak hluboce propracovanou psychologickou stránku, ukrývající se vězni mně spíš lezli místy trochu na nervy. Rovněž tak vyslýchající důstojník je relativně klišoidní, syn padl na východní frontě a on tady v závětří plní úkoly, které mu musí dávat smysl jen tehdy, když si vypláchne mozek a eliminuje jakýkoliv cit. Přesto je film působivý právě přes obrazovou stránku. Překvapivě mě nenudil, i když nijak mimořádně akční. To jsem ani nečekala, navíc jak natočit napínavý film, když vím, že z koncentráku úspěšně uprchli. Za mě mohl režisér trochu osekat část v koncentráku a rozpracovat tu pasáž o tom, jak neradi slyší dobří lidé špatné zprávy. Jaký porod znamenalo připustit, že se tam dějí zvěrstva. Jak se vám z Osvětimi utíkalo? Jak asi….

Quo vadis, Aida? (2020)

Rodinné drama odehrávající těsně před masakrem v Srebrenici. Odvážná překladatelka nasazuje maximum pro záchranu rodiny, kterou nelze zachránit, jelikož je matkou dvou synů. Civilně způsobem pojatý, přesto silně emocionální zážitek. Bezmoc jednotek UNPROFOR, velitelé striktně dodržují pravidla a nepohnou prstem navíc. Myjí si ruce a předstírají, že věří Mladićovým slibům. Lhostejnost vedení OSN strkající hlavu do písku. Ukázka toho, jak všichni, kdo mohli účinně pomoci, dávali od konfliktu ruce pryč. Z hlediska vyváženosti – je pravda, že film nijak nezmiňuje předchozí události, kdy byli Bosňáci obviňováni z akcí proti Srbům. Každopádně v Srebrenici se odehrával masakr nevinných civilistů, nebyla to v žádném případě vojenská odplata.

Jednotka intenzivního života (2021)

Citlivě zvládnuté náročné téma. Nesmírně otevřené a pokorné. Po vhled do problematiky paliativní péče. Učí, jak komunikovat s pacientem a jeho okolím. Bez sentimentu, pravdivě s respektem k tomu, co pacient unese slyšet. Lékaři nic nevnucují, nechávají pacienta, aby se rozhodl sám, co je pro něj důležité. Provází ho a naslouchají mu.

Každá minuta života (2021)

Oceňuji nezúčastněný přístup režisérky, která ambiciózním rodičům skrytě nefandí, ani je nesoudí. Přenechává tak dostatek prostoru k přemýšlení a diskusi. Přesto se lze víc než oprávněně domnívat, že Miško nejspíš bude rád, pokud výchovu přežije bez vážných následků. Namísto toho, aby jej rodiče rozvíjeli a ponechávali mu vlastní čas na objevování okolního světa, nalajnovali mu od miminkovského věku program. Ze světa sportu existuje dostatek varovných příkladů, kudy cesta nevede. Varovnou známkou byl hysterický neutuchající pláč kvůli drobnému ťuknutí kolena, po kterém nezůstala na kůži prakticky ani stopa. Výchova k dokonalosti obvykle spolehlivě zlomí osobnost dítěte. Signifikantním znakem – pečlivé vytírání dokonale čisté podlahy.

Láska pod kapotou (2021)

Trochu víc než variace na oblíbené téma: Kdo může za můj podělanej život. Jarda chce tvořit něco pozitivního a neutopit se v alkoholu jako táta. Výborně zpracovaný dokument, který dává zapomenout na suchopárnost a působí jako kompletně hraný film. Divák může vstoupit do Jardova světa, do světa někoho, kdo se rozkmotřil s rodinou, protože nejspíš obě strany se zabejčili natolik, že zadupali do země možnost dohody a teď se vláčí po soudech. Přitom na jedné straně, on by stál o hezké vztahy, ale nedokáže překročit svůj horizont. Jak to bylo doopravdy s údajně ukradeným autem těžko říct. Každopádně Jarda neustupuje a pere se nejspíš celkem zbytečně. Uzavírá si tím víru v budoucnost, protože líp už podle něj bylo. Na konci smutná pachuť z toho, že na takto zacyklených lidech si živí kariéru ti, kdo dokážou najít zástupné viníky – viz popěvek od Ortelu. Podobně i Jardova matka – syn nemohl za komunistů na obor, který ho strašně lákal, páč neměl správný původ, ale stejně bylo za komunistů líp.

Zátopek (2021)

Uvěřitelná sonda do duše krásného cvoka, který se zamiloval do běhu. Trochu český Forrest Gump. Mimoň, od kterého nemůžete očekávat zásadové hrdinství, ani podrazy. Pro milovaný běh slevuje hodně, na druhou stranu se dokáže vehementně postavit za parťáka. Nechápe touhu po dětech, protože během si vystačíme. Chemie mezi Neužilem a Issovou funguje bezvadně včetně solidně vyobrazených okamžiků, kdy to zase taková idylka nebyla. Po necelé první hodince, která uběhla rychle, se trochu flákal střih, ale pak už to zase ubíhalo příjemně. Helsinky jsou natočeny skvěle, až mrazivý zážitek onoho pohybu na hraně a skryté hrozby, co by se stalo, kdyby nevyhrál. Film necílí na představení Zátopka jako hrdiny, na druhé straně mu fandí a taktně zakrývá tu údernickou část jeho života.

Okupace (2021)

Zajímavý počin vybočující z typicky českých pojednání o době komunismu. Prolínání divadelní scény a reálného života jako prolínání touhy, představ a hraní si na hrdiny, kterým režisér nekompromisně nastavuje zrcadlo. Občas vyhrocené, občas absurdní se společným jmenovatelem – vášnivou diskusí na téma, kdo se víc zaprodal, podělal a rezignoval. Partička, která se lituje, podezírá a obviňuje. Zmařené ambice utopené v trapné agitce o Fučíkovi, která nebaví absolutně nikoho. Systém, který donutil všechny něco předstírat, sklonit se a držet krok. Sympaticky otevřený počin nabízející více interpretací a přehlídku nejednoznačných charakterů.